Cash back – sklep jak bankomat?

Pragniemy przedstawić Wam ciekawy sposób, w jaki można wykorzystać kartę znajdującą się w Waszych portfelach. Dla niektórych być może nie będzie to temat nowy, ale zważywszy na to, że wg badań nadal wolimy wypłacać w bankomacie niż płacić kartą, wartą przedstawić alternatywę dla zasłużonych bankomatów.

Co to jest?

Cash back jest usługą, za pomocą której można wypłacić gotówkę m.in.w sklepie przy użyciu karty.

Dzięki tej usłudze, która z powodzeniem funkcjonuje na polskim rynku, do wypłaty gotówki nie jest już potrzebny bankomat czy okienko kasowe w oddziale banku. Czas i miejsce bez ograniczeń :)

Aby móc skorzystać z usługi Cash back ważne jest, aby zarówno karta, jak i punkt usługowy „uczestniczyły” w tej usłudze. Karty debetowe BZ WBK dają Wam taką możliwość. Nie ma więc problemu, aby z kartą udać się do jednego z ponad 23 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całej Polski, aby dokonać wypłaty, zwłaszcza że liczba ta przekracza już liczbę bankomatów w Polsce Również w przypadku naszych klientów obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania tego typu usługą. Punkty w jakich można dokonać wypłaty można łatwo zlokalizować na stronach internetowych organizacji płatniczych: karta Visa, karta MasterCard i Maestro.

Jak to funkcjonuje?

Wystarczy, że będąc w sklepie, który oferuje tego typu usługę, płacisz kartą za zakupiony towar. Stwierdzasz, że przydałaby się gotówka, bo np. musisz zapłacić za parking, a w portfelu pusto… Żeby Twój samochód nie „ugrzązł” na parkingu, przy płaceniu za zakupy mówisz w sklepie, że chcesz wypłacić gotówkę ze swojego konta. Podajesz kartę, akceptujesz transakcję i środki dostajesz do ręki wraz z wydrukiem z terminala. (na zdjęciu obok). W ten sposób w jednej transakcji realizujesz zakupy i wypłatę gotówki.

Kwota jednorazowej wypłaty przy każdych zakupach wynosi do 200,00 PLN (niezależnie czy za zakupy płacisz 1,00 PLN czy 500,00 PLN). Wypłaty można dokonywać kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie w ciągu dnia. Jedynym ograniczeniem jest limit środków na rachunku.

Koszt skorzystania z usługi Cash back, w zależności od typu karty wynosi od 0 – 1zł. Szczegóły w Taryfie Opłat i Prowizji dostępnej na stronie internetowej banku.

Korzyści z usługi Cash back:

 • – oszczędność czasu dzięki możliwości połączenia w jednej transakcji płatności za zakupy oraz wypłaty gotówki,
 • – łatwiejszy i szybszy dostęp do gotówki, w związku z większą dostępnością punktów wypłaty gotówki,
 • – zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, kartę mamy cały czas w zasięgu wzroku.

Korzystaliście już? I jak wrażenia?

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Mi jeszcze nie zdarzyło się skorzystać z takiej wypłaty ale nie wiadomo kiedy złapie mnie taka potrzeba dlatego chciałbym mieć też możliwość Cash Back na kartach prepaid którymi dość często płace i którą mam zawsze przy sobie przy kluczykach :)
  Jeśli wynikają jakieś problemy techniczne z braku takiej funkcji przy kartach prepaid to ok, a jeśli nie znaczy że bank ma w tym jakiś swój interes, interes ważniejszy od potrzeb klienta :)

 • Usługa cashback ma jedną podstawową cechę, pozwala mianowicie za jednym razem wykonać dwie czynności: zapłacić za zakupy i wypłacić gotówkę na inne drobne wydatki. Cashback pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć poszukiwania bankomatu, który wcale nie musi być w pobliżu. Co do wrażeń, o które pyta autor artykułu, to na szczęście nie ma żadnych – wszystko odbywa się całkiem normalnie :-) Płacisz za zakupy, bierzesz z kasy 50, czy też 100 zł i tyle, ale jak już wypłacisz te 100 zł – to wtedy oczywiście można się udać na poszukiwanie dodatkowych wrażeń, na przykład do kina :-)
  Opłata za tą usługę nie jest duża: standardowo 50 gr, a dla dwóch kont jest bezpłatna (opłaty 1 zł nie udało mi się znaleźć w TOiP).
  Ogólnie polecam korzystanie z tej usługi.
  P. (Z)

 • Dodam jeszcze dla formalności że zdanie z wpisu
  „Jedynym ograniczeniem jest limit środków na rachunku”
  nie jest do końca prawdą ponieważ „kwota zakupów i wypłata gotówki za pomocą usługi Cash Back sumują się, wpływając na Twój dzienny limit kwotowy transakcji. W przypadku, gdy dokonasz zakupu na 20 zł i wypłacisz 100 zł, Twój dzienny limit zmniejszy się o 120 zł”
  źródło: http://indywidualni.bzwbk.pl/przewodniki/cash-back/cash-back-przewodnik.html
  Standardowe limity transakcji kartą zaczynają się od 20 tys. wzwyż, czyli są dość wysokie choć nie nie możliwe do osiągnięcia, a poza tym ktoś mógł ustanowić sobie indywidualny, dość niski limit :)

 • Jeszcze z tego nie korzystałem, mam jednak dwa pytania:
  1. Czy cashback jest dostepny również dla kart debetowych MasterCard BZWBK? Strona Mastercardu mówi, że jest http://www.uslugacashback.pl/
  2. Czy w przyszłości ta usługa będzie dostepna dla kart kredytowych? Co prawda wypłata gotówkowa z kart kredytowych jest dość nierozsądna z poeodu braku grace period, ale czasem nie ma wyjścia (brak środków na koncie). W tym kontekście nasuwa się kwestia karty dualnej Visa SimplyOne http://www.visaeurope.com/en/about_us/innovation/visa_simplyone.aspx. Taką zabawkę zaczął wydawać Inteligo. BZWBK też powinien. Taka karta pozwala automatycznie robić transakcje gotówkowe z konta (unika się niebezpieczeństwa gotówkowej transakcji kartą kredytową i związanego z tym kredytu bez grace period) a bezgotówkowe z limitu kredytowego. W praktyce Visa SimplyOne eliminuje potrzebę posiadania oddzielnej karty debetowej i kredytowej. Można byłoby oferować wymianę debetówki na kartę debetowo-kredytową. Oczywiście karta dualna pozwala także na cashback, bo ma właściwości zarówno karty debetowej jak i kredytowej.

 • Rewelacyjne rozwiązanie, szkoda tylko, że nie jest dostępne z klucza wszędzie, a punkt musi uczestniczyć w programie.
  Mieszkam od 4 lat w Irlandii i tutaj praktycznie w każdym miejscu, gdzie można płacić kartą, można skorzystać z Cash Backu. jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś nie oferował. Mam nadzieję, że w niedługim czasie w Polsce będzie to też standardem dla wszystkich sklepów i punktów usługowych

Dodaj komentarz