SEPA – tanie przelewy w EUR do UEEmilia Żurek 18.01.2012

EUR przelejesz najtaniej w SEPAPrzelew SEPA to wygodna i tania opcja przesłania EUR za granicę. Opowiem o tym jak to działa i jak można z niego skorzystać. Ale po kolei. Przelewy zagraniczne to nie jest prosta sprawa, o nie! O wielu trudnościach i niuansach w płatnościach za granicę pisały już moje „zespołowe” koleżanki, poczynając od wyjaśniania, jak poprawnie wypełnić dyspozycję zagranicznego przelewu, przez wyjaśnienie, dlaczego taki przelew można zrobić również w granicach Polski (sic!), aż po wyjaśnienia, czym jest „cut of time” i dlaczego jest taki istotny. Do tego warto wiedzieć co to jest przelew SEPA – o tym za chwilę.  Więc nie dość, że trzeba określić jaką walutę wysyłamy (bo, oczywiście, nie musi to być waluta naszego rachunku), sprawdzić, czy rachunek naszego odbiorcy jest poprawny w formacie IBAN, czy kod SWIFT banku odbiorcy istnieje i czy jest prawidłowy, jaki tytuł ma mieć płatność (bo i to nierzadko nie jest obojętne), to jeszcze trzeba wybrać, czy płatność ma „iść” trybem zwykłym, czy może ekspresowym, i wreszcie, zaznaczyć kto ma za to wszystko zapłacić… uff! Całkiem dużo tego :-).

No właśnie, koszty przelewu zagranicznego to też nie jest sprawa prosta, bo przelewy za granicę zazwyczaj całkiem sporo kosztują, a i te koszty można rozkładać na nadawcę i odbiorcę na trzy różne sposoby. Ale nie o tym dziś w szczegółach. Generalnie nawet jeśli my, wysyłając, nie płacimy zbyt wiele, to resztę kosztów przelewu pokryje odbiorca – z wysłanej kwoty swoje koszty pobiorą banki, biorące udział w przekazywaniu pieniędzy. Nierzadko te koszty odbiorcy są wyższe, niż ponoszone przez nas w momencie wysyłki. Na szczęście Rada Unii Europejskiej wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zarządziła, że klienci muszą płacić mniej za przelewy zagraniczne w walucie EURO. I tak się stało – mamy polecenie przelewu SEPA :-). W Banku Zachodnim WBK, gdy wykonujemy przelew w internecie (a nie w oddziałowym okienku – o tym trzeba koniecznie pamiętać!), kosztuje on jedynie 5 złotych i pieniądze „płyną” bezpośrednio do banku odbiorcy, by mogły znaleźć się w nim już następnego dnia roboczego. I, co niezwykle istotne, każdy bank „przyjmujący” SEPĘ powinien zaksięgować na rachunku swojego klienta całą otrzymaną kwotę. Są, rzecz jasna, pewne konkretne kryteria do spełnienia, by nasza płatność została posłana kanałem SEPA:

-    walutą transakcji jest EURO,
-    wskazano opcję kosztową SHA, czyli podziału kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę,
-    podano prawidłowy kod SWIFT, określający bank beneficjenta,
-    podano prawidłowy rachunek beneficjenta w formacie IBAN,
-    wybrano tryb zwykły płatności,
-    bank beneficjenta jest uczestnikiem Polecenia Przelewu SEPA oraz
-  kraj beneficjenta jest jednym z wymienionych: kraje Uni Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein lub Szwajcaria

i od tych wymogów nie ma żadnych odstępstw! Oznacza to, że jeśli poślemy płatność w EURO innym trybem niż zwykły, albo do banku, który nie „obsługuje” SEPY (warto wiedzieć, które banki  biorą udział w usłudze SEPA), albo wskażemy rachunek w błędnym formacie (IBAN jest obowiązkowy!), to nasza płatność nie zakwalifikuje się na SEPĘ i zapłacimy za nią tak, jak za każą standardową płatność zagraniczną. Nie opłaca się ryzykować :).

Pamiętajmy więc, by dokładnie weryfikować wszystkie dane do wysyłki, a najlepiej zapiszmy sobie lub wydrukujmy wymogi, które muszą być spełnione i przy wprowadzaniu danych w BZWBK24 (lub innym systemie bankowych usług elektronicznych, którym dysponujemy) i odhaczajmy sobie każde spełnione przez nas kryterium. Wtedy na pewno nie popełnimy błędu, za który musielibyśmy zapłacić więcej niż 5 złotych :-).

Coraz więcej jest regulacji, które ułatwiają nam, klientom, życie, więc dlaczego by z nich nie skorzystać? Jeśli chcemy tanio posłać pieniądze w walucie EUR do UE lub Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii wystarczy odrobina wiedzy i dyscypliny, i gotowe! I prostsze, niż by się mogło na początku wydawać :-) Liczę, że od teraz zdecydowanie więcej będziemy wysyłać SEPĄ, bo to się nam zwyczajnie opłaca. A więc powodzenia!

