O blokadzie na rachunku

Jednym z najczęściej komentowanych wpisów na blogu BZ WBK był tekst Moniki Sowińskiej „Blokada na rachunku czyli szlaban”. Temat egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego wzbudził Wasze zainteresowanie i wywołał wiele pytań. Postanowiliśmy więc przybliżyć go Wam i opisać bardziej szczegółowo.
Sytuacja kiedy środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym zostaną zajęte na poczet realizacji zajęcia egzekucyjnego może być bardzo zaskakująca i czasami nie da się przewidzieć. Takie sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć co dokładnie się z nimi wiąże, czego można się spodziewać i jakie są ich pozytywne aspekty. Dziś pierwsza część, czyli:

Formalności – jak to wygląda od strony banku

Egzekucja wierzytelności z rachunku bankowego rozpoczyna się w momencie, kiedy do banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat. Zawiadomienie musi być przesłane przez odpowiedni organ egzekucyjny: sądowy, którym jest komornik sądowy lub administracyjny: np. naczelnik Urzędu Skarbowego, dyrektor oddziału ZUS. Pracownicy banku, na podstawie danych zawartych w zawiadomieniu, dokonują identyfikacji klientów i blokują ich rachunki do kwoty podanej w zawiadomieniu. Bank w momencie otrzymania zawiadomienia musi bezzwłocznie przekazać zajęte środki na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny lub musi poinformować o przeszkodzie w przekazaniu tych kwot. Od tego momentu środki na wskazanych rachunkach (do wysokości wskazanej w zawiadomieniu) są zablokowane i nie można ich wypłacać.

Przywileje tak. Ale dla kogo?

Uwaga, są wyjątki, w których właściciel rachunku może dysponować pieniędzmi na rachunku nawet w momencie jego zajęcia. Od czego to zależy? Od tego, czy zajęcie dotyczy rachunków bankowych osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy rachunków podmiotów gospodarczych.
To właśnie rachunki osób fizycznych (na podstawie Artykułu 54 ustawy Prawo bankowe) mają tzw. „przywilej kwoty wolnej od zajęcia”. Dzięki niemu środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby (niezależnie od liczby zawartych z bankiem umów) są wolne od zajęcia do wysokości tzw. kwoty wolnej. Jej wysokość to trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym i przysługuje w tej samej wysokości bez względu na liczbę współposiadaczy zajętego rachunku. Trzeba pamiętać, że przywilej kwoty wolnej nie dotyczy rachunków prowadzonych na rzecz działalności gospodarczej.

Jeszcze jedna ważna rzecz formalna – skąd posiadacz rachunku dowie się o jego zajęciu? Obowiązek informowania go o zastosowaniu tej formy dochodzenia należności spoczywa na organie egzekucyjnym. Informacje na temat blokady swoich rachunków prowadzonych w Banku Zachodnim WBK klient może uzyskać w każdym oddziale naszego banku .
Szczegółowo wszystkie kwestie prawne związane z zajęciem środków na rachunkach na poczet egzekucji reguluje Kodeks postępowania cywilnego (Art889 i inne) i ustawa Postępowanie egzekucyjne w administracji (Art. 80 i inne. ).

Wkrótce II część – o tym jak to wygląda od strony klienta, czyli m.in. co się zmienia w korzystaniu z rachunku od momentu jego zablokowania. Jeśli macie Państwo pytania chętnie na nie odpowiem.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

O blokadzie na rachunku – co warto wiedzieć

109

Blokada na rachunku czyli szlaban

319

O blokadzie na rachunku

452

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Witam serdecznie Mam zajecie komornicze w BZWBK i bank potrzebuje mojej zgody na przelanie kwoty,na konto wplywaja tylko alimenty na dwoje dzieci.Mam wystarczajaca kwote by zaplacic zadluzenie,chcem by bank przelal kwote komornikowi.Moje pytanie,jak powinno wygladac takie pismo do Banku,co napisac? :) i czy zalatwie to wszystko przy jednej wizycie w banku? (mieszkam w Niemczech i niestety nie moge na dlugo zostac w Polsce) Pozdrawiam Ania

 • Witam.mam konto w banku zachodnim.chcialam wyplacic pieniadze z bankomatu lecz niestety nie moglam.gdy podeszlam do pani ktora sie zajmuje wyplatami w banku dowiedzialam sie ze mam zajecie komornicze i nie moze mi wyplacic zadnej kwoty z mojego rachunku osobistego poniewaz komornik nie wyrazil na to zgody i nie ustalil wolnej kwoty.ani tez bez mojej zgody nie moga przeslac dla komornika zadnych pieniedzy z mojego rachunku.czy komornik ma takie prawo ze nie ma wolnej kwoty od zajecia i zrobic zakaz wyplat.i jeszcze jedno czy zamykajac konto i nie wyrazajac zgody na przeslanie komornikowi pieniedzy z mojego rachunku bank musi mi wyplacic pieniadze z mojego rachunku.

  • Barbara Jarmuż - 24.08.2015 o 10:10 Odpowiedz

   @mala Kwota wolna od zajęcia -art. 54 Prawo bankowe przysługuje w razie blokady rachunku bankowego z tytułu zajęcia egzekucyjnego. Kwota wolna nie przysługuje zobowiązanemu w przypadku zajęć egzekucyjnych z tytułu alimentów, zajęć zabezpieczających. Zdarzają się także sytuacje, w których organ egzekucyjny zawiadamia Bank o wykorzystaniu przez zobowiązanego przywileju kwoty wolnej w innym banku.
   W tej sytuacji sprawę braku kwoty wolnej warto wyjaśnić z organem egzekucyjnym, który dokonał blokady rachunku.

 • Witam ,
  mam limit na koncie 3500 zł, jest on w całości wykorzystany zatem na moim koncie w saldzie mam -3500 zł, pieniążki mam wszystkie wypłacone zatem dostepne srodki to 0,00 zł. Dostałam 130 zł wynagrodzenia a w zasadzie świadczenia chorobowego Z ZUSU, ale od wczoraj mam blokade komorniczą na koncie. Zatem moje dostępne środki to nadal 0,00 zł, a saldo pomniejszyło sie o te 130 zł i jest -3370 zł. Skoro istnieje wolna kwota od potrąceń to mogę te 130 zł wypłacić w Banku? czy jesli mam saldo minusowe przez limit na koncie to te 130 zł poszło na poczet spłaty limitu i niemoge wypłacić? Czy za kazdym razem teraz jak bedzie przychodziło świadczenie z ZUS będzie pomniejszało sie moje saldo ujemne i niebede mogła wypłacać dopóki ujemne saldo nie bedzie na plusie?

  • Barbara Jarmuż - 24.08.2015 o 10:00 Odpowiedz

   @Ana, Jeżeli limit jest wykorzystany całkowicie ale jego termin ważności nie wygasł, to środki wpływające na rachunek są możliwe do wypłaty w Oddziale Banku do wysokości limitu w rachunku bieżącym pod warunkiem, że Klientowi przysługuje również kwota wolna. Natomiast jeżeli limit jest wykorzystany i minął termin, w którym Klient mógł dysponować środkami w ramach przyznanego limitu, wypłata środków pieniężnych nie będzie możliwa.

Dodaj komentarz