Biznes tylko w weekend

grafika_wywiad_1200_aleksandra_kwiecien_perfect_wedding

Jak to się stało, że zamieniła Pani branżę IT na… ślubną?

Rzeczywiście początek mojej kariery związany był z branżą IT. Pracę w korporacji rozpoczęłam jeszcze podczas studiów i być może nadal bym tam pracowała, gdyby nie jedno z kilkudziesięciu szkoleń, w których uczestniczyłam i które prowadziłam. Na zadane pytanie, co jest tajemnicą sukcesu, jeden z uczestników odpowiedział: pasja…

Branża ślubna interesowała mnie od zawsze. Jednak nigdy wcześniej nie myślałam, żeby faktycznie zająć się tym zawodowo, mimo, iż pierwsze szkolenie na konsultanta ślubnego przeszłam rok przed wspomnianym wydarzeniem. Bloga ślubnego Perfect Wedding by Aleksandra Kwiecień, założyłam 6 miesięcy później, a półtora roku po szkoleniu na konsultanta.

Czasami więc pewne pomysły, idee w nas są i wystarczy mały impuls, żeby działać 😉

 

perfectwedding_wywiad_ilustracje2

Na czym polega doradztwo ślubne?

Zajmuję się profesjonalną organizacją ślubów i wesel. Spełniam ślubne marzenia przyszłych nowożeńców. Ślub to zazwyczaj długotrwały i bardzo kosztowny projekt. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Czasami jeden niewłaściwy podwykonawca może zniszczyć cały rok przygotowań! A niestety tych „niewłaściwych” podwykonawców nie brakuje. Branża ślubna jest bardzo modna, więc pojawiają się najprościej rzecz ujmując, oszuści. Sezonowe firmy, które zakładane są w danym roku, a w przyszłym już znikają albo pojawiają się pod nową nazwą. Dlatego trzeba być niezwykle ostrożnym.

Wachlarz moich usług konsultanta ślubnego jest bardzo szeroki i zawsze dobierany indywidualnie do Młodej Pary. W przypadku kompleksowej organizacji ślubu i wesela zakres prac jest następujący: zaplanowanie ogólnej koncepcji wesela, dobór i prezentacja wszystkich podwykonawców, spotkania z nimi, negocjacje umów, terminów, przygotowanie szczegółowego harmonogramu wesela dla każdego z podwykonawców i pilnowanie wszystkiego w dniu wesela. Oczywiście przedstawiłam to w gigantycznym uproszczeniu. Bo pracy przy organizacji każdego wesela jest ogrom.

 

aleksandra_kwiecien_perfect_wedding

 

Przykład pierwszy z brzegu – sala weselna. To nie tylko przedstawienie dwóch obiektów do wyboru, ale także ustalenie każdego najmniejszego szczegółu od menu, przez dobór alkoholi, rodzaju stołów, planu stołów, długości obrusów, koloru serwetek, wielkości świec itp. To samo dotyczy każdego innego podwykonawcy, a podwykonawców z reguły jest kilkunastu: sala, fotograf, kamerzysta, zespół, DJ, oprawa muzyczna ceremonii, florystyka, jubiler, stylistka, makijażystka, fryzjer, nauka tańca, firmy zajmujące się materiałami drukowanymi (zaproszenia, winietki, menu, plan usadzenia gości, podziękowania dla gości). Oczywiście nie możemy zapomnieć o najmłodszych gościach, więc jeszcze animatorki i opiekunki. Do tego dochodzą rozmaite atrakcje jak: barmani, stoły z lemoniadami, popcornem, candy bary i wiele, wiele innych.

Pary, które zatrudniają konsultanta ślubnego oczekują profesjonalizmu w każdym calu i ja im ten profesjonalizm gwarantuję. Oczywiście usługa konsultanta nie należy do najtańszych, ale konsultant pracuje dla danej pary przez cały rok, a nie tylko w dniu wesela. Ponadto od strony technicznej, praca konsultanta to również setki telefonów i maili, a czasami też tysiące przejechanych kilometrów…

 

perfectwedding_wywiad_ilustracje1

 

Głównym narzędziem promocji firmy jest blog. Skąd ten wybór?

Na krótko przed założeniem bloga, rozpoczęła się moja przygoda z organizacją wesel w Zajeździe Pod Kasztanami. Jak wcześniej wspomniałam, branżą tą interesowałam się od najmłodszych lat, a kurs na konsultanta zakończyłam półtora roku przed założeniem bloga. Jakie intencje mną wtedy kierowały? Hm… pamiętam sytuacje jak kilku parom w ciągu jednego miesiąca tłumaczyłam procedury, z jakimi należy się zmierzyć przy organizacji ślubu w plenerze. Co należy zawrzeć we wniosku? Gdzie i do kogo się udać? Wtedy pomyślałam sobie, że jakbym miała bloga mogłabym ułatwić sobie komunikację z młodymi parami.

Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że para zadaje mi pytania a ja odsyłam ją do bloga 😉 Zawsze odpowiadam na wszelkie wątpliwości młodych, a po spotkaniu wysyłam jeszcze odpowiednie linki z moimi artykułami. Dzięki temu mam pewność, że wszystko zostanie poprawnie zrozumiane.