Produkty i usługi
| |
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim:
 • Facebook
 • Blip
 • Flaker
 • Pinger
 • Wykop
 • Twitter
 • Śledzik


Zobacz także58 odpowiedzi do “SEPA – tanie przelewy w EUR do UE”

 1. marcelo

  Chciałbym się zapytać, dlaczego przelew SEPA nie kosztuje tyle samo co przelew krajowy międzybankowy? Bo tak chyba jest w większości krajów gdzie działa SEPA.

 2. zbys

  Czy niezbyt potoczny jezy jak na oficjalny blog banku? A do tego przelew zagraniczny jest usluga nieco bardziej skomplikowana i nie ma co sie tak nad tym zachwycac. Trudniej jest tez zadzwonic za granice w porownaniu do dzwonienia w kraju. Tak jak i nie ma co sie tym az tak ekscytowac. Uzycie minek uwazam za calkowicie niestosowne w takim blogu.

 3. marcelo

  Jeszcze jedno: czy w tej wyszukiwarce SWIFT co jest w BZWBK24 nie mogłaby się od razu pojawiać informacja że dany BIC uczestniczy w SEPA? Takie ręczne sprawdzanie za każdym razem w http://epc.cbnet.info/docs/SEPA_Credit_Transfer.pdf do najwygodniejszych nie należy.

 4. Cała_Prawda

  Lipa Proszę Państwa.
  Taki przelew od razu powinien być widoczny jako SEPA w bankowości elektronicznej (jak w normalnych cywilizowanych bankach). A to to a ktoś zapomni, ktoś nie wie i bank łupie go na przelewach (zapłata jak za SWIFTA gdzie wiadomo – jeśli chodzi o opłaty sky is your limit :)

 5. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @marcelo: przelew SEPA w Polsce jest zupełnie innym typem płatności niż krajowy Elixir. Przede wszystkim dlatego, że przelew SEPA jest w walucie EUR, a nasz krajowy w PLN i do ich realizacji służą zupełnie inne „kanały”. Mają więc też do nich zastosowanie zupełnie różne zasady, w tym reguły odpłatności. Być może w krajach, w których EUR jest walutą rozliczeniową (a tak jest w wielu krajach UE) odpłatność za przelewy krajowe w EUR i za SEPĘ, też w EUR, jest taka sama lub zbliżona.
  Odpowiadając na drugie pytanie, postaramy się poprawić funkcjonalność tych informacji.

 6. nikos_70

  ciekawy temat. po przeczytaniu nasunęło mi się jednak kilka pytań. otóż, w artykule jest napisane, że „Rada Unii Europejskiej wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zarządziła, że klienci muszą płacić mniej za przelewy zagraniczne w walucie EURO…”. pytanie, czy to dobre jest dla banku, czy dla klienta? wydaje się, że raczej dla klienta, chociaż banki mają mniejsze koszty. (np.:brak konieczności posiadania rachunków nostro w bk. zagr.)
  pytanie mam takie, czy jest wymagane, żeby płatność była zlecana z rachunku prowadzonego w eur? (może być z pln?)
  stwierdzenie „prawidłowy rachunek w formacie IBAN” – jeżeli jest nieprawidłowy, to nie jest IBAN.
  w europie jest kilkadziesiąt tysięcy banków (cental + oddziały), które są uczestnikami SEPA. i tu nasuwa mi się takie pytanie – dlaczego bank zachodni nie zmodyfikuje swoich systemów bankowości elektronicznej tak, żeby Klient miał zlecając płatność do wyboru opcję „przelew SEPA” i wymagane pola – jest ok, to Klient może wypełnić następne pole. Podpiąć bazę banków SEPA i klient nie musiałby sprawdzać każdorazowo banku, czy jest uczestnikiem Sepa klient wpisuje, system sprawdza, jeżeli jest ok, to pozwala wypełnić kolejne pole).
  co do komentarza o koszty (marcelo), to po pierwsze banki polskie korzystają są członkiem infrastruktury europejskiej (koszty), a po drugie w każdym kraju przelewy krajowe kosztują inaczej. być może po wprowadzeniu eur w polsce koszty sepa się zrównają z krajowymi.
  ponadto przelew sepa jest wykonywany z dwudniową datą waluty, więc nie ma możliwości, żeby beneficjent miał kasę w drugim dniu. dopiero PSD to reguluje i wymusił na bankach jednodniową datę waluty.
  co do minek…, zamiast nich, wolałbym zdjęcie p. Emilki.
  pozdrawiam

 7. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Nikos_70: potwierdzam, że płatności SEPA są bardzo korzystne dla osób realizujących przelewy zagraniczne, bowiem koszt takiego przelewu jest zdecydowanie niższy niż koszty standardowych płatności SWIFT.

  Odpowiadając na drugie pytanie – płatność SEPA można zlecić z rachunku prowadzonego w dowolnej walucie, w tym w PLN, pamiętając, by jako walutę otrzymywaną przez odbiorcę wskazać koniecznie EUR. Inna waluta nie pozwoli zakwalifikować przelewu do SEPY.

  Odnosząc się do komentarza na temat rachunku – rachunek może być poprawny również bez formatu IBAN (np. polski format NRB, bez kodu kraju, który wciąż obowiązuje w przelewach krajowych Elixir), jednak w płatnościach zagranicznych obowiązkowe jest podawanie rachunku odbiorcy w tym właśnie formacie.

