Hasło maskowane – jak się logować

Dostajemy od Was pytania i komentarze dotyczące hasła maskowanego. Pytacie dlaczego tak naprawdę zostało wprowadzone i jak bez problemów się logować. Logowanie tą metodą nie jest skomplikowane, ale faktycznie, różni się od wpisywania hasła tradycyjnego i na początku może sprawiać trudności. Chcę przypomnieć jak się logować i wyjaśnić jak hasło maskowane zwiększa bezpieczeństwo dostępu do konta.

Jak wpisywać hasło maskowane?

Po wybraniu adresu serwisu bankowości elektronicznej i wpisaniu numeru NIK, wyświetli się plansza, na której należy uzupełnić hasło (obrazek poniżej).


I tu podstawowa sprawa – tego typu hasła nie uzupełniamy w całości. Ani jednym ciągiem znaków. W czasie logowania uzupełniamy jedynie wybrane – aktywne – pola oznaczone kolorem białym. W te pola wpisujemy znaki hasła odpowiadające im kolejnością.  Czyli jeśli hasło to np. „Kowalski123”, a aktywne pola mają nr: 2, 3, 5, 8, 9, 10, to w panel należy wpisać kolejno: o, w, l, i, 1, 2. Trzeba przy tym pamiętać, by zachować odpowiednią wielkość znaków. Jeśli zostaną nam puste pola na końcu, nic w nie nie wpisujemy. Szczegółową instrukcję logowania można znaleźć w tym miejscu: Przewodniku usług BZWBK24 (str. 21)

Przypominam też, że w razie problemów z logowaniem najlepiej kontaktować się z infolinią: 1 9999 lub przesłać maila na adres: pomoc24 [at] bzwbk [dot] pl.

Dlaczego wprowadziliśmy hasło maskowane?

By lepiej chronić pieniądze klientów. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja ryzyka poznania lub przejęcia hasła. Nigdy bowiem całe hasło nie jest wpisywane w czasie pojedynczego logowania. Hasło maskowane zabezpiecza przed poznaniem całego hasła poprzez próbę podejrzenia go przez osobę postronną – to dotyczy szczególnie sytuacji kiedy coraz częściej do konta logujemy się w miejscach publicznych, z urządzeń mobilnych, smartfonów. Stanowi również utrudnienie dla części złośliwego oprogramowania (tzw. keyloggerów), które sczytuje znaki wybierane na klawiaturze.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

  • ja jakoś nie mam hasła maskowanego, jak można je ustawić. mam rachunek wydajesz&zarabiasz.

  • Tomasz Wasielewski - 17.04.2013 o 13:03 Odpowiedz

    Proszę się zalogować do BZWBK24, wejść do sekcji „Mój profil”, wybrać „Włączenie hasła maskowego” i wcisnąć przycisk „Włącz”. Włączenie tej opcji spowoduje konieczność zmiany hasła przy kolejnym logowaniu do serwisu. Od tego momentu, będzie można logować się za pomocą hasła maskowanego.

  • Na komórki trzeba opracować nową aplikację do logowania, ponieważ chcąc wstawić znaki do hasła , klawiatura ekranowa zakrywa przysłania grafikę panelu logowania

  • A ja nic nie włączałem – samo mi się to diablestwo włączyło – jak to zdeaktywować? Dodam, że moim zdaniem hasło maskowane w odniesieniu do klientów indywidualnym nie jest dobrym pomysłem delikatnie mówiąc. Do tej pory wpisywałem hasło z pamięci, teraz muszę je zapisać aby przyporządkować odpowiednim polom numery z hasła. Jest to nie tylko uciążliwe ale i obarczone większym ryzykiem niż dotychczasowy sposób, który rzekomo miał zwiększyć ochronę przed poznaniem hasła przez osoby nieuprawnione. I nie jest to kwestia wprawy bo z hasłami na kilku komputerach pracuję na co dzień ale 3- krotne zablokowanie sobie dostępu do konta poprzez nieprawidłowe wpisanie hasła skutecznie mnie zniechęciły do wpisywania hasła z pamięci.

  • pomysł z maskowaniem hasła nie jest zbyt mądry. Dla mnie jest nie do przyjęcia bo teraz żeby się zalogować najpierw muszę sobie „rozpisać” hasło na kartce. To o jakim zwiększeniu bezpieczeństwa bank bredzi ?
    A poza tym nie lubię jak ktoś podejmuje za mnie decyzje. Dlatego też w najbliższym czasie zamknę rachunku, które mam w tym banku.

Dodaj komentarz