Działania banku łagodzące skutki wzrostu kursu CHF

Wiadomości bankowe

Bank Zachodni WBK jako odpowiedzialny uczestnik rynku finansowego dostosował warunki bieżącej obsługi zobowiązań kredytowych w CHF do aktualnych możliwości kredytobiorców poprzez zastosowanie poniższych rozwiązań:

Bank uwzględnia ujemną stawkę LIBOR w wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych. W przypadku kredytów i pożyczek hipotecznych w CHF dla Klientów indywidualnych bank konsekwentnie stosuje zasady ustalania  oprocentowania zgodnie z zapisami w umowach kredytowych, to jest jako sumę stawki referencyjnej LIBOR (3M lub 6M) i marży banku.

Ponadto Klienci banku mogą korzystać z oferowanych od dawna rozwiązań dla kredytobiorców zgłaszających przejściowe problemy z obsługą rat, które łagodzą konsekwencje nagłych zmian kursu waluty. Klienci mogę wydłużyć okres kredytowania lub zdecydować się na karencję w spłacie kapitału, co wpłynie na obniżenie wysokości miesięcznej raty w tak wyjątkowej sytuacji, z jaką mamy do czynienia obecnie.

Bank Zachodni WBK podjął także decyzję o obniżeniu do 1% spreadu walutowego stosowanego przy ustalaniu kursu sprzedaży CHF w Tabeli kursowej Banku – od 28.01.2015 (godz. 09.39) do końca czerwca 2015 roku.

Bank nie planuje wymagania od Klientów dodatkowych zabezpieczeń ani ubezpieczeń w związku ze wzrostem salda zadłużenia w PLN w relacji do wartości nieruchomości.

Jednocześnie podkreślamy, że bank już w latach ubiegłych konsekwentnie oferował zainteresowanym posiadaczom kredytów we frankach szwajcarskich możliwość konwersji na kredyt w złotych, a także redukcji zadłużenia na korzystnych warunkach. M.in. we wrześniu 2014 roku zaproponowaliśmy przewalutowanie kredytu w CHF na PLN bez spreadu walutowego (po kursie średnim NBP z dnia przewalutowania), bez żadnych opłat, z możliwością obniżenia marży kredytu po przewalutowaniu. Podobnie korzystne warunki dotyczyły możliwości wcześniejszej spłaty – bez spreadu walutowego i opłat.

Liczymy, że powyższe propozycje ułatwią Państwu obsługę zadłużenia. Natomiast po  ustabilizowaniu się kursu franka szwajcarskiego zaproponujemy także inne, nowe rozwiązania przewalutowania i wcześniejszej spłaty na preferencyjnych warunkach.

Stworzyliśmy specjalną podstronę w naszym serwisie http://www.bzwbk.pl zawierającą informacje i dodatkowe wyjaśnienia dla osób posiadających kredyty hipoteczne w CHF: http://www.bzwbk.pl/informacjechf. Znajdą tam Państwo odpowiedzi na pytania, oświadczenie banku oraz aktualny kurs CHF.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Ile macie obecnie prowadzonych spraw sadowych i ile ich przegraliscie ? (dawny KB)

 • Witam,

  Mija kolejny rok i NIC. A my spłacamy…..Jedyna pociacha to to że awansowałem na Tłustego Kota.

  Myślę, że trzeba to gówno spłacić (mam taką kwotę że dam radę) i nie dawać się więcej robić w ciula.

  Natomiast jest ciekawą sprawą nie jak 2 mln ludzi zrobiono w idiotów (i to księgowych, informatyków, ludzi businessu), bo to już wszyscy wiemy…..ale fakt że poszczególne kraje naokoło nas i dalej, biedniejsze i bogatsze, poradziły sobie z tym problem a u nas jak ten wrzód nic nie można zrobić tylko takie „pomoce jak tu powyżej”… A ostatnio nawet Pan Prezydent Duda przyznał w wywiadzie „WSieci” że się „przeliczył”.

  Wygląda na to że albo nasze banki są w kompletnej ruinie i tylko jadą na abuzywnym prawie, albo ktoś chce zarobić duże pieniądze,

  Ciekawe co będzie z 3 projektami które przeszły przez pierwsze czytanie w Sejmie.

  Jest natomiast pewne, że wiedza o bankach jest w społeczeństwie potężna a zaufania nie ma żadnego. BĘDZIE WAM TRUDNO ŻYĆ Z NAMI. KAŻDY PUNKT JAKIEJKOLWIEK UMOWY BĘDZIEMY WAŁKOWALI PO KILKA RAZY. OCZYWIŚCIE MOŻECIE NAM NIE DAĆ KREDYTU, ODMÓWIĆ ZAŁOŻENIA KONTA ITD. Jest pewne że miłe czasy się skończyły.

 • kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi na pytanie zadane w styczniu 2016?

 • cytując część powyższego wpisu „Natomiast po ustabilizowaniu się kursu franka szwajcarskiego zaproponujemy także inne, nowe rozwiązania przewalutowania i wcześniejszej spłaty na preferencyjnych warunkach”, mam pytanie, w którym momencie bank uzna kurs za ustabilizowany (wg mojej oceny od prawie roku jest on na w miarę stabilnym, choć bardzo wysokim poziomie) oraz kiedy i czy w ogóle są planowane rozwiązania dla osób, które zaciągnęły kredyty w chf?

 • Szanowni Państwo

  Pisanie tutaj czegokolwiek do WIELMOŻNEGO BANKU mija się z celem. I tak nie uzyskamy tutaj żadnych konkretnych informacji. Jeżeli ktoś liczy na poważne traktowanie przez Bank to radzę sobie dać spokój. Pan Jacek Major jak się zorientowałem po przeczytaniu komentarzy nigdy nic nie wie. Jest dzisiaj 25 grudnia 2015 a my nadal nie wiemy jaka będzie polityka Banku w stosunku do kredytobiorców „frankowych”. Myślę, że łaska Banku się skończy i wrócimy do 7 procentowego spreadu a możne nawet wyższego. Rekomendacje KNF swoje a Bank swoje itd. Zabawa w ciuciubabkę. Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Ja osobiście rezygnuję w najbliższym czasie z wszelkich usług w tym Banku, z których nie jestem zmuszony korzystać. Poza tym reklamacje w sprawie rożnych „ciekawych” zapisów w umowach. Następnie wnioski do UOKiK, skargi do KNF. W tej chwili pewne tematy w konsultacji w Kancelarii Prawnej. To co napisałem to nie jest agitacją do podobnych działań. Kaidy decyduje indywidualnie, ale niestety nasza bezczynność powoduje arogancje banków i traktowanie nas jak owce do strzyżenia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz