SEPA – tanie przelewy w EUR do UE

EUR przelejesz najtaniej w SEPAPrzelew SEPA to wygodna i tania opcja przesłania EUR za granicę. Opowiem o tym jak to działa i jak można z niego skorzystać. Ale po kolei. Przelewy zagraniczne to nie jest prosta sprawa, o nie! O wielu trudnościach i niuansach w płatnościach za granicę pisały już moje „zespołowe” koleżanki, poczynając od wyjaśniania, jak poprawnie wypełnić dyspozycję zagranicznego przelewu, przez wyjaśnienie, dlaczego taki przelew można zrobić również w granicach Polski (sic!), aż po wyjaśnienia, czym jest „cut of time” i dlaczego jest taki istotny. Do tego warto wiedzieć co to jest przelew SEPA – o tym za chwilę.  Więc nie dość, że trzeba określić jaką walutę wysyłamy (bo, oczywiście, nie musi to być waluta naszego rachunku), sprawdzić, czy rachunek naszego odbiorcy jest poprawny w formacie IBAN, czy kod SWIFT banku odbiorcy istnieje i czy jest prawidłowy, jaki tytuł ma mieć płatność (bo i to nierzadko nie jest obojętne), to jeszcze trzeba wybrać, czy płatność ma „iść” trybem zwykłym, czy może ekspresowym, i wreszcie, zaznaczyć kto ma za to wszystko zapłacić… uff! Całkiem dużo tego :-).

No właśnie, koszty przelewu zagranicznego to też nie jest sprawa prosta, bo przelewy za granicę zazwyczaj całkiem sporo kosztują, a i te koszty można rozkładać na nadawcę i odbiorcę na trzy różne sposoby. Ale nie o tym dziś w szczegółach. Generalnie nawet jeśli my, wysyłając, nie płacimy zbyt wiele, to resztę kosztów przelewu pokryje odbiorca – z wysłanej kwoty swoje koszty pobiorą banki, biorące udział w przekazywaniu pieniędzy. Nierzadko te koszty odbiorcy są wyższe, niż ponoszone przez nas w momencie wysyłki. Na szczęście Rada Unii Europejskiej wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zarządziła, że klienci muszą płacić mniej za przelewy zagraniczne w walucie EURO. I tak się stało – mamy polecenie przelewu SEPA :-). W Banku Zachodnim WBK, gdy wykonujemy przelew w internecie (a nie w oddziałowym okienku – o tym trzeba koniecznie pamiętać!), kosztuje on jedynie 5 złotych i pieniądze „płyną” bezpośrednio do banku odbiorcy, by mogły znaleźć się w nim już następnego dnia roboczego. I, co niezwykle istotne, każdy bank „przyjmujący” SEPĘ powinien zaksięgować na rachunku swojego klienta całą otrzymaną kwotę. Są, rzecz jasna, pewne konkretne kryteria do spełnienia, by nasza płatność została posłana kanałem SEPA:

–    walutą transakcji jest EURO,
–    wskazano opcję kosztową SHA, czyli podziału kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę,
–    podano prawidłowy kod SWIFT, określający bank beneficjenta,
–    podano prawidłowy rachunek beneficjenta w formacie IBAN,
–    wybrano tryb zwykły płatności,
–    bank beneficjenta jest uczestnikiem Polecenia Przelewu SEPA oraz
–  kraj beneficjenta jest jednym z wymienionych: kraje Uni Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein lub Szwajcaria

i od tych wymogów nie ma żadnych odstępstw! Oznacza to, że jeśli poślemy płatność w EURO innym trybem niż zwykły, albo do banku, który nie „obsługuje” SEPY (warto wiedzieć, które banki  biorą udział w usłudze SEPA), albo wskażemy rachunek w błędnym formacie (IBAN jest obowiązkowy!), to nasza płatność nie zakwalifikuje się na SEPĘ i zapłacimy za nią tak, jak za każą standardową płatność zagraniczną. Nie opłaca się ryzykować :).

