O blokadzie na rachunku

Blokada rachunku

Jednym z najczęściej komentowanych wpisów na blogu BZ WBK był tekst Moniki Sowińskiej „Blokada na rachunku czyli szlaban”. Temat egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego wzbudził Wasze zainteresowanie i wywołał wiele pytań. Postanowiliśmy więc przybliżyć go Wam i opisać bardziej szczegółowo.
Sytuacja kiedy środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym zostaną zajęte na poczet realizacji zajęcia egzekucyjnego może być bardzo zaskakująca i czasami nie da się przewidzieć. Takie sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć co dokładnie się z nimi wiąże, czego można się spodziewać i jakie są ich pozytywne aspekty. Dziś pierwsza część, czyli:

Formalności – jak to wygląda od strony banku

Egzekucja wierzytelności z rachunku bankowego rozpoczyna się w momencie, kiedy do banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat. Zawiadomienie musi być przesłane przez odpowiedni organ egzekucyjny: sądowy, którym jest komornik sądowy lub administracyjny: np. naczelnik Urzędu Skarbowego, dyrektor oddziału ZUS. Pracownicy banku, na podstawie danych zawartych w zawiadomieniu, dokonują identyfikacji klientów i blokują ich rachunki do kwoty podanej w zawiadomieniu. Bank w momencie otrzymania zawiadomienia musi bezzwłocznie przekazać zajęte środki na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny lub musi poinformować o przeszkodzie w przekazaniu tych kwot. Od tego momentu środki na wskazanych rachunkach (do wysokości wskazanej w zawiadomieniu) są zablokowane i nie można ich wypłacać.

Przywileje tak. Ale dla kogo?

Uwaga, są wyjątki, w których właściciel rachunku może dysponować pieniędzmi na rachunku nawet w momencie jego zajęcia. Od czego to zależy? Od tego, czy zajęcie dotyczy rachunków bankowych osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy rachunków podmiotów gospodarczych.
To właśnie rachunki osób fizycznych (na podstawie Artykułu 54 ustawy Prawo bankowe) mają tzw. „przywilej kwoty wolnej od zajęcia”. Dzięki niemu środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby (niezależnie od liczby zawartych z bankiem umów) są wolne od zajęcia do wysokości tzw. kwoty wolnej. Jej wysokość to trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym i przysługuje w tej samej wysokości bez względu na liczbę współposiadaczy zajętego rachunku. Trzeba pamiętać, że przywilej kwoty wolnej nie dotyczy rachunków prowadzonych na rzecz działalności gospodarczej.

Jeszcze jedna ważna rzecz formalna – skąd posiadacz rachunku dowie się o jego zajęciu? Obowiązek informowania go o zastosowaniu tej formy dochodzenia należności spoczywa na organie egzekucyjnym. Informacje na temat blokady swoich rachunków prowadzonych w Banku Zachodnim WBK klient może uzyskać w każdym oddziale naszego banku .
Szczegółowo wszystkie kwestie prawne związane z zajęciem środków na rachunkach na poczet egzekucji reguluje Kodeks postępowania cywilnego (Art889 i inne) i ustawa Postępowanie egzekucyjne w administracji (Art. 80 i inne. ).

Wkrótce II część – o tym jak to wygląda od strony klienta, czyli m.in. co się zmienia w korzystaniu z rachunku od momentu jego zablokowania. Jeśli macie Państwo pytania chętnie na nie odpowiem.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Mialam blokade na koncie. Wszystko zostalo zaplacone uregulowane po 3 miesiacach chcialam wyj0ac pieniadze z bankomatu i nici. Okazalo sie ze bank dostal informacje o zdjeciu blokady a jej nie zdjal. Nie rozumiem tego banku jak dzwonie to tylko odsylaja na inny numer wewnetrzny i nikt nic nie wie. Tyle lat mam tu konto i chyba zrezygnuje oczywiscie jak wyjasnie sprawe blokady i jak sie dodzwonie wogole bo tu tez problem zeby z kims poinformowanym porozmawiac.

 • Witam serdecznie mam takie pytanie moje komto jest zablokowane przez 2 sygnatury kwota wolna jest juz wyczerpana , czy jak spłacę jedna z sygnatur to przywruca mi kwote wolna by podjąć pieniadze i spłacić kolejna bardzo prosze o pomoc

  • Pani Marto, Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym w ramach jednej egzekucji, nie odnawia się , po wykorzystaniu kwoty wolnej Bank przystąpi do realizacji zajęć egzekucyjnych.

 • Witam,
  Kupiłam wczoraj w sklepie zwykłą bombonierkę. Dziś po wejściu na stronę banku owa kwota wyświetliła mi się na stronie BLOKAD. Większość opinii, które widziałam na forach internetowych mówiło o przelewach internetowych. Czy to możliwe, by taka sytuacja przytrafiła się podczas zwykłego płacenia kartą w sklepie?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam , dziś dostałam sms-a treści:
  „Do banku wpłynęło zajęcie rachunku SYGN. KM.85865/15, PRZYSŁUGUJE PANI KWOTA WOLNA W WYS……. PO JEJ WYKORZYSTANIU RACHUNKI ZOSTANĄ ZABLOKOWANE.” co to oznacza?

Dodaj komentarz