Przeczytaj i poznaj najbardziej oryginalne i zaskakujące zwyczaje walentynkowe.

Dzień Zakochanych jak wiele innych świąt w naszej kulturze ma pogańskie korzenie. W starożytnym Rzymie, 15 lutego rozpoczynały się Luperkalia, rytuał inicjacyjny dla rzymskich nastolatków. Tego dnia młodzieńcy udawali się na polowanie, aby udowodnić, że przetrwają sami w lesie. Luperkalia były pogańskim świętem, podczas którego składano ofiarę z kozy, a mężczyźni paradowali nago.

W V wieku Papież Gelazjusz I zakazał obchodów Luperkaliów i ustanowił 14 lutego Dniem Świętego Walentego. Pierwszą kartkę, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję, podarował swojej małżonce francuski Książę Orleanu w 1415 r. Nie wiemy, czy kartka była w serduszka i mieniła się brokatem, ale ten niewinny gest napędził przemysł warty obecnie 7,5 mld dolarów rocznie.

Przyjrzyjmy się zatem jak obchodzą święto zakochanych w innych krajach.

Czechy

W Pradze, dzień zakochanych obchodzony jest 1 maja. W tym dniu, zakochani spacerują po parkach na wzgórzu Petřín i całują się w cieniu kwitnących drzew czereśniowych. Zwyczaj ten został zapoczątkowany przez poetę romantycznego Karel Hynek Mácha, który nawiązuje do święta zakochanych w poemacie „Maj”. Stąd też, na wzgórzu Petřín znajduje się posąg poety.

Walia

To kolejny kraj, który pomija tradycję chrześcijańską i nie świętują 14 lutego. Zakochani mieszkający w Walii obchodzą swoje święto w Dzień Świętej Dwynwen (25 stycznia). Tego dnia mężczyźni ofiarowują kobietom ręcznie rzeźbione łyżki. Taki właśnie prezent przywozili żeglarze z dalekich podróży. Żeglarze własnoręcznie strugali je dla zabicia czasu podczas długich dni spędzanych na morzu. Walentynkowe „łyżki miłości” opatrzone są różnymi symbolami.

Finlandia

Jeśli jesteś singlem i odstręcza cię myśl o samotnym spacerze 14 lutego, koniecznie wybierz się do Skandynawii, gdzie tego dnia obchodzony jest Dzień Przyjaźni. Finowie mają bardziej otwarte (i prawdopodobnie zdrowsze) podejście do miłości i wysyłają kartki zarówno do przyjaciół, jak i partnera.

Dania

Duńczycy wysyłają kobietom zabawne wierszyki. To tzw. gaekkebrev, które wysyła się anonimowo i podpisuje wielokropkiem (każda kropka odpowiada literze imienia). Jeśli obdarowana odgadnie imię, ofiarodawca otrzyma od niej wielkanocną pisankę.

Estonia

Tak jak Finowie, Estończycy równocześnie świętują Dzień Miłości i Przyjaźni. Jeśli single nie czują się z tym dobrze, mogą poszukać partnera w jednym z „autobusów miłości”.

Niemcy

Niemcy mają osobliwy symbol Walentynek: świnki. Oprócz kwiatów, czekoladek i innych drobiazgów, zakochani dają sobie prosiaczki (z czekolady, w formie ciastek lub figurek) na szczęście.

Izrael

Żydowskie święto miłości to tzw. Tu B’Av. To nieznaczące święto, z którym nie wiążą się żadne utarte zwyczaje. Tu B’Av jest doskonałym dniem na „romans, taniec, muzykę, kwiaty i naukę”. To także idealna data ślubu, zaręczyn lub odnowienia małżeńskiej przysięgi.

Filipiny

Filipińczycy przejęli anglosaską tradycję obchodzenia Walentynek, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Każdego roku 14 lutego w Walentynki na Filipinach organizowane są masowe ceremonie zaślubin dla setek par.

Japonia

Każdego roku Japończycy wydają fortunę na czekoladki z okazji Dnia Zakochanych. Zgodnie z tradycją, Japonki przygotowują tzw. Giri Choco dla wszystkich mężczyzn obecnych w ich życiu (krewnych, partnera, przyjaciół, szefa i współpracowników). W tej lawinie prezentów, poszczególne rodzaje przygotowanych słodyczy wskazują na stopień bliskości i poufałości.

Gana

Ten afrykański kraj jest największym producentem kakao na świecie. Dlatego też w Dzień Świętego Walentego obchodzą równieżDzień Czekolady, który ma na celu zwiększenie jej sprzedaży i konsumpcji.

RPA

Z kolei w RPA kobiety naklejają na rękawachpapierowe serca z imionami mężczyzn, którymi są zainteresowane.

Helena Almanza

[tłumaczenie: Katarzyna Głuchowska]

Zapraszamy do lektury The Daily Prosper: www.thedailyprosper.com