Zbliżeniowe płatności mobilne, czyli zbliżeniowej rewolucji ciąg dalszyKatarzyna Prus-Malinowska 4.05.2010

Czy ktoś słyszał już o wspólnym projekcie naszego banku, sieci Plus oraz Visa Europe? To, co dawno było zapowiadane, właśnie się urzeczywistnia. Wprowadzamy mobilne płatności zbliżeniowe! Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją Visa payWave umieszczonej na karcie SIM telefonu komórkowego.

Jak dokonać płatności?

Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa mobile za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcją Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika i zapłacone! Telefonem będzie można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcją zbliżeniową Visa payWave w Europie. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcją Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.

Jak to działa?

Mobilna płatność zbliżeniowa jest możliwa dzięki aplikacji płatniczej umieszczonej bezpośrednio na karcie SIM telefonu komórkowego i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu). We wspólnym wdrożeniu banku i sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywana technologia OTA (ang.: over the air), umożliwiająca zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej umieszczonej na karcie SIM zdalnie co oznacza, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus w przypadku np. blokady numeru PIN. Jeszcze nigdy życie nie było tak proste ;) i tak ekscytujące ;)

Wdrożenie

Oczywiście przed pełnym wdrożeniem zamierzamy dobrze przetestować tak innowacyjne rozwiązanie. Zamierzamy zaprosić do testów 500 naszych klientów, którzy spełniają następujące warunki:

 • - Klient posiada konto<30 z kartą Visa Electron<30 payWave
 • - Dokonywał płatności zbliżeniowych
 • - Posiada umowę abonamentową lub mix w sieci Plus
 • - Jest gotowy wymienić obecnie posiadany telefon na telefon Samsung Avila (płacąc za niego tylko 20 PLN!!!) w jednym z poznańskich, wrocławskich lub warszawskich salonów sieci Plusa.

Telefony Samsung Avila to jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

Pilotaż ruszy prawdopodobnie na przełomie maja/czerwca, do tego czasu musimy wyłonić 500 testujących. Nie będzie to chyba trudne, zważywszy na atrakcyjność przedsięwzięcia. Pomyślałam, że warto docenić naszą szczególnie zaangażowaną społeczność klientów (z bloga, Banku Pomysłów, Facebooka). Jeśli spełniacie warunki, zapraszam do pilotażu – szczegółowe warunki i wytyczne znajdziecie w zakładce Wyzwania w Banku Pomysłów.

I jak Wam się ten pomysł podoba? Co sądzicie o mobilnych płatnościach zbliżeniowych? Mają szansę się przyjąć na naszym polskim rynku?

Nowości, Promocje
| | |
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim:
 • Facebook
 • Blip
 • Flaker
 • Pinger
 • Wykop
 • Twitter
 • Śledzik


Zobacz także106 odpowiedzi do “Zbliżeniowe płatności mobilne, czyli zbliżeniowej rewolucji ciąg dalszy”

 1. DVilla

  Czy się przyjmą ? Myślę że jest to kwestia tylko tego w jak wielu miejscach można będzie nimi płacić w przyszłości.
  Jednak że w początkowej fazie rozwoju tej usługi dużym minusem jest –> „Telefony Samsung Avila to jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.”

  Mam pytanie czy tylko ta jedna sieć komórkowa będzie to obsługiwać, czy istnieje możliwość rozszerzenia na inne sieci w przyszłości ? Uważam że wcześniej czy później wszystkie liczące sieci w Polsce będą oferować taką usługę tylko też pojawia się pytanie czy tego typu usługi sieći komórkowe będą mieli ściśle powiązane z konkretnym bankiem np. BZ WBK + PLUS czy też na przykład sieć PLUS będzie mógł współdziałać z innym bankiem w tego typu usłudze.

 2. DVilla

  I jeszcze jedno pytanie. Jaki zasięg ma ta płatność zbliżeniowa ? Fajnie jak by ktoś to podał w jakiejś jednostce miary a nie na „oko” :)

 3. DVilla

  Aha i jeszcze jedno. Czemu na zdjęciu jest jakaś Nokia pokazana ? Autor wpisu na blogu jest nie doinformowany o tym jakie modele telefonów mogą to obsługiwać czy też nikt nie miał Avili żeby zrobić zdjęcie przykładowe ?? (Avila rzekomo popularny telefon;p)

 4. zbyszko64

  Witam
  Niestety w testowaniu nie będę mógł wziąć udziału, bo jestem >45 :) choć akurat mam abonamentową Avillę w Plusie. Mam nadzieję, że jak wprowadzicie tą usługę do powszechnego użycia, to inne konta, a nie tylko <30, będą mogły z tej usługi skorzystać.
  Pozdrawiam, Zbyszek.

 5. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  Słuszna uwaga ^DVilla co do zdjęcia – poprawiamy błąd i załączamy zdjęcie modelu. Gdy pozyskam zdjęcie płatności przy użyciu Samsunga Avili, wówczas podmienię.

 6. DVilla

  Właśnie, bank myśli chyba że tylko młodzi z tego będą korzystać. Nie doceniają staruszków !!:) (nie bierz tego do siebie zbyszko64:))

  A po drugie każdy kiedyś przekroczy 30.
  Mam nadzieje że bank w „warunkach dla testera” nie chcial dac jasno do zrozumienia ze starsi sie nie nadaja do takich nowsci pisząc – klient <30

  Tylko jaki mial cel w tym zeby okresli grupe wiekowa…

 7. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @DVilla – pytanie z komentarza nr 1
  Aby upowszechnić płatności mobilne, niezbędne jest wypracowanie rozwiazania, w którym każdy bank będzie w stanie współpracować z każdym operatorem. Pilotaże bilateralne (konkretny bank + konkretna sieć) są jedynie początkiem drogi do wypracowania rozwiazania umożliwiajacego szeroką współpracę wszystkich uczestników rynku. W ramach Związku Banków Polskich powołana została grupa ekspertów, której zadaniem jest wypracowanie kompleksowych rozwiazań w tym zakresie.

 8. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @DVilla – pytanie z komentarza nr 2
  Aby dokonać płatności zbliżeniowej, należy zbliżyć telefon do terