SEPA – tanie przelewy w EUR do UE

EUR przelejesz najtaniej w SEPAPrzelew SEPA to wygodna i tania opcja przesłania EUR za granicę. Opowiem o tym jak to działa i jak można z niego skorzystać. Ale po kolei. Przelewy zagraniczne to nie jest prosta sprawa, o nie! O wielu trudnościach i niuansach w płatnościach za granicę pisały już moje „zespołowe” koleżanki, poczynając od wyjaśniania, jak poprawnie wypełnić dyspozycję zagranicznego przelewu, przez wyjaśnienie, dlaczego taki przelew można zrobić również w granicach Polski (sic!), aż po wyjaśnienia, czym jest „cut of time” i dlaczego jest taki istotny. Do tego warto wiedzieć co to jest przelew SEPA – o tym za chwilę.  Więc nie dość, że trzeba określić jaką walutę wysyłamy (bo, oczywiście, nie musi to być waluta naszego rachunku), sprawdzić, czy rachunek naszego odbiorcy jest poprawny w formacie IBAN, czy kod SWIFT banku odbiorcy istnieje i czy jest prawidłowy, jaki tytuł ma mieć płatność (bo i to nierzadko nie jest obojętne), to jeszcze trzeba wybrać, czy płatność ma „iść” trybem zwykłym, czy może ekspresowym, i wreszcie, zaznaczyć kto ma za to wszystko zapłacić… uff! Całkiem dużo tego :-).

No właśnie, koszty przelewu zagranicznego to też nie jest sprawa prosta, bo przelewy za granicę zazwyczaj całkiem sporo kosztują, a i te koszty można rozkładać na nadawcę i odbiorcę na trzy różne sposoby. Ale nie o tym dziś w szczegółach. Generalnie nawet jeśli my, wysyłając, nie płacimy zbyt wiele, to resztę kosztów przelewu pokryje odbiorca – z wysłanej kwoty swoje koszty pobiorą banki, biorące udział w przekazywaniu pieniędzy. Nierzadko te koszty odbiorcy są wyższe, niż ponoszone przez nas w momencie wysyłki. Na szczęście Rada Unii Europejskiej wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zarządziła, że klienci muszą płacić mniej za przelewy zagraniczne w walucie EURO. I tak się stało – mamy polecenie przelewu SEPA :-). W Banku Zachodnim WBK, gdy wykonujemy przelew w internecie (a nie w oddziałowym okienku – o tym trzeba koniecznie pamiętać!), kosztuje on jedynie 5 złotych i pieniądze „płyną” bezpośrednio do banku odbiorcy, by mogły znaleźć się w nim już następnego dnia roboczego. I, co niezwykle istotne, każdy bank „przyjmujący” SEPĘ powinien zaksięgować na rachunku swojego klienta całą otrzymaną kwotę. Są, rzecz jasna, pewne konkretne kryteria do spełnienia, by nasza płatność została posłana kanałem SEPA:

–    walutą transakcji jest EURO,
–    wskazano opcję kosztową SHA, czyli podziału kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę,
–    podano prawidłowy kod SWIFT, określający bank beneficjenta,
–    podano prawidłowy rachunek beneficjenta w formacie IBAN,
–    wybrano tryb zwykły płatności,
–    bank beneficjenta jest uczestnikiem Polecenia Przelewu SEPA oraz
–  kraj beneficjenta jest jednym z wymienionych: kraje Uni Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein lub Szwajcaria

i od tych wymogów nie ma żadnych odstępstw! Oznacza to, że jeśli poślemy płatność w EURO innym trybem niż zwykły, albo do banku, który nie „obsługuje” SEPY (warto wiedzieć, które banki  biorą udział w usłudze SEPA), albo wskażemy rachunek w błędnym formacie (IBAN jest obowiązkowy!), to nasza płatność nie zakwalifikuje się na SEPĘ i zapłacimy za nią tak, jak za każą standardową płatność zagraniczną. Nie opłaca się ryzykować :).

