Przelewy – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zadajecie nam sporo pytań związanych z przelewami. Pytacie kiedy będzie zaksięgowany Wasz przelew z innego banku, kiedy Wasze pieniądze dotrą na inne konto, co zrobić, kiedy przelew się spóźnia. Postanowiliśmy na te pytania odpowiedzieć, mamy nadzieję, że informacje okażą się przydatne.

Wysyłam pieniądze na rachunek w innym banku

Kiedy zlecacie przelew w systemie Elixir w oddziale banku lub serwisie BZWBK24 jest on natychmiast przekazywany do realizacji, ale z banku „wyjdzie” w ramach jednej z tzw. sesji wychodzących. Sesje te są w dni powszednie ok. godz. 8:15, 12:15 i 14:45.

Jeśli przelew zlecicie po godz. 14.45, trafi on na pierwszą sesję wychodzącą w kolejnym dniu roboczym. A więc przelew zlecony o tej porze w piątek, „wyjdzie” z banku ok. godz. 8.15 w poniedziałek.

Pieniądze trafiają do Krajowej Izby Rozliczeniowej i są przekazywane na rachunek w banku odbiorcy w ramach najbliższej sesji przychodzącej danego banku.

Zlecając przelew trzeba zadbać o podanie poprawnego numeru rachunku i danych odbiorcy. Choć to numer rachunku jest kluczową daną w przelewie, to może się zdarzyć, że niezgodność danych odbiorcy może być przyczyną jego opóźnienia.

Co zrobić, jeśli podałam/podałem zły numer rachunku?

Jeśli zleciliście przelew na rachunek, który nie istnieje, pieniądze wrócą na Wasze konto – zazwyczaj w następnym dniu roboczym. Jeśli pieniądze zostały przesłane do innego odbiorcy, niż zamierzaliście, możecie albo zwrócić się do odbiorcy z prośbą o zwrot, albo uruchomić procedurę zwrotu za pośrednictwem banku. W tym drugim przypadku, zgodnie z TOiP, pobrana zostanie opłata w wys. 25 złotych.

Czy przelew można odwołać?

Przelew zlecony w oddziale oraz w BZWBK24 Klient może anulować, pod warunkiem, że jeszcze nie został przekazany na sesje wychodzącą. W sytuacji gdy dana płatności wyjdzie do rozliczenia, BZWBK odpowiednio kontaktuje się z bankiem beneficjenta za pośrednictwem witryny OGNIVO, w celu zwrotu błędnego przelewu. W każdym z w/w przypadków, zgodnie z TOiP pobrana zostanie opłata w wysokości 25 zł.

Czekam na przelew z innego banku

W Banku Zachodnim WBK S.A. transakcje rozliczane są w trzech sesjach przychodzących ELIXIR odbywających się w ciągu dnia. Księgowanie płatności odbywa się zgodnie z godzinami udostępniania płatności przez KIR. Sesje rozliczeń międzybankowych ELIXIR realizowane są w dni robocze, zgodnie z terminami określony w regulaminach prowadzenia rachunku Klienta.

Jeśli przelew do mnie nie dotarł

Przelew zlecony w systemie Elixir powinien trafić na konto odbiorcy najpóźniej w następnym dniu roboczym. Jeśli przelew w tym czasie nie dotarł, jedyny sposób, by sprawdzić co się z nim dzieje jest złożenie zapytania lub reklamacji w banku nadawcy.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne i rozwieją Wasze wątpliwości.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Witam.

  Szukam i nie mogę nigdzie znaleźć, czasu księgowania wszystkich waszych „produktów”, a mianowicie:

  W jakiej kolejności i w jakich godzinach następuje pobranie raty „hipoteki” z rachunku bankowego, spłata minimalna lub całościowa jeżeli mam ustawioną „kredytówki”, ewentualnie kompensata „kredytówki” jeżeli zalegam z jakąś kwotą. Przeglądając historię lub śledząc konto nigdy to się kupy nie trzyma…

  Pozdrawiam

 • W dniu 09-05-2016 o 11:13:28 dokonałem zakupu w sklepie płatność kartą i do tego czasu 10-05-2016 nie mam potwierdzenia w mojej historii konta. Takiego czegoś jeszcze nie miałem, zawsze potwierdzenie mogę wydrukować nawet 20 minut po przelewie. Co trzeba zrobić w takim przypadku?

 • Witam, mąż we wtorek wysłał mi szybkim przelewem z Angli na konto wbk pieniadze. Do dzis nie doszły a jest czwartek. Rozumiem ze 3 maja czyli we wtorek banki nie pracowały ze wzgledu na świeto. Dodam że u męża w banku przelew jest zaksiegowany we wtorek bo tam banki pracowały. Jak to jest mozliwe że do dzisiaj na moim koncie nie ma pieniedzy i kiedy moge się ich spodziewac?

 • BANK ZACHODNI WBK TO OSZUSCI.PRZELEW POWINNAM DOSTAC JUZ DZIS I GO NIE MA,PRZETRZYMUJA KLAMCY PIENIADZED.REZYGNUJE Z TEGO BANKU I RADZE WSZYSTKIM KTORZY MAJHA TAM KONTA ZROBIC TO SAMO

 • mam pytanie
  wpłaciłam córce pieniądze w sobotę przez agencje pko.. eliksir czy co tam jest pilnego ta mi powiedziała pani w okienku — niestety zaden oddział BZWbk nie pełni dyżurów w soboty
  pytanie moje brzmi o której godzinie w poniedziałek zostaną zaksięgowane na koncie córki. Temat dość pilny bo córka potrzebuje pieniędzy z że tak powiem żyje w przyszłości bo tam gdzie przebywa obecnie w pewnej części Chin ma +7 godzin do naszego czasu.
  dziękuje z góry za szybka odpowiedź

Dodaj komentarz