Zbliżeniowe płatności mobilne, czyli zbliżeniowej rewolucji ciąg dalszy

Czy ktoś słyszał już o wspólnym projekcie naszego banku, sieci Plus oraz Visa Europe? To, co dawno było zapowiadane, właśnie się urzeczywistnia. Wprowadzamy mobilne płatności zbliżeniowe! Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją Visa payWave umieszczonej na karcie SIM telefonu komórkowego.

Jak dokonać płatności?

Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa mobile za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcją Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika i zapłacone! Telefonem będzie można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcją zbliżeniową Visa payWave w Europie. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcją Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.

Jak to działa?

Mobilna płatność zbliżeniowa jest możliwa dzięki aplikacji płatniczej umieszczonej bezpośrednio na karcie SIM telefonu komórkowego i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu). We wspólnym wdrożeniu banku i sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywana technologia OTA (ang.: over the air), umożliwiająca zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej umieszczonej na karcie SIM zdalnie co oznacza, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus w przypadku np. blokady numeru PIN. Jeszcze nigdy życie nie było tak proste 😉 i tak ekscytujące 😉

Wdrożenie

Oczywiście przed pełnym wdrożeniem zamierzamy dobrze przetestować tak innowacyjne rozwiązanie. Zamierzamy zaprosić do testów 500 naszych klientów, którzy spełniają następujące warunki:

 • – Klient posiada konto<30 z kartą Visa Electron<30 payWave
 • – Dokonywał płatności zbliżeniowych
 • – Posiada umowę abonamentową lub mix w sieci Plus
 • – Jest gotowy wymienić obecnie posiadany telefon na telefon Samsung Avila (płacąc za niego tylko 20 PLN!!!) w jednym z poznańskich, wrocławskich lub warszawskich salonów sieci Plusa.

Telefony Samsung Avila to jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

Pilotaż ruszy prawdopodobnie na przełomie maja/czerwca, do tego czasu musimy wyłonić 500 testujących. Nie będzie to chyba trudne, zważywszy na atrakcyjność przedsięwzięcia. Pomyślałam, że warto docenić naszą szczególnie zaangażowaną społeczność klientów (z bloga, Banku Pomysłów, Facebooka). Jeśli spełniacie warunki, zapraszam do pilotażu – szczegółowe warunki i wytyczne znajdziecie w zakładce Wyzwania w Banku Pomysłów.

I jak Wam się ten pomysł podoba? Co sądzicie o mobilnych płatnościach zbliżeniowych? Mają szansę się przyjąć na naszym polskim rynku?

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Czy się przyjmą ? Myślę że jest to kwestia tylko tego w jak wielu miejscach można będzie nimi płacić w przyszłości.
  Jednak że w początkowej fazie rozwoju tej usługi dużym minusem jest –> „Telefony Samsung Avila to jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.”

  Mam pytanie czy tylko ta jedna sieć komórkowa będzie to obsługiwać, czy istnieje możliwość rozszerzenia na inne sieci w przyszłości ? Uważam że wcześniej czy później wszystkie liczące sieci w Polsce będą oferować taką usługę tylko też pojawia się pytanie czy tego typu usługi sieći komórkowe będą mieli ściśle powiązane z konkretnym bankiem np. BZ WBK + PLUS czy też na przykład sieć PLUS będzie mógł współdziałać z innym bankiem w tego typu usłudze.

 • I jeszcze jedno pytanie. Jaki zasięg ma ta płatność zbliżeniowa ? Fajnie jak by ktoś to podał w jakiejś jednostce miary a nie na „oko” :)

 • Aha i jeszcze jedno. Czemu na zdjęciu jest jakaś Nokia pokazana ? Autor wpisu na blogu jest nie doinformowany o tym jakie modele telefonów mogą to obsługiwać czy też nikt nie miał Avili żeby zrobić zdjęcie przykładowe ?? (Avila rzekomo popularny telefon;p)

 • Witam
  Niestety w testowaniu nie będę mógł wziąć udziału, bo jestem >45 :) choć akurat mam abonamentową Avillę w Plusie. Mam nadzieję, że jak wprowadzicie tą usługę do powszechnego użycia, to inne konta, a nie tylko <30, będą mogły z tej usługi skorzystać.
  Pozdrawiam, Zbyszek.

 • Katarzyna Prus-Malinowska - 04.05.2010 o 12:33 Odpowiedz

  Słuszna uwaga ^DVilla co do zdjęcia – poprawiamy błąd i załączamy zdjęcie modelu. Gdy pozyskam zdjęcie płatności przy użyciu Samsunga Avili, wówczas podmienię.

Dodaj komentarz