Automatyzacja i robotyzacja – najważniejsze technologie 2016

Rok 2016 był bardzo pracowitym okresem dla bankowości i branży fintech. Pojawiające się coraz nowsze technologie i rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że na rynku co chwila napotykamy na nowe, niekiedy rewolucyjne rozwiązania, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze życie. Śledzimy je, analizujemy i szukamy zastosowań w bankowości.

Nowości od Google

W dokumentach Google, czyli pakiecie biurowym, dostępnym przez internet, w którym możemy tworzyć i edytować pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i inne typy dokumentów, dostępne jest już pisanie oraz edytowanie dokumentu głosem obsługiwane również w języku polskim. Natomiast Google Now, czyli mechanizm automatycznego dostarczania informacji na podstawie zapytań wypowiadanych przez użytkownika, możliwy jest dzięki automatycznemu rozpoznawaniu mowy.

Samochodowe rewolucje

Honda nawiązując współpracę z SoftBank-iem rozpoczęła projekt wykorzystania robotów i sztucznej inteligencji w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki ich zastosowaniu samochody mają komunikować się z kierowcą podczas jazdy dostarczając potrzebnych informacji. Tymczasem amerykańska firma Otto we współpracy z Volvo skonstruowała autonomiczną ciężarówkę, którą wyposażyła w szeroki arsenał kamer, sensorów i innych czujników. Umożliwiły one autonomiczne sterowanie pojazdem przez zainstalowany na pokładzie system. W październiku firmy zrealizowały pierwszą pionierską dostawę. Ciężarówka z powodzeniem pokonała ponad 180 km.

Zrobotyzowany świat

Kancelaria prawnicza „Baker & Hostetler” jako pierwsza na świecie zdecydowała się skorzystać z usług prawnika będącego sztuczną inteligencją. ROSS to robot, który rozumie pytania oraz formułuje odpowiedzi na nie, opierając się na obowiązujących odczytach z prawodawstwa, orzecznictwa i wszelkiej literatury fachowej.

Najnowsze działo zespołu inżynierskiego Boston Dynamics to SpotMini. To ważący 25 kg, całkowicie elektryczny robot wyglądem przypominający psa, który po naładowaniu może pracować prze 1,5 godziny. Czworonóg został wyposażony w różnorodne sensory nawigacyjne, naprowadzające i percepcyjne, dzięki którym może działać autonomicznie i bez większych problemów się poruszać w każdym środowisku i pomagać w pracach domowych.

Świat w internecie

W branży bankowej coraz więcej do powiedzenia mają startupy z sektora fintech. Ich działalność ograniczają jednak regulacje prawne wymagając od nich licencji bankowej. SolarisBank to pierwszy bank od podstaw zaprojektowany jako instytucja dla przedsięwzięć fintech. Bank uzyskał właśnie licencję od niemieckiego urzędu nadzoru finansowego BaFin. SolarisBank chce być dla startupów partnerem we współpracy w regulowanej branży.

Blockchain to zdecentralizowany pomiędzy niezliczone serwery bezpieczny i niezmienialny zapis aktywów oraz transakcji zebrany w bloki. Szyfrowane dane zapisywane są w blokach aktualizowanych co 10 minut, co wyklucza fałszerstwa, ponieważ wiązałoby się to ze zmianami wszystkich poprzednich bloków.

Betterment to internetowy doradca w zakresie inwestowania. Oferuje porady inwestycyjne oraz w pełni zautomatyzowane zarządzanie inwestycjami klientów. W zeszłym roku Betterment umożliwił swoim klientom bezpieczne synchronizowanie swoich zewnętrznych rachunków, takich jak konta bankowe, kredyty hipoteczne i inne kredyty.

W państwie środka

Baidu nazywany „chińskim Google” to wyszukiwarka internetowa, która konkuruje z Google o miano najpopularniejszej witryny. Jednak w zakresie technologii rozpoznawania mowy Baidu może nawet wyprzedzać Google. Programiści z chińskiego giganta opracowali program Deep Speech 2, który wykorzystuje machine learning do ulepszania technologii rozpoznawania mowy.

To oczywiście zaledwie niewielki ułamek tego wszystkiego, co ważnego działo się w zeszłym roku. Śledźcie nasze wpisy- niedługo kolejne informacje ze świata fintech.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

  • Krzysztof Oszukany - 30.03.2017 o 22:09 Odpowiedz

    Po pięcioletniej współpracy BZWBK wystawiam ocenę 0. Bardzo się zawiodłem, zostałem bezczelnie zrobiony w balona. Poszedłem do banku negocjować opłatę za prowadzenie rachunku firmowego. Zaproponowano mi 25 zł miesięcznie zamiast dotychczasowych 30 zł. Podpisałem aneks i … po miesiącu okazało się, że za zmianę pakietu skasowali 150 zł. Teraz ze mnie robią balona tłumacząc, że taka opłata jest w taryfie opłat i prowizji, z którą przecież mogłem się zapoznać. Krew mnie zalewa. Nie zostawię tak tej sprawy. Na szczęście mam dowody, że zostałem oszukany.

Dodaj komentarz