Hasło maskowane – jak się logować

bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej

Dostajemy od Was pytania i komentarze dotyczące hasła maskowanego. Pytacie dlaczego tak naprawdę zostało wprowadzone i jak bez problemów się logować. Logowanie tą metodą nie jest skomplikowane, ale faktycznie, różni się od wpisywania hasła tradycyjnego i na początku może sprawiać trudności. Chcę przypomnieć jak się logować i wyjaśnić jak hasło maskowane zwiększa bezpieczeństwo dostępu do konta.

 

 

Jak wpisywać hasło maskowane?

 

Po wybraniu adresu serwisu bankowości elektronicznej i wpisaniu numeru NIK, wyświetli się plansza, na której należy uzupełnić hasło (obrazek poniżej).


I tu podstawowa sprawa – tego typu hasła nie uzupełniamy w całości. Ani jednym ciągiem znaków. W czasie logowania uzupełniamy jedynie wybrane – aktywne – pola oznaczone kolorem białym. W te pola wpisujemy znaki hasła odpowiadające im kolejnością.  Czyli jeśli hasło to np. „Kowalski123”, a aktywne pola mają nr: 2, 3, 5, 8, 9, 10, to w panel należy wpisać kolejno: o, w, l, i, 1, 2. Trzeba przy tym pamiętać, by zachować odpowiednią wielkość znaków. Jeśli zostaną nam puste pola na końcu, nic w nie nie wpisujemy. Szczegółową instrukcję logowania można znaleźć w tym miejscu: Przewodniku usług BZWBK24 (str. 21)

Przypominam też, że w razie problemów z logowaniem najlepiej kontaktować się z infolinią: 1 9999 lub przesłać maila na adres: pomoc24 [at] bzwbk [dot] pl.

 

 

Dlaczego wprowadziliśmy hasło maskowane?

 

By lepiej chronić pieniądze klientów. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja ryzyka poznania lub przejęcia hasła. Nigdy bowiem całe hasło nie jest wpisywane w czasie pojedynczego logowania. Hasło maskowane zabezpiecza przed poznaniem całego hasła poprzez próbę podejrzenia go przez osobę postronną – to dotyczy szczególnie sytuacji kiedy coraz częściej do konta logujemy się w miejscach publicznych, z urządzeń mobilnych, smartfonów. Stanowi również utrudnienie dla części złośliwego oprogramowania (tzw. keyloggerów), które sczytuje znaki wybierane na klawiaturze.

 

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

  • A jak w takim razie przechowują Państwo hasła do kont? Jeśli są szyfrowane to nie jest możliwe sprawdzenie poszczególnych znaków…. Jeśli nie są szyfrowane…. to chyba nie muszę kończyć – w takim wypadku pisanie o jakimkolwiek zwiększeniu bezpieczeństwa jest niepoważne.

  • Jak zawsze chcem zmienić hasło to wyskakuje błąd 904 wychodzę z konta wchodzę wieczorem i co ? Nie mogę się zalogować ani na stare ani na nowe hasło

  • tym logowaniem bezpszerwy jakieś błędy wpisuje hasło i nigdy nie wchodzi za 1 razem chociaż i tak je w pasuje tak samo bez pomyłki tylko w tym banku jest zawsze problem z logowaniem a jak idę do banku wielka łaska że mi je od blokują

  • Gówno z tym logowaniem bezpszerwy jakieś błędy wpisuje hasło i nigdy nie wchodzi za 1 razem chociaż i tak je w pasuje tak samo bez pomyłki tylko w tym banku jest zawsze problem z logowaniem a jak idę do banku wielka łaska że mi je od blokują

  • Bezpieczne2015 - 05.04.2015 o 23:28 Odpowiedz

    @wesola kilka rad:
    Najpierw upewnij się, czy na pewno wszystko dobrze wpisujesz. System zarządzania hasłami uniemożliwia wyświetlanie hasła na ekranie monitora podczas jego wpisywania, dlatego sprawdź każdą literkę, cyferkę, zobacz czy nie wdusiłaś CapsLock’a, a jeśli w swoim haśle masz kombinacje dużych i małych liter – również zwróć uwagę na to, czy w odpowiednim momencie wduszasz Shift. Czasami robimy coś odruchowo i nieświadomie, nie zwracając uwagi na to, że sami popełniamy błąd przy logowaniu się. Pamiętaj również, że Twoje maskowane hasło może być krótsze niż 20 znaków, ten jest limit narzucony przez bank jednak użytkownik może mieć hasło składające się na przykład z 15 znaków. Jeżeli więc Twoje hasło jest krótsze – pozostałe pola koniecznie zostaw puste. Pamiętaj również o tym, że system zarządzania hasłami zezwala użytkownikom na zmianę ich własnych haseł, być może zapomniałaś o tym, że jakiś czas temu zmieniłaś hasło, a od czasu tej zmiany jeszcze się nie logowałaś i próbujesz wpisać poprzednie hasło? Pamiętaj, że prowadzony jest spis używanych wcześniej haseł, i w celu bezpieczeństwa nie jest możliwe użycie po raz kolejny takiego samego hasła, jak miałaś na przykład kilka lat temu. A może wręcz przeciwnie – to jest Twoje nowe konto i to było to Twoje drugie logowanie po założeniu konta? Podczas pierwszego logowania system zarządzania hasłami wymusza na użytkownikach zmianę ich haseł, więc to które otrzymałaś z banku jest już nieaktualne, na pewno zmieniłaś je przy pierwszym zalogowaniu. Jeśli jednak jesteś pewna, ze dobrze wpisujesz cale hasło, to szybko skontaktuj się z bankiem w tej kwestii. Najlepiej zadzwoń i poinformuj pracowników banku o zaistniałym problemie lub idź do placówki banku osobiście

Dodaj komentarz