Pamiętajmy więc, by dokładnie weryfikować wszystkie dane do wysyłki, a najlepiej zapiszmy sobie lub wydrukujmy wymogi, które muszą być spełnione i przy wprowadzaniu danych w BZWBK24 (lub innym systemie bankowych usług elektronicznych, którym dysponujemy) i odhaczajmy sobie każde spełnione przez nas kryterium. Wtedy na pewno nie popełnimy błędu, za który musielibyśmy zapłacić więcej niż 5 złotych :-).

Coraz więcej jest regulacji, które ułatwiają nam, klientom, życie, więc dlaczego by z nich nie skorzystać? Jeśli chcemy tanio posłać pieniądze w walucie EUR do UE lub Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii wystarczy odrobina wiedzy i dyscypliny, i gotowe! I prostsze, niż by się mogło na początku wydawać :-) Liczę, że od teraz zdecydowanie więcej będziemy wysyłać SEPĄ, bo to się nam zwyczajnie opłaca. A więc powodzenia!

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Mnie przelew SEPA kosztował 8 zł, a nie jak wspomniano wyżej lub przez czat online – 5 zł. Nie chodzi o 3 zł różnicy, bo pewnie i tak bym skorzystała, ale o robienie ludzi w balona.

 • Witam,
  Czy przelew SEPA polega na bezpośrednim przekazaniu środków do banku beneficjenta, czy też jest jakikolwiek ‚pośrednik’ przy tego typu transakcjach (chociażby NBP)? Chodzi mi o to, czy bank wyksięgowując środki z mojego rachunku, przekazuje je ‚bezpośrednio’ do banku beneficjenta, który później przekazuje te środki na rachunek docelowy mojego odbiorcy, czy też jest ‚moment’, że środki te ‚wiszą gdzieś’ na jakimś rachunku powiedzmy ‚przechodnim’? Czy wyksięgowując środki z mojego rachunku bezpośrednio wysyła je do banku beneficjenta? Chodzi mi oczywiście sytuację w przypadku przelewu SEPA, czyli spełniając wszystkie warunki tak, aby przelew zagraniczny był tak traktowany.
  Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na to ‚techniczne’ pytanie
  Pozdrawiam
  m.

 • Marek Doniec - 17.02.2016 o 22:51 Odpowiedz

  To co Pani tu pisze to prawda, ale niestety pracownicy WBK24 nie maja o tym pojecia. Wlasnie zostale wykasowany na 200 zlotych za przekaz SEPA z Poznania do Niemiec w Euro. Zaznaczylismy, ze cale koszty ponosi odbiorca w Niemczech – mimo wszystko 200 zlotych. W Niemczech wszystkie koszty sa rowne 0 (slownie zero Euro) – poniewaz SEPA przekazy w Europie normalnie nic nie kosztuja.
  Radze wszystkim czytelnikom pojsc do innego Banku. Ja mimo ze jestem od ponad 6 lat stalym klientem WBK jak tylko wroce do kraju to zlikwiduje wszystkie konta. 200 zlotych za przelew SEPA!!!!!!
  Moja reklamacja poczta mailowa – po dwoch dniach nawet nie dostalem odpowiedzi, ze mail dotarl.
  Supr obsluga! Frontem do klienta – jak w PRL’u.

  • wow ale tanio

   moj brat handluje w niemczech autami
   i ostatni kupiec chial w pl wplacic za nie 3000 euro a bank chial 900 pln oplat
   jeszcze pytania ????

 • Dziendobry,chcialam zapytac placac przelewem bankowym z niemiec za lot z niemiec do katowic czy musze podawac kod swift? nie jest dla mnie jasne jakie informacje przeslal mi na email wizzar,mam tu napisane i kod swift oraz numer dla platnosci sepa :( ,prosze o prade Pozdrawiam zyczac milego dnia

Dodaj komentarz