 8. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @Cała_Prawda: przelew po spełnieniu warunków SEPA jest widoczny w BZWBK24 jako SEPA.

 9. nikos_70

  witam.
  waluta przekazu musi być wyrażona w EUR – to jest jasne.
  odnośnie rachunku, to też się zgadzam – ale NRB to nie IBAN nie ma zresztą potrzeby podawać prefixu, skoro to są płatności w PLN na terenie kraju. większość krajów pozaeuropejskich nie posiada walidacji prawidłowości rachunku, co nie oznacza, że nie są prawidłowe (oczywiście nie mówimy o przelewach SEPA).
  czy po zaakceptowaniu zlecenia (skierowaniu do do procesowania) system informuje, że płatność spełnia warunki SEPA? I jeżeli nie spełnia, to czy można go wycofać/anulować?
  pozdrawiam

 10. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @nikos_70: tak, po wprowadzeniu w usługach elektronicznych wszystkich danych beneficjenta i banku beneficjenta, w trzecim kroku realizacji płatności w polu „Sposób realizacji” będzie widoczna „Nazwa produktu” oraz „Wysokość prowizji”. Jeśli w polu „Nazwa produktu” pojawi się „SEPA”, a w „Wysokość prowizji” – „5,00 PLN” (lub równowartość w walucie) to oznacza, że płatność na pewno zakwalifikuje się na SEPĘ. W tym miejscu można wybrać klawisz „wróć” i anulować całe zlecenie lub kliknąć „wyślij przelew”.
  pozdrawiam

 11. marcelo

  A czy da się też wysyłać przelewy TARGET2?

 12. nikos_70

  marcelo. da się. TARGET2 jest następcą europejskiego systemu TARGET – służy do rozliczeń w czasie rzeczywistym, ale nie powinno się mylić z płatnościami w trybie ekspres. uczestnikiem tego systemu jest NBP, o ile się nie mylę. więcej można znaleźć na stronie NBP (system płatniczy/TARGET2)
  pozdr

 13. Jaded

  Witam,
  Fajny opis, wiele wyjaśnia. Mam jeszcze kilka watpliwosci i moze Pani uda sie je rozwiać. Musze wykonac przelew w EUR między BZWBK a Polbankiem na kwotę 25 tys. Chciałbym chociaż w przyblizeniu wiedzieć ile ten przelew będzie mnie kosztował. Z tego co zrozumiałem w BZWBK zapłace 5 zł jeżeli dobrze wypełnie polecenie zapłaty. Gdy zobaczę wartość prowizji 5 PLN i opis SEPA to mam juz pewność, czy tak? ale co z drugim bankiem – czy można ustalić ile zapłacę? W Polabnku powiedziano mi, że przyjmuja SEPE ala nie wysyłaja.Dziekuje za pomoc.

 14. marcelo

  Ja polecam te 25 tys. eurosków zwyczajnie wypłacić w kasie WBK, zanieść do Polbanku i tam wpłacić. Nie tylko niskie koszty ale w dodatku jaka szybkość! Środki tego samego dnia u odbiorcy!!! Bez SWIFTu, bez banków pośredniczących, bez ukrytych opłat!

 15. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @Jaded: zgadza się, jeśli spełni Pan wszystkie wyżej opisane przeze mnie warunki dla płatności SEPA, to pod koniec realizacji płatności w BZWBK24 otrzyma Pan informację o kwalifikacji przelewu na SEPĘ i koszcie 5 PLN. Sprawdziłam, że Polbank (nazwa biznesowa EFG Eurobank Ergasias), który posługuje się kodem SWIFT EFGBPLPW, funcjonuje w systemie SEPA i z naszego banku może Pan wysłać do tego banku 25 000,00 EUR za jedyne 5 PLN. Oczywiście musiałby Pan znać jeszcze Taryfę Opłat i Prowizji Polbanku, bo każdy bank otrzymujący przelew SEPA moźe pobrać swoją prowizję za realizacji płatności otrzymanej (w TOiP dla klientów indywidualnych Polbanku nie widzę pozycji poświęconych przelewom przychodzącym, a jedynie przelewom wychodzącym z banku).

 16. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Odpowiadając na wcześniejsze pytanie marcelo: Bank Zachodni WBK daje możliwość wysłania przelewu systemem Target2. Szczegóły dot. wymaganych danych banku odbiorcy i odbiorcy w tego typu przelewie można znaleźć na naszej stronie internetowej: http://indywidualni.bzwbk.pl/przewodniki/polecenie-wyplaty/target.html.

  Zaznaczę w tym miejscu, że format IBAN numeru rachunku obowiązuje wtedy, gdy w danym kraju funkcjonuje i jest obowiązkowy taki format.

  Warto też pamiętać, że systemem Target2 można słać płatności do wielu banków na całym świecie, nie tylko w ramach UE. Listę uczestników Target2 znajdziemy tutaj: http://indywidualni.bzwbk.pl/przewodniki/polecenie-wyplaty/lista-uczestnikow-target2.html.

  Odpłatność za taki typ płatności jest wyższa niż za standardowego SWIFT-a, gdyż obok opłaty za realizację trzeba doliczyć jeszcze 0,2%, min. 9,50zł, max. 180zł w usługach elektronicznych, lub min. 0,3%, min. 20zł, max. 180zł + 20zł w oddziale (nie każdy oddział zrealizuje taki typ płatności).

 17. Jaded

  Pani Emilio, dziękuje za bardzo wnikliwą odpowiedź, niestety nikt w dwóch oddziałach które odwiedziłem nie był tak precyzyjny jak Pani. Pozdrawiam.

 18. nikos_70

  do Jaded:
  o ile wiem, to banki kształtują politykę prowizyjną w ten sposób, żeby koszty przelewów sepa były tak atrakcyjne, żeby Klienci z nich starali się korzystać. Zwykle prowizja nie powinna przekraczać 10 pln, a często są darmowe. Przelewy sepa są zwykle procesowane automatycznie, więc bank ma ograniczone koszty w tym zakresie.
  rozumiem, że 25 tys Euro, nie pln.:)
  pozdrawiam

 19. Tomasz

  JA DOPIERO DZIŚ TO ZNALAZŁEM ZAPŁACIŁEM 30 ZŁOTYCH ZA PRZELEW ALE WBK I TAK POLICZYŁO MI DOZA PROWIZJE BO NIE WIEDZIAŁEM O TAKIM CZYMŚ A JAK DZWONIŁEM DO BANKU TO SŁOWEM NIKT NIE SPOMNIAL ZE TAKIE COŚ ISTNIEJE JAK CZŁOWIEKU SAM NIE POSZUKASZ TO BĘDZIESZ DROGO PŁACIŁ ALE I TAK MOIM ZDANIEM PRZELEWY POWINNY BYĆ DARMOWE DLA NAS POZDRAWIAM ZŁODZIEJSKIE BANKI

 20. nikos_70

  Tomasz, ja też uważam, że wszystko powinno być dla nas darmowe. to co robisz w pracy też powinno być za darmo dla innych. a sprzedawca, jak oże coś sprzedać za 30 pln to nie będzie sprzedawał za 5. logiczne.

 21. O kosztach przelewów zagranicznych | Blog Banku Zachodniego WBK S.A.

  [...] a i regulatorzy dbają o zagwarantowanie możliwości jak najtańszej realizacji poleceń wypłaty (o płatnościach SEPA pisałam już wcześniej). Mam nadzieję, że rozjaśniłam choć trochę zawiłości tematu rozmaitych kosztów do [...]

 22. marcineczek

  Nie ma tu ani słowa o kwocie granicznej przelewu. Czy to znaczy, że da się wysłać przelew SEPA na kwotę powyżej 50.000 euro???

 23. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @marcineczek: tak, można wysłać płatność powyżej 50 000,00 EUR kanałem SEPA. Regulacje SEPA nie nakładają na banki uczestniczące żadnych ograniczeń co do przesyłanych kwot.

 24. Tamino

  Mam pytanie do p. Emilii z BZWBK.

  W swojej pierwszej wypowiedzi pisze Pani: „I, co niezwykle istotne, każdy bank „przyjmujący” SEPĘ powinien zaksięgować na rachunku swojego klienta całą otrzymaną kwotę.”

  natomiast w jednej z dalszych wypowiedzi mamy: znajdujemy: „…każdy bank otrzymujący przelew SEPA może pobrać swoją prowizję za realizacji płatności otrzymanej”.

  Czy nie występuje tu pewna sprzeczność?

  Bank BZWBK pobiera prowizję od przyjętego przelewu SEPA w wysokości 5 PLN, w rezultacie gdyby wysłać przelew SEPA samemu sobie(np. pomiędzy dwoma polskimi bankami, w tym jako beneficjentem bankiem BZWBK, to łączna opłata za taki przelew SEPA wyniesie 5+5=10PLN. Dodam iż większość banków nie pobiera opłaty za przyjęcie przelewu SEPA, a BZWBK ma to w swojej TOiP, chyba jako jeden z nielicznych.

  Czy regulacje międzybankowe dot. przelewów SEPA zezwalają na pobieranie opłat od przelewu SEPA przez bank docelowy (beneficjenta)?

 25. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @Tamino: pomiędzy stwierdzeniem, że każdy bank „przyjmujący” SEPĘ powinien zaksięgować na rachunku swojego klienta całą otrzymaną kwotę, a zdaniem, iż każdy bank otrzymujący przelew SEPA może pobrać swoją prowizję za realizację płatności otrzymanej nie ma sprzeczności i już wyjaśniam w czym rzecz. Regulacje SEPA nakładają na banki przyjmujące płatność SEPA obowiązek księgowania na rachunku odbiorcy całej otrzymanej kwoty, co nie zmienia faktu, że regulacje te zezwalają na pobieranie przez ten bank prowizji w związku z opcją kosztową SHA, oddzielnie obciążając rachunek klienta. Musimy pamiętać, że SEPA wymaga zaznaczenia opcji podziału kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę (SHA), a ta opcja, także w przypadku SEPY, uprawnia i bank nadawcy i bank odbiorcy do pobierania prowizji. Zgodnie z aktualnie obowiązującą Taryfą opłat i prowizji nasz bank pobiera opłatę za realizację płatności otrzymanej spełniającej kryteria SEPA w wysokości 5 PLN.
  Potwierdzam, że w przypadku wysłania płatności SEPA z innego banku do BZ WBK, gdzie nadawcą i odbiorcą jest de facto ta sama osoba, poniesie ona koszt banku nadawcy i banku odbiorcy (w sumie może wynieść 10 PLN, z czego 5 PLN to prowizja BZ WBK). Dla płatności nadawca i odbiorca to dwa różne podmioty (dwa odrębne numery rachunków w dwóch różnych bankach), dlatego prowizje zawsze będą dotyczyć zarówno jednej jak i drugiej strony przekazu, niezależnie od tego, czy fizycznie jest to ta sama osoba.

