Im więcej nas, tym większy las

Wraz z naszymi klientami ratujemy przyrodę! Nie wierzycie? Pomyślcie, ile raz skorzystaliście w ostatnim czasie z bankowości internetowej lub mobilnej? No właśnie! Dzięki Waszym decyzjom oszczędzamy w placówkach tony papieru, co bezpośrednio wpływa na stan polskich lasów.

Żyj, jak chcesz i… oddychaj czystym powietrzem.

Aby wzmocnić działania sprzyjające naturze zasadziliśmy 6 tysięcy buków w Ojcowskim Parku Narodowym. Ilość tych drzew w ostatnich latach uległa znacznemu zmniejszeniu, a z racji swoich cech biologicznych nie mogą się naturalnie szybko odnowić.  Dzięki Wam posadziliśmy 6 tysięcy nowych drzewek i w ten sposób przeskoczymy około sto lat do przodu… Szacuje się, że średnio właśnie tyle czasu potrzeba na odnowienie się tych zasobów w sposób naturalny.

Sadzimy? Zyskujemy!

Dzięki sadzeniu drzew przyczyniliśmy się do ochrony bardzo cennych gatunków fauny, której większa część nie mogłaby istnieć bez naturalnego środowiska, jakim jest las. Ponadto wpłynęliśmy na redukcję dwutlenku węgla, co bez wątpienia jest jednym z priorytetów w kontekście ochrony klimatu. Posadzenie 6 tysięcy buków pozwoliło na redukcję niemal 500 ton CO2, jakie to ma przełożenie na nasze codzienne życie?

Przede wszystkim zmniejszyliśmy emisję powstałą po spaleniu około 220 tysięcy litrów paliwa. Jest to suma przejechania około 2,8 miliona kilometrów samochodem lub przelecenia 4,5 miliona kilometrów samolotem. Brzmi nieźle? Pomyślcie, ile tygodniowo spędzacie czasu w środkach komunikacji miejskiej. Autobusy, taksówki… wszystkie pojazdy wpływają na zanieczyszczanie środowiska. A wspólnie z Wami sprawiliśmy, że powietrze stało się zdrowsze.

Ponadto dzięki Wam zredukowaliśmy ilość smogu, który od pewnego czasu jest częścią polskiego krajobrazu. Buki dostarczają jedną z największych ilości tlenu, jest to około 1,1 kg z 1 metra kwadratowego rocznie. Nie zapomnijmy również, że drzewa te oddają do atmosfery kilkaset litrów wody rocznie, co wpłynie na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych pyłów.

Posadzenie 6 tysięcy buków pozwoliło wrócić te obszary Parku do stanu sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy rósł tam las bukowy. Gdybyśmy chcieli czekać na samoistny powrót do stanu naturalnego, trwałoby to około 80-120 lat. Buk jest rośliną, która trudno się rozsiewa, zatem jego ekspansja na te akurat obszary musiałaby trwać długo. Sadzenie pozwoliło pominąć okres tego oczekiwania.

Dziękujemy.

Dodaj komentarz