Poza komunikacją z „moimi” parami młodymi, chciałam w prosty i przejrzysty sposób przekazać swoją wiedzę innym. Jednak wtedy nie sądziłam, że blog, który wówczas założyłam, będzie się cieszył dużą popularnością i rzeczywiście przełoży się on na promocję firmy i pozyskanie klientów. Ponadto  dzięki pracy „blogerki” otrzymuję dużo zaproszeń na różnego rodzaju pokazy sukien ślubnych, targów i promocje, itp.

Często też piszą do mnie panny młode, które korzystają z moich porad i dziękują za inspiracje i pomysły. To naprawdę jest bardzo przyjemne doświadczenie 😉

 

perfectwedding_wywiad_ilustracje3

Mówi Pani, że musi stale śledzić światowe trendy. Czy w Pani branży to istotne, aby stale orientować się w nowościach? Proszę o tym opowiedzieć.

Światowe trendy są najważniejsze 😉 Skąd wzięły się śluby i wesela plenerowe jak nie z Ameryki? Skąd „save the date” przed zaproszeniami? Skąd czerpiemy informację jakie fasony sukien ślubnych będą na topie? Skąd mamy wiedzę dotyczącą kolorów, jakie będą królowały w danym roku?

Wszystko to przychodzi do nas z zagranicy. Oczywiście nie chodzi o to, że Instytut Pantone ogłosi: „Rok 2016 to rok pudrowego różu” i od razu wszystkie ślubne dodatki na wszystkich ślubach będą w tym kolorze. Jednak daje nam to ogólny obraz.

Zagraniczne targi ślubne, w których też uczestniczę, pokazują, że to co tam było w danym roku, u nas jest za rok albo dwa. Ponadto często organizuję śluby i wesela międzynarodowe. W momencie, gdy spotykam się z takimi klientami i oni przynoszą mi na spotkania inspiracje z zagranicznych gazet, nie są to dla mnie abstrakcje. Sama prenumeruję kilka zagranicznych magazynów, które również na takich spotkaniach spełniają ważną rolę 😉

 

Czy można już powiedzieć o sukcesie?

Myślę, że tak 😉 Może nie jest to skromne, ale rzeczywiście cele, które przed sobą stawiamy udaje nam się osiągnąć. Najważniejsi dla mnie są zadowoleni klienci, którzy nas polecają, bo dzięki nim w każdym roku mamy coraz więcej wesel, które sprzedają się z coraz większym wyprzedzeniem.

 

perfectwedding_wywiad_ilustracje4

 

Czy popełnila Pani jaieś błędy tworząc swój biznes?

Myślę, że każdy popełnia błędy. Najważniejsze to uczyć się na nich i popełniać ich coraz mniej. Jeżeli miałabym mówić o swoich błędach na szczęście nigdy nie odbiły się one na jakości czy niezadowoleniu Młodej Pary z wesela. Raczej związane były z dołożeniem mi stresu i pracy.

 

Co Was inspiruje i daje siłę do działania?

Dla mnie zawsze inspiracją jest Młoda Para a każda para jest inna, więc inspiracji mi nie brakuje 😉 Oczywiście kopalnią wiedzy są dla mnie zagraniczne media, targi oraz, ogólnie rzecz ujmując, podróże. Często właśnie podczas urlopu przychodzą mi do głowy nowe rozwiązania i pomysły.

 

Co nam utrudnia prowadzenie biznesu?

Myślę, że ograniczona ilość weekendów w roku 😉

 

Jak chcecie rozwijać dalej firmę?

Z każdym rokiem idziemy do przodu. Wprowadzamy nowe rozwiązania, nowe pomysły. Jeżeli chodzi o Zajazd Pod Kasztanami wyremontowaliśmy salę, aktualnie remontujemy taras. Każdego roku zmieniamy dekoracje, unowocześniamy menu, dodajemy nowe atrakcje. Staramy się tak prowadzić biznes, żeby wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów. To właśnie możemy robić między innymi dzięki śledzeniu zagranicznych trendów. Jeżeli chodzi o blog, to tu też w każdym roku coś zmieniam 😉 Właśnie ruszyła nowa, zupełnie różniąca się od poprzedniej odsłona bloga, której nie mogłam się doczekać. Prócz nowej szaty graficznej wprowadziłam również ofertę szkoleń, co myślę, że będzie bardzo interesującą opcją 😉

 

Co mogłoby Wam pomóc w prowadzaniu biznesu?

Myślę, że jesteśmy teraz w bardzo dobrym okresie i życzyłabym nam, by trwało to jak najdłużej.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Aleksandra Kwiecień

Certyfikowany konsultant ślubny zajmujący się profesjonalną organizacją ślubów i wesel. Zorganizowała dotychczas ponad 100 wesel. Autorka bloga o ślubnych inspiracjach Perfect Wedding by Aleksandra Kwiecień.

Perfect Wedding

Blog z inspiracjami dla Młodych Par planujących profesjonalną organizację ślubu i wesela. Zawiera porady i wskazówki dotyczące wszystkich aspektów organizacji imprezy i formalności. Jeden z najpopularniejszych blogów ślubnych w polskim Internecie.

 

logo_blogi_firmowe_com Wywiad przeprowadzony w ramach projektu Firmowe Ewolucje BZ WBK we współpracy ze społecznością przedsiębiorców blogifirmowe.com.

 

Dodaj komentarz