O blokadzie na rachunku

Blokada rachunku

Jednym z najczęściej komentowanych wpisów na blogu BZ WBK był tekst Moniki Sowińskiej „Blokada na rachunku czyli szlaban”. Temat egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego wzbudził Wasze zainteresowanie i wywołał wiele pytań. Postanowiliśmy więc przybliżyć go Wam i opisać bardziej szczegółowo.
Sytuacja kiedy środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym zostaną zajęte na poczet realizacji zajęcia egzekucyjnego może być bardzo zaskakująca i czasami nie da się przewidzieć. Takie sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć co dokładnie się z nimi wiąże, czego można się spodziewać i jakie są ich pozytywne aspekty. Dziś pierwsza część, czyli:

Formalności – jak to wygląda od strony banku

Egzekucja wierzytelności z rachunku bankowego rozpoczyna się w momencie, kiedy do banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat. Zawiadomienie musi być przesłane przez odpowiedni organ egzekucyjny: sądowy, którym jest komornik sądowy lub administracyjny: np. naczelnik Urzędu Skarbowego, dyrektor oddziału ZUS. Pracownicy banku, na podstawie danych zawartych w zawiadomieniu, dokonują identyfikacji klientów i blokują ich rachunki do kwoty podanej w zawiadomieniu. Bank w momencie otrzymania zawiadomienia musi bezzwłocznie przekazać zajęte środki na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny lub musi poinformować o przeszkodzie w przekazaniu tych kwot. Od tego momentu środki na wskazanych rachunkach (do wysokości wskazanej w zawiadomieniu) są zablokowane i nie można ich wypłacać.

Przywileje tak. Ale dla kogo?

Uwaga, są wyjątki, w których właściciel rachunku może dysponować pieniędzmi na rachunku nawet w momencie jego zajęcia. Od czego to zależy? Od tego, czy zajęcie dotyczy rachunków bankowych osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy rachunków podmiotów gospodarczych.
To właśnie rachunki osób fizycznych (na podstawie Artykułu 54 ustawy Prawo bankowe) mają tzw. „przywilej kwoty wolnej od zajęcia”. Dzięki niemu środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby (niezależnie od liczby zawartych z bankiem umów) są wolne od zajęcia do wysokości tzw. kwoty wolnej. Jej wysokość to trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym i przysługuje w tej samej wysokości bez względu na liczbę współposiadaczy zajętego rachunku. Trzeba pamiętać, że przywilej kwoty wolnej nie dotyczy rachunków prowadzonych na rzecz działalności gospodarczej.

Jeszcze jedna ważna rzecz formalna – skąd posiadacz rachunku dowie się o jego zajęciu? Obowiązek informowania go o zastosowaniu tej formy dochodzenia należności spoczywa na organie egzekucyjnym. Informacje na temat blokady swoich rachunków prowadzonych w Banku Zachodnim WBK klient może uzyskać w każdym oddziale naszego banku .
Szczegółowo wszystkie kwestie prawne związane z zajęciem środków na rachunkach na poczet egzekucji reguluje Kodeks postępowania cywilnego (Art889 i inne) i ustawa Postępowanie egzekucyjne w administracji (Art. 80 i inne. ).

Wkrótce II część – o tym jak to wygląda od strony klienta, czyli m.in. co się zmienia w korzystaniu z rachunku od momentu jego zablokowania. Jeśli macie Państwo pytania chętnie na nie odpowiem.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Witam mam taki problem poniewaz mam przyznane swiadczenia rodzinne oraz 500+ktore byly przelewane na konto ojca dziiecka poniewaz niee mialamsamaa zalozyc konto albo kogos oto poprosiic ktorym nie jestem w zwiazku pieniazki niby sa naa koncie ale nie mozna ich wybrac poniewaz byly partner ma zadluzenie przeterminowane i karte.kredytowa mimo zaniesienia oswiadczen ze pieniazki otrzymuje ja na dziecko i wyslanie aneksu pieniazkow dalej niema poniewaz jak powiedzieli w oddziale trzeba pierw splaacic to zadluzenie jakk moge odzyskac te pianiadze ? I dlaczego dziecka pieniadze maja pokryc zadluzenie z karty ojca

 • Słuchajcie mam taki problem co mam z tym zrobic jestem juz tydzien bez pieniedzy 9 listopada mialam przelew i poszlam pobrac do bankomatu ale nie mojego tylko do rutki tartak bo bylo mi blizej wpisalam pin i czekam az mi wyplaci czekam i czekam juz myslalam ze mi wcielo karte ale w koncu po 5 min oddalo. i nie moglam pobrac kasy wiec poszlam do swego banku a mi powiedzieli ze zawiesily mi sie pieniadze z byle powodu nie mam ani komornikow ani nic co mam robic pomocy!!!!!!!!!!!

 • bank nie znowil mi limitu na kacie za zadluzenie kredytow i zabral mi alimenty i rodzinne

 • Witam
  W zeszlym tygodniu komornik wystosowal do was do banku w oddziale w Wrocławiu o odblokowanie mojego kont.Dzis mamy już czwartek a nadal nie mam odblokowanego.
  Jak długo sie czeka.Na koncie mam pieniadze i.nie moge z nicj korzystac.Nie mam za co zyc.
  Pozdrawiam
  Karolina

  • Sprawa ta powinna zostać wyjaśniona w Oddziale, pracownik Oddziału ustali czy postanowienie komornika wpłynęło do Banku i czego postanowienie komornika dotyczy. Nie ma takiej możliwości na blogu.

Dodaj komentarz