Sprawdź czy powinieneś złożyć oświadczenie FATCA

BZWBK_O_nas_blog_1200x560

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to regulacja Stanów Zjednoczonych Ameryki dotycząca ujawniania informacji o rachunkach zagranicznych dla celów wypełnienia obowiązków podatkowych w USA. Jej celem jest zapewnienie, aby osoby fizyczne oraz podmioty posiadające ten obowiązek wywiązywały się z niego również z tytułu aktywów posiadanych poza USA.

1 grudnia 2015 r. została wprowadzona ustawa w Polsce, która reguluje kwestie związane z FATCA. Na jej podstawie Klienci mają obowiązek złożenia oświadczeń w sprawie posiadania obowiązków podatkowych w USA (tzw. oświadczenie FATCA).

Kogo dotyczy obowiązek złożenia oświadczenia FATCA?

Klientów, którzy w okresie 1 lipca 2014 r. – 30 listopada 2015 r. zawarli umowę z BZ WBK lub BZ WBK TFI na produkt podlegający FATCA m.in.: założenie konta, lokaty, otwarcie nowego subrejestru w funduszach inwestycyjnych Arka, otwarcie rachunku maklerskiego.

Ważne – jeżeli w tym czasie zostały podpisane umowy z BZ WBK oraz BZ WBK TFI, to należy złożyć dwa oddzielne oświadczenia.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj i tutaj.

Do kiedy muszę złożyć oświadczenie FATCA?

Do 1 grudnia br.

Co się stanie jeśli nie złożę oświadczenia?

Brak oświadczenia FATCA spowoduje blokadę rachunku/ subrejestru. Nie będzie wtedy możliwości korzystania z pieniędzy/ wartości majątkowych na nich zgromadzonych.

Odblokowanie rachunku/ subrejestru będzie możliwe po złożeniu wypełnionego i podpisanego oświadczenia FATCA.

W jaki sposób mogę złożyć oświadczenie?

1. Jeżeli jesteś osobą fizyczną, właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej albo wspólnikiem spółki cywilnej i posiadasz produkty w BZ WBK:

 • wydrukuj i podpisz oświadczenie,
 • złóż osobiście w dowolnym oddziale lub przekaż pocztą na adres: Bank Zachodni WBK S.A. Biuro Kontroli Obligatoryjnych, ul. Ofiar Oświęcimskich 38/40, 50-950 Wrocław

Oświadczenie FATCA dla produktów bankowych można także złożyć:

 • przez usługi BZWBK24 w trakcie zakupu nowego produktu depozytowego (jeżeli masz aktywne usługi bankowości elektronicznej),
 • telefonicznie pod nr 1 9999* (po potwierdzeniu przez Doradcę tożsamości).

2. Jeżeli posiadasz produkty dla firm w BZ WBK, niezbędna jest Twoja wizyta w Oddziale lub kontakt ze swoim Doradcą w celu wypełnienia i podpisania oświadczenia.

3. Jeżeli posiadasz fundusze inwestycyjne Arka:

Oświadczenie FATCA dla funduszy inwestycyjnych Arka można także złożyć w dowolnym oddziale BZ WBK w formie zlecenia zmiany danych.

 Pamiętaj – masz czas do 1 grudnia br.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj – dla klientów BZ WBK i tutaj – dla klientów TFI.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Banku BZWBK prosta sprawa a musieliscie ja tak skomplikowac…

  Zeby iszczedzic sobie klopotu zalozylem lokata za minimalna kwote zeby wysoczylo mi okienko deklaracji FACTA, ktora wypelnilem.

  Czy musze dalej skladac oswiadczenie?

 • A widzicie to jest nasz rząd Pisiorów. W pełni zgadzam się z opinią Tadeusza. Obywatel RP ma udowadniać, że nie ma nic wspólnegpo ze Stananami Zjednoczonymi. Kiedys bylismy uzaleznieni od ZSRR, a teraz od USA. Może w Stanach wprowadzili jakieś 500+ USD i teraz szukają pieniędzy wprowadzajac kolejny podatek. Nigdy nie byłem w USA a mam składać oświadvczenie to wielka bzdura. Lepiej zlikwidować konto walutowe i miec sięty spokój.

  • Chyba się kolega Leszek zagalopował. To nie rząd PIS wymyślił FATCA. To rządy POpaprańców narobiły wielkiego bałaganu w Polsce.

 • Na jednej stronie internetowej przeczytałem, że „Obowiązek nie dotyczy klientów indywidualnych, którzy posiadali na swoich rachunkach 1 grudnia 2015 roku saldo nie przekraczające 50 000 dolarów (lub ich równowartości w inne walucie).”.

 • i znowu coś Jameryka kombinuje i tylko chce nas wykorzystać. Taka to potęga.

Dodaj komentarz