 26. Pablo_Wawa

  Trafiłem na tę stronę, bo będę musiał zrobić przelew do Niemiec w euro (mam konto w BZ WBK). Dowiedziałem się o SEPA, zrobiłem próbny przelew i bank docelowy jest na liście i koszty przelewu to tylko 5 PLN. Bank docelowy to Deutsche Bank AG, Rossmarkt 18, 60311 Frankfurt a.M. (IBAN DE26 5007 0024 0018 4200 04) – tak mam podane u sprzedawcy, w panelu BZ WBK pojawia się nieco inna (aktualna?) nazwa. Jak się mogę dowiedzieć, czy i jaką prowizję za SEPA (SHA) pobierze ten bank za mój przelew (bo wypadałoby przelać odbiorce kwotę powiększoną o ten kosz, żeby nie było potem problemów)? Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Paweł

 27. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @Pablo_Wawa: w takiej sytuacji sugeruję Panu kontakt z odbiorcą, by ten sprawdził w swoim banku (w taryfie opłat dla Klientów), ile kosztuje otrzymany przelew Sepa. Nasz Bank nie posiada taryf innych banków dla ich Klientów.

  Jeśli jednak zależy Panu na przesłaniu do odbiorcy pełnej kwoty, a nie będzie Pan miał możliwości zrobienia tego płatnością SEPA (nie nie otrzyma Pan potrzebnej informacji od odbiorcy, by stosownie powiększyć kwotę przelewu), jedyną drogą będzie przelew z opcją kosztową OUR (gdzie nadawca pokrywa wszystkie koszty).

 28. edward placzek

  mam pytanie w zwiazku z przelewem w euro,trzy cztery razy w roku wasylam euro z niemieckiego banku na euro konto w WBK,obydwa konta naleza do mnie jest tylko jedna röznica´! w niemczech nie kosztuje mnie nic nawet prowadzenie konta a w WBK 5zl (1.20 euro)za przyjecie na konto chociaz place 8 zl miesiecznie za prowadzenie konta.Moze ten klijent ma racje „najlepiej zmienic bank”

 29. bbbssskkk

  E-mail nie zostanie upubliczniony-dlaczego jak tylko jestem na stronie SEPA to jest moje nazwisko(moj blad)i adresse

 30. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @bbbssskkk: proszę o doprecyzowanie pytania.

 31. Tomasz

  Również mam pytanie,

  otóż muszę jutro przelać 2700 Euro niemieckiemu kontrahentowi. Posiadam te pieniądze na koncie walutowym osobistym. Robiąc przymiarkę do przelewu elektronicznego zauważyłem, iż przy opcji OUR dochodzi mi niemal 130 zł opłat. Czy korzystniej będzie przerzucić te pieniążki przez internet na konto walutowe firmowe, po czym przelać je do Niemiec z firmowego? czy też nie ma różnicy? Tabela opłat jest dla mnie nieco niejasna.

  Serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź.

 32. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Panie Tomaszu, przy wyborze opcji kosztową OUR (gdy wszystkie koszty pokrywa zleceniodawca) rzeczywiście przybliżony koszt przelewu to 130 PLN. Składają się na niego: ok. 6 EUR za realizację oraz 25 EUR tytułem zryczałtowanej opłaty banków zagranicznych. Jest jednak możliwość tańszej wysyłki środków w walucie EUR do Niemiec – przekazać je systemem SEPA.

  Kosztuje to tylko 5 PLN, a pełna kwota powinna dotrzeć do odbiorcy. Oczywiście muszą zostać spełnione wszystkie kryteria dla SEPY (m.in. nie można wybrać opcji OUR, tylko opcję podziału kosztów pomiędzy nadwcą a odbiorcą), o których pisałam powyżej. Jeśli Pana płatność zakwalifikuje się na SEPĘ, wówczas na ostatniej stronie realizacji przelewu w usługach elektroniznych otrzyma Pan informację, że koszt przelewu to jedyne 5 PLN.

  Jeśli odbiorca po otrzymaniu przelewu SEPA zostałby obciążony jakąś opłatą przez swój bank, wówczas polecam umówić się z kontrahentem na powetowanie Mu tej straty, na przykład powiększeniem kolejnego przelewu SEPA o tą kwotę. Ta ewentualna prowizja po dodaniu wydanych przez Pana 5 PLN na pewno będzie znacznie niższa, niż sumaryczny koszt przelewu z opcją OUR.

  Dodatkowo pragnę poinformować, że zasady realizacji przelewów na zagranicę są takie same dla klientów indywidualnych i firmowych, i nie ma znaczenia, z którego rachunku będzie Pan wysyłał środki.