Pamiętajmy więc, by dokładnie weryfikować wszystkie dane do wysyłki, a najlepiej zapiszmy sobie lub wydrukujmy wymogi, które muszą być spełnione i przy wprowadzaniu danych w BZWBK24 (lub innym systemie bankowych usług elektronicznych, którym dysponujemy) i odhaczajmy sobie każde spełnione przez nas kryterium. Wtedy na pewno nie popełnimy błędu, za który musielibyśmy zapłacić więcej niż 5 złotych :-).

Coraz więcej jest regulacji, które ułatwiają nam, klientom, życie, więc dlaczego by z nich nie skorzystać? Jeśli chcemy tanio posłać pieniądze w walucie EUR do UE lub Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii wystarczy odrobina wiedzy i dyscypliny, i gotowe! I prostsze, niż by się mogło na początku wydawać :-) Liczę, że od teraz zdecydowanie więcej będziemy wysyłać SEPĄ, bo to się nam zwyczajnie opłaca. A więc powodzenia!

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Dziendobry,chcialam zapytac placac przelewem bankowym z niemiec za lot z niemiec do katowic czy musze podawac kod swift? nie jest dla mnie jasne jakie informacje przeslal mi na email wizzar,mam tu napisane i kod swift oraz numer dla platnosci sepa :( ,prosze o prade Pozdrawiam zyczac milego dnia

 • Właśnie wysłałem przelew SEPA do Holandii. bzwbk skasował mnie na 8 pln. Wczoraj na infolinii też otrzymałem informację o opłacie 5 pln. Nie ma jak rzetelność w obsłudze klienta.

 • Witam,
  mam pytanie czy płatność realizowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w walucie EUR ( przelew w iBiznes24 z BZWBK do Banku Millenium) będzie rzeczywiście zrealizowana szybciej niż inne pozostałe. To znaczy tak jak jest napisane o płatnościach zagranicznych:”Płatności UUP w walucie EUR realizujemy szybciej niż wszystkie pozostałe. Mamy do wyboru tylko dwa tryby:
  – tryb zwykły – środki trafiają do banku odbiorcy następnego dnia roboczego po dniu zlecenia przez nas płatności, czyli tak jak w przypadku trybu pilnego dla innych transakcji i to bez dodatkowych opłat!
  oraz
  – tryb ekspresowy – według zasady jak powyżej.” Niestety doradca w iBiznes24 informuje o dwóch dniach roboczych od złożenia dyspozycji. Jaka jest prawda.

 • A myślicie że da się jakoś wykonać tanie przelewy zagraniczne ?? Znalazłam artykuł http://www.moneygrabbing.co.uk/oszczedzanie/tanie-przelewy-miedzynarodowe/ , myślicie że informacje tam zawarte są zgodne z prawdą ?? Ja się całkiem na tym nie znam 😀

 • Panie Robercie,

  Należy pamiętać, że polecenie wypłaty SEPA musi spełnić następujące warunki: waluta zlecenia płatniczego euro, numer rachunku odbiorcy zgodny ze standardem IBAN, kod identyfikacyjny banku odbiorcy (kod BIC), bank odbiorcy będący uczestnikiem SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro), opcja kosztowa SHA, tryb realizacji zwykły.
  Wykonując płatność SEPA z rachunku prowadzonego w GBP kierowaną na rachunek prowadzony w GBP środki zostałaby przewalutowane w następujący sposób GBP-EUR-PLN-GBP. Kurs po naszej stronie odbywa się zgodnie z tabelą kursową BZ WBK – dewizy, kupno/sprzedaż, kurs podstawowy. Za przychodzące polecenie wypłaty systemem SEPA pobierana jest prowizja w wysokości 5,00zł.

  Aby uniknąć przewalutowania w opisanym przypadku sugerujemy wykonanie płatności w walucie obu rachunków, czyli GBP. Za otrzymywane polecenie wypłaty pobierana jest opłata w zależności od wybranej opcji kosztowej zgodnie z obowiązującą Taryfą Opłat i Prowizji.

Dodaj komentarz