Bez tricków ani magii. Wywiad z Wiktorem Sarotą

grafika_wywiad_1200

Na czym polega Wasz biznes?

inFakt.pl to ogólnopolskie biuro rachunkowe. Dajemy przedsiębiorcom dostęp do aplikacji online, również z poziomu telefonu komórkowego, przy pomocy której wystawiają estetyczne faktury, dodają zdjęcia kosztów, monitorują stan swoich podatków i finansów. A po drugiej stronie zapewniamy dedykowanych Księgowych z całej Polski, księgujących Klientów na bieżąco na tej samej platformie i reprezentujących ich przed urzędami skarbowymi i ZUS-em.

 

Skąd taki pomysł?

Zaczęliśmy od prostego programu do fakturowania online, gdyż na podstawie naszych doświadczeń z innymi aplikacjami zrozumieliśmy, że są zbyt skomplikowane. Naszym celem było stworzenie aplikacji prostej i łatwej w użyciu.

Nigdy się nie zatrzymaliśmy. Cały czas pracujemy nad rozwojem produktów, usług, rozwojem ludzi w organizacji. Dlatego też udało nam się stworzyć nie tylko prosty program do fakturowania, ale też program do samodzielnej księgowości, aż po najbardziej zaawansowaną usługę, czyli Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe. Zmieniamy rynek usług księgowych, gdyż łączymy świat technologii z rzetelnymi Księgowymi.

Jak jest obecnie skala działalności inFakt?

Myślę, że o tym, czy nam się udało, świadczą liczby. Do naszych usług zarejestrowało się 395 tys. użytkowników firmowych. Łącznie na ten moment wystawiono ponad 10 mln faktur. W 2015 roku liczba nowych Klientów Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego wzrosła o 41%. inFakt został wyróżniony przez Aulę Polska nagrodą Aulery 2011 przyznawaną osobom i firmom będącym wzorem dla polskiego biznesu technologicznego. Nasze aplikacje mobilne zdobyły 2 główne nagrody w konkursach Mobile Trends Awards 2014 oraz Appaward 2014.

 

Na podstawie naszych doświadczeń z innymi aplikacjami zrozumieliśmy, że są zbyt skomplikowane.

 

Czy od samego początku wiedzieliście jak chcecie budować biznes?

Zanim założyliśmy inFakt mieliśmy dwa nieudane projekty. Jednym z nich był system lojalnościowy dla sklepów internetowych, który na podstawie danych z systemów księgowych, z którymi się połączyliśmy, miał przyznawać nagrody Klientom. Na podstawie tej porażki zrozumieliśmy, że programy do księgowości są bardzo skomplikowane i postanowiliśmy zrobić łatwy w użyciu program dla przedsiębiorców takich, jak my.

Co Was motywuje, a co przeszkadza w pracy?

W biznesie przeszkadzają mi własne ograniczenia. Wydaje mi się, że to, co naprawdę może mnie ograniczać, to moja własna niewiedza i jeszcze nie zdobyte umiejętności. Nie koncentruję się na aspektach, na które nie mam wpływu.

Inspiruje mnie budowanie trwałej firmy, która będzie pomagać przedsiębiorcom w prowadzeniu ich biznesów. Chciałbym stworzyć firmę, która przetrwa 100 lat. Takie podejście powoduje, że nie myślimy o drodze na skróty, ale o budowaniu trwałych fundamentów na lata. Inspirują mnie też książki. Wracam do książek Toma Petersa, w szczególności „W poszukiwaniu doskonałości”, czy Jima Collinsa („Wizjonerskie organizacje”, „Od dobrego do wielkiego”), aż po Claytona M. Christensena i jego “Przełomowe innowacje”.

 

Robić swoje. Nie oglądać się na konkurencję.

 

Co według Pana decyduje o sukcesie innowacyjnych usług?

Robić swoje. Nie oglądać się na konkurencję. Ale przyglądać się Klientom i ich potrzebom, temu, co się zmieni w najbliższych latach i co pozostanie niezmienne. Wierzę też, że podstawą budowania sprzedaży jest dopracowany produkt i świetna obsługa Klienta.

 

W jaki sposób inFakt może wesprzeć małe i średnie firmy?

Przedsiębiorcy, którzy chcą koncentrować się na swoim biznesie i nie lubią marnować czasu na dostarczanie dokumentów, wybierają nasze rozwiązanie. Na bieżąco, robiąc zdjęcia kosztów czy załączając pliki PDF z fakturami, są rozliczani przez swoich osobistych Księgowych. Nie czekają z informacją o wysokości podatków do połowy kolejnego miesiąca. Z naszych usług korzystają zarówno firmy z branży IT, kreatywnej, aż po firmy transportowe.

inFakt_wywiad_ilustracje_wykres

Jeśli chodzi o problemy przedsiębiorców to koncentrujemy się na tym, aby w ramach tematów księgowych usuwać je od przedsiębiorców, aby na koniec dnia mieli oni poczucie świętego spokoju i tego, że mogą w pełni zajmować się swoim biznesem. W ramach badania księgowości przeprowadziliśmy kiedyś ankietę wśród przedsiębiorców z agencją badawczą 4P research mix. Tutaj najczęściej przedsiębiorcy zgłaszali problem z dostarczaniem dokumentów do swojego biura rachunkowego, problem z informacją o stanie finansów na bieżąco, itd. I my te problemy w 100% rozwiązujemy.

inFakt_wywiad_ilustracje_wykres2

Sami, jako firma prowadzicie blog. Dlaczego?

Jeśli chodzi o marketing to koncentrujemy się na tym, aby edukować Klientów. Nie ma tutaj żadnych tricków ani magii 🙂 To jest codzienna, systematyczna praca. Sami jesteśmy przedsiębiorcami i staramy się tłumaczyć zarówno podstawowe oraz bardziej zaawansowane kwestie w sposób przyjazny i zrozumiały dla innych przedsiębiorców, a nie tylko dla Księgowych.

Teksty piszą jednak nasi Księgowi. Tematy dotyczą głównie zmian w podatkach i prawodawstwie. Na bieżąco śledzimy zmiany w przepisach, a ponieważ IT mamy zorganizowane w zwinnej metodyce to na bieżąco te zmiany wprowadzamy. Do tego działamy w modelu chmurowym, więc uaktualniamy oprogramowanie Klientom bez jakichkolwiek aktualizacji po ich stronie.

inFakt_wywiad_ilustracje

Plany na przyszłość?

Chcemy dostarczyć przedsiębiorcom nowe produkty. Niestety, więcej szczegółów nie mogę ujawnić.

 

Czy coś Was dzisiaj ogranicza?

Spotkanie na swojej drodze jeszcze więcej właściwych osób, bo do tej pory to dzięki wielu wartościowym osobom doszliśmy do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Wiktor Sarota

Współzałożyciel i prezes inFakt. Od 8 lat rozwija wspólnie z zespołem Infakt Sp. z o.o. Absolwent AGH w Krakowie.

inFakt

inFakt.pl to ogólnopolskie biuro rachunkowe dla prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób planujących założenie firmy. Oprócz programu do fakturowania inFakt.pl świadczy usługi pełnej księgowości za pośrednictwem Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego oraz pomaga od podstaw założyć działalność gospodarczą. Obecnie z usług inFakt.pl korzysta ponad 395 000 firm.

 

logo_blogi_firmowe_com Wywiad przeprowadzony w ramach projektu Firmowe Ewolucje BZ WBK we współpracy ze społecznością przedsiębiorców blogifirmowe.com.

 

Dodaj komentarz