 33. Tomek

  Tak jest – pełna kwota dotrze – ale jak bank zachowuje się jak WBK – to rąbnie prowizje – ale nie z kwoty przelewu (bo tego robić nie wolno) tylko jako osobna pozycja w historii rachunku – opłata za to, że bank łaskawie zaksięgował przelew

 34. robben

  SEPA to niby niezle rozwiazanie, gdyby nie opcja podzialu kosztow. Czy banki nie potrafia ograniczyc swojej pazernosci – 5 zl za przelew przychodzacy – i zrezygnowac z tej oplaty, ktora przynosi klientom tyle problemow????

  Moze BZ WBK jako pierwszy wylamalby sie z tej zasady.

  Nie!!! Marzenia scietej glowy.

 35. robben

  Sprawdzilem jeszcze jak wyglada kwestia pobierania oplat od przychodzacych przelewow SEPA w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

  Brak tam jest jakichkolwiek oplat od przychodzacych przelewow SEPA czy tez innych oplat typu np. zaksiegowanie przelewu.

  Widac inwencja polskich bankow, w tym BZ WBK, w lupieniu swoich klientow jest w Polsce znacznie lepiej rozwinieta :(!

 36. Katarzyna

  A co z wysłaniem przelewu SEPA do Anglii?? Czy jeśli określę kwotę w EURO bank w Anglii sobie tę kwotę przewalutuje? Wysyłam na konto w GBP.

  Prosze o pomoc, bo już sama nie wiem czy tak da się zrobić.

 37. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Pani Katarzyno, do Wielkiej Brytanii jak najbardziej można wysłać przelew Sepa, czyli najtańszy przelew zagraniczny w walucie EUR – trzeba Tylko spełnić wszystkie warunki takiego przelewu, o których przeczyta Pani w powyższym artykule.
  Oczywiście jeśli rachunek odbiorcy jest prowadzony w walucie GBP, bank odbiorcy dokona przewalutowania otrzymanej kwoty z EUR na GBP. Jednakże dla samego przelewu SEPA waluta rachunku odbiorcy nie ma żadnego znaczenia.

 38. siara

  a ja mam pytanie czy jezeli nie posiaadam wlasnego rachunku w banku zachodnik wbk to czy jesli pojde do placowki tego banku to bede mogl wykonac przelew bez wlasnego konta????????

 39. Katarzyna Sadowska (Bank Zachodni WBK)

  @siara: tak, zapraszamy!

 40. Anna

  Witam,
  jesteśmy odbiorcą przelewów międzynarodowych w euro, często otrzymujemy kwotę pomniejszoną o kilkanaście euro prowizji/opłat etc. Czy jest jakiś sposób by cały koszt ponosił nadawca (nasz klient płacący za towar)?

  Pozdrawiam!

 41. Marta

  Witam,

  dokonalam przelewu z mojego konta w euro w banku zagranicznym BCC di Carate Brianza, ktory to bank wg EPC jest bankiem bioracym udzial w obsludze SEPA). Podalam prawidlowy IBAN, BIC,zaznaczylam opce SHA, wybralam zwykly tryb platnosci, walute EUR.
  Pomimo tego, bank BZWBK obciazyl mnie prowizja w wysokosci 10,00 zl (jak za polecenie wyplaty przychodzace na rachunek BZ WBK tzw „pozostale”). Prosze o odpowiedz – dlaczego?
  Pozdrawiam!

 42. Piterrr

  Opłatę za przelew wychodzący jestem jeszcze w stanie zrozumieć, choć wiele banków w Niemczech w ogóle nie pobiera opłaty za przelewy SEPA (np. Deutsche Postbank).
  Natomiast opłata za przelew PRZYCHODZĄCY to w ogóle jakiś poroniony i lichwiarski pomysł… opłata za zaksięgowanie przelewu??? czy wy się tam w WBK dobrze czujecie? takiego lichwiarsko-żydowskiego podejścia do klienta w życiu nie widziałem.
  W Niemczech mam konto w Deutsche Postbank i jeszcze nigdy ode mnie nie wzięli ani eurocenta za żadną operację i usługi banku… Jeżeli na konto przelewane jest wynagrodzenie, to nie pobierają żadnej opłaty za prowadzenie konta, kartę płatniczą, przelewy krajowe i SEPA, SMS-kody… wszystko jest za darmo!!! Nawet mogę sobie otworzyć specjalny rachunek na kaucję za mieszkanie, gdzie nie muszę wpłacać gotówki, albo wpłacić ją na raty… ale geniusze zła z placu andersa w poznaniu ciągle myślą, jakby tu skroić klienta i złupić do granic przyzwoitości. Dobrze wiem jak pracujecie… sam tam kiedyś jako szczeniak siedziałem. Niby od 8-16, ale większość i tak przychodzi o 8:30, po czym po przyjściu włączają komputer, idą na faję albo pogaduchy do kuchni. Oczywiście o 16 to do windy nie da się wejść. Standardowo wyjście do Starego Browaru 1-2 razy dziennie, przerwa na lancz, wychodzenie przed budynek na faję… znam to aż za dobrze, jak pracowałem dla was za te śmieszne pieniądze. W DE płacą mi cyferkami tyle samo, tylko w innej walucie :-) PS: nadal musicie sobie kupować kawę, herbatę i wodę mineralną z własnej kieszeni, bo banku nie stać na kawę do ekspresu??? buhahaha… zawsze mnie to bawiło na maxa… taki niby porządny bank, każdy w koszuli z białym kołnierzykiem, a na lancz wyciągają chleb z pasztetem z torby… hehe :-)

