O blokadzie na rachunku

Blokada rachunku

Jednym z najczęściej komentowanych wpisów na blogu BZ WBK był tekst Moniki Sowińskiej „Blokada na rachunku czyli szlaban”. Temat egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego wzbudził Wasze zainteresowanie i wywołał wiele pytań. Postanowiliśmy więc przybliżyć go Wam i opisać bardziej szczegółowo.
Sytuacja kiedy środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym zostaną zajęte na poczet realizacji zajęcia egzekucyjnego może być bardzo zaskakująca i czasami nie da się przewidzieć. Takie sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć co dokładnie się z nimi wiąże, czego można się spodziewać i jakie są ich pozytywne aspekty. Dziś pierwsza część, czyli:

Formalności – jak to wygląda od strony banku

Egzekucja wierzytelności z rachunku bankowego rozpoczyna się w momencie, kiedy do banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat. Zawiadomienie musi być przesłane przez odpowiedni organ egzekucyjny: sądowy, którym jest komornik sądowy lub administracyjny: np. naczelnik Urzędu Skarbowego, dyrektor oddziału ZUS. Pracownicy banku, na podstawie danych zawartych w zawiadomieniu, dokonują identyfikacji klientów i blokują ich rachunki do kwoty podanej w zawiadomieniu. Bank w momencie otrzymania zawiadomienia musi bezzwłocznie przekazać zajęte środki na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny lub musi poinformować o przeszkodzie w przekazaniu tych kwot. Od tego momentu środki na wskazanych rachunkach (do wysokości wskazanej w zawiadomieniu) są zablokowane i nie można ich wypłacać.

Przywileje tak. Ale dla kogo?

Uwaga, są wyjątki, w których właściciel rachunku może dysponować pieniędzmi na rachunku nawet w momencie jego zajęcia. Od czego to zależy? Od tego, czy zajęcie dotyczy rachunków bankowych osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy rachunków podmiotów gospodarczych.
To właśnie rachunki osób fizycznych (na podstawie Artykułu 54 ustawy Prawo bankowe) mają tzw. „przywilej kwoty wolnej od zajęcia”. Dzięki niemu środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby (niezależnie od liczby zawartych z bankiem umów) są wolne od zajęcia do wysokości tzw. kwoty wolnej. Jej wysokość to trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym i przysługuje w tej samej wysokości bez względu na liczbę współposiadaczy zajętego rachunku. Trzeba pamiętać, że przywilej kwoty wolnej nie dotyczy rachunków prowadzonych na rzecz działalności gospodarczej.

Jeszcze jedna ważna rzecz formalna – skąd posiadacz rachunku dowie się o jego zajęciu? Obowiązek informowania go o zastosowaniu tej formy dochodzenia należności spoczywa na organie egzekucyjnym. Informacje na temat blokady swoich rachunków prowadzonych w Banku Zachodnim WBK klient może uzyskać w każdym oddziale naszego banku .
Szczegółowo wszystkie kwestie prawne związane z zajęciem środków na rachunkach na poczet egzekucji reguluje Kodeks postępowania cywilnego (Art889 i inne) i ustawa Postępowanie egzekucyjne w administracji (Art. 80 i inne. ).

Wkrótce II część – o tym jak to wygląda od strony klienta, czyli m.in. co się zmienia w korzystaniu z rachunku od momentu jego zablokowania. Jeśli macie Państwo pytania chętnie na nie odpowiem.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

  • Mam pytanie? Czy komornik może zająć wynagrodzenia z rachunku w banku ING w Holandji.

    • Panie Zbigniewie, sprawa dotyczy regulacji prawa holenderskiego i w związku z tym nie możemy udzielić odpowiedzi . Może proszę spróbować skontaktować się z placówkami ING Banku w Polsce , bądź zwrócić się do Kancelarii Prawnych w Polsce specjalizujących się w prawie holenderskim.

  • Witam, a ja mam pytanie dotyczące prodecury zablokowania środków. Dostałam dotacje z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej , na rok musiałam mieć wierzycieli, lub dac im lokatę, dałam lokatę, przy podpisaniu umowy dostałam papierek do podpisania przez osobę reprezentującą bank, pojechałem , i niestety to nie okazalo się tak łatwe, Pani z urzędu powiedziala ze tylko podpis nic wiecej, dałam scam tej kartki i Pani Pani banku gdzieś to wsyalala i teraz czekam ? Mam na to 14 dni inaczej urzad zerwie ze mną umowę N dotacje. Jak dług trwa procedura z wami ?

  • Mam dwóch komornikow którzy zajęli mi konto. Wplywaja na kono alimenty i zasiłek a wiem ze tych pieniędzy komornik nie moze zajac. Wiec napisałam wniosek do komornika ktory przyslam mi odpowiedz o zwolnieniu. Ale nadal ni moge wybrać pieniędzy. Zawdzwoniam do banku i dowiedzalam sie że mam drugiego komornika. Ale nie dostalam zadnej informacji od drugiego komornika. Co w takiej sytulacji mam zrobic. Mam teraz problem ze splata krebytu niewiem jak to dokladnie ale bank powinnen swoja naleznosc sciagac z mojego konta. I co to oznacz wolna kwota od zajec czy moge pojsc do banku i ja wyplacil

    • @Anonim należy skontaktować się z drugim Komornikiem, który dokonał zajęcia rachunku bankowego, poinformować o charakterze środków wpływających na rachunek i uzyskać pisemne postanowienie o zwolnieniu określonych wpływów na rachunek spod egzekucji. W takiej sytuacji blokada rachunku pozostanie a wypłata środków na podstawie postanowienie komornika będzie możliwa w Oddziale.
      Kwota wolna tzw. „przywilej kwoty wolnej od zajęcia”, art. 54 Prawo bankowe gwarantuje, że środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Kwota wolna jest przywilejem jednorazowym .

Dodaj komentarz