 43. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Pani Anno, oczywiście, nadawca powinien dokonać przelewu z opcją kosztową OUR. Albo przynajmniej systemem SEPA – wtedy dotrze cała kwota, a nasz bank obciąży Państwa rachunek oddzielnie kwotą prowizji 5 PLN. Wówczas na pewno będzie dla Państwa taniej. Tak czy inaczej wybór sposobu przesłania środków należy do zleceniodawcy.

  Pani Marto, obciążenie prowizją następuje automatycznie i jest zależne od typu otrzymanego komunikatu płatniczego. Jeśli obciążenie prowizją opiewa na 10 pln to oznacza, że nasz bank otrzymał płatność systemem SWIFT, nie SEPA. Musielibyśmy otrzymać więcej danych, by zweryfikować ten konkretny przypadek. Prosimy o kontakt za pośrednictwem oddziału.

 44. Karolna

  przeczytałam, że rachunek z którego ma być dokonany przelew SEPA może być prowadzony w dowolnej walucie. Czy może to być waluta państw spoza UE, np w USD?
  Czy to przewalutowanie wpływa na czas transakcji? Skąd wynika sam czas transakcji (tzn. jaka jest podstawa prawna dla D+1)
  Czy jest oferowany na rynku ekspresowy przelew SEPA tzw. PriEuro?

 45. karo

  dlaczego nie ma mojego poprzedniego komentarza? :(

 46. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Pani Karolino, dla realizacji płatności kanałem SEPA determinantem jest waluta transakcji, a nie waluta rachunku, z którego są wysyłane środki. Z rachunku prowadzonego w dowolnej walucie (np. w USD, CHF i inne) musi zostać zlecony przelew w wymaganej dla SEPY walucie – czyli w EUR. Wówczas warunek waluty zostanie spełniony. Przewalutowanie odbywa się automatycznie po bieżącym kursie i sama operacja nie wpływa na czas realizacji przelewu. Czas wykonania – D+1 – został odgórnie ustalony w Dyrektywie PSD, a następnie został zaimplementowany do polskiego prawa Ustawą o Usługach Płatniczych. Bank Zachodni WBK nie oferuje przelewu ekspresowego SEPA – ani dyrektywa, ani ustawa nie wprowadzają takiego transferu. Nic mi również nie wiadomo, by inne polskie banki gwarantowały taką usługę. Być może szybsze przelewy w EUR, co byłoby naturalne, oferują w ramach swoich krajów państwa, w których walutą rozliczeniową jest EUR (byłaby to usługa porównywalna do naszej płatności krajowej Elixir).

 47. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @karo, niestety nie ma poprzedniego pytania :(. Proszę o ponowną próbę dodania pytania. Dziękuję.

 48. karooo

  witam chciałam się dowiedzieć jak moge zrobić przelew walutowy , mam w wbk dwa konta jedo w złotówkach a drugie w euro musze zrobić przelew z tego konta euro ale nie moge sobe poradzic poniewac jak wchodzę w przelewy to chcac zrobic go wyskakuje mi konto w złotowkach a nie w euro proszę o radę

 49. konwesja

  Emilia, czy BZWBK ma prosty konverter wlasnych numerow kont na format SEPA ? Jaki jest moj nr konta w formacie SEPA?

 50. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @Konwersja – Nie ma czegoś takiego jak format SEPA numeru rachunku. Mamy formaty: IBAN i NRB.
  NRB – 26 cyfr – stosowany jest wciąż jeszcze w przelewach krajowych Elixir. Natomiast format IBAN to międzynarodowy standard, na który w Polsce składa się kod kraju PL oraz standard NRB (PL + 26 cyfr). Wystarczy więc do swojego 26-cyfrowego numeru rachunku dodać z przodu kod kraju. Ten właśnie format numeru rachunku odbiorcy jest niezbędny do wykonania płatności w systemie SEPA. Kalkulator do sprawdzenia poprawności formatu znajdzie Pani tutaj:
  http://www.bzwbk.pl/narzedzia/kalkulatory/nrb-iban/kalkulator-nrb-iban.html

 51. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  @karooo – prosimy o Pani dane w wiadomości prywatnej poprzez zespol_bzwbk [at] bzwbk [dot] pl lub kontakt z doradcą na infolinii pod nr 1 9999. Konsultant udzieli Pani szczegółowych informacji.

 52. Mania

  Muszę przelać równowartość 10 tys. Euro z polskiego konta na niemieckie.Mam również konto w Euro.Czy przelać z konta złotówkowego na to w Euro,czy bezpośrednio złotówki na konto niemieckie?Jak bank nalicza sobie kurs za wymianę?

 53. tomek

  witam p Emilio pytanie chce zrobic wplate na konto zagraniczne w systemie sepa w waszym banku tyle ze nie posiadam u was konta jaka bedzie oplata pozdrawiam

 54. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Panie Tomaszu, w przypadku płatności SEPA realizowanej w kasie Banku w formie gotówkowej, zostanie pobrana prowizja 0,25% kwoty, min 9,50 PLN max 180,00 PLN.

 55. miro

  mam pytanko chce wyslac z Polski do Niemiec 60.000 euro na moje konto w Niemczech mam w Sparkassie,ale nie mam konta w Polsce a Euro chce kupic sam i do banku przyniesc ile by kosztowala ta cala operacja,za wszystko place ja

 56. Roman Es

  Szanowna Pani Emilio, sądzę, że wypadałoby poinformować klientów banku o tym, że BZ WBK zastawił na nich chytrą pułapkę. Dokonałem szeregu przelewów SEPA pomiędzy moim prowadzonym w EUR rachunkiem w BZWBK i również prowadzonym w EUR rachunkiem w Commerzbanku. Wiedząc doskonale (w końcu oba rachunki należą do mnie), że Commerzbank (podobnie jak WSZYSTKIE inne niemieckie banki funkcjonujące w systemie SEPA) nie pobiera żadnych prowizji za zaksięgowanie przelewu wybrałem opcję OUR. Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że BZWBK obciążył mnie dwoma prowizjami w wysokości 10 Euro i dodatkowo 25 Euro. Czyli według kursu dnia dzisiejszego 145 zł. za transakcję.

  Nadużycie zaufania klienta banku to zbyt łagodne określenie na pobieranie prowizji nie tylko całkowicie sprzecznej z ideą SEPA ale również wytycznymi tego systemu. Obawiam się, że wykorzystujecie brak orientacji klienta. Z jednej strony wyjaśnia pani, że chcąc aby zaksięgowana została cała suma należy wybrać opcję OUR, z drugiej strony zapomina Pani nadmienić, że nawet gdy bank odbiorcy nie będzie za zaksięgowanie pobierał żadnych opłat, to BZWBK „wymyśli sobie” prowizję banku odbiorcy i przerzuci ją w formie tzw. „dodatkowej prowizji zryczałtowanej” na barki nieświadomego i raczej bezbronnego klienta.

  Z ogromną przykrością muszę stwierdzić, że kiedyś na takie praktyki używało się (a w cywilizowanym świecie dalej się używa) o wiele bardziej dosadnego określenia.

  Mogłaby Pani może wyjaśnić logikę leżącą u podstaw pobierania „zryczałtowanej prowizji dodatkowej” w sytuacji, gdy klient zgadza się ponosić wszystkie koszta przelewu wiedząc doskonale, że żadnych obcych kosztów, które mogłyby być na niego przerzucone najzwyczajniej nie ma? O czym bank, jak sądzę, również doskonale wie?

 57. Emilia Żurek (Bank Zachodni WBK)

  Panie Romanie, w opisanym przypadku wybranie opcji kosztowej OUR spowodowało, że płatność nie została zakwalifikowana, jako SEPA. Jeśli płatność spełnia wszystkie opisane warunki dla płatności SEPA pod koniec realizacji płatności w BZWBK24 wyświetlana jest informacja o kwalifikacji przelewu jako SEPA oraz koszcie 5 PLN. Już na etapie akceptacji płatności Klient jest informowany o kosztach jej wykonania.
  Przypomnę, że aby płatność została przekazana kanałem SEPA: walutą transakcji musi być EURO, opcja kosztowa SHA (czyli podział kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę), tryb płatności zwykły, prawidłowy rachunek beneficjnta w formacie IBAN, prawidłowy kod SWIFT banku beneficjenta, który musi także być uczestnikiem Polecenia Przelewu SEPA, a kraj beneficjenta jest krajem Unii Europejskiej lub jest to Norwegia, Islandia, Lichtenstein i Szwajcaria.
  Jeśli płatność nie spełni tych warunków zostanie wysłana systemem SWIFT (a nie SEPA) i wówczas wystąpią dodatkowe koszty, za które pobierana jest opłata zgodnie z TOiP. Opcja kosztowa OUR oznacza, iż wszystkie koszty – banku zleceniodawcy, banków pośredniczących w transakcji oraz banku odbiorcy – ponosi zleceniodawca. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że zlecona przez Pana płatność nie spełniła wymogów SEPA, a tym samym wystąpiły wszystkie wyżej wspomniane koszty za jej realizację w systemie SWIFT. Polecam lekturę naszego wpisu dotyczącego kosztów płatności zagranicznych: https://blog.bzwbk.pl/2012/07/koszty-przelewow-zagranicznych-%e2%80%93-co-zrobic-by-byly-znane-i-jak-najnizsze

 58. Michał

  Witam.
  Mam pytanie czy jako dostawca jestem zobowiązany do przyjęcia przelewu SEPA i tym samym opcji SHA? Czy mam prawo żądać od klienta opcji OUR jeżeli nie mam ochoty ponosić kosztów.
  Przy niskich transakcjach opłata za przyjęcie ma istotny wpływ na koszty danego towaru lub usługi. Klienci z EU są już przyzwyczajeni do SEPA. Oczywiście pomijam inne rozwiązania jak np. dolicznie tej opłaty do towaru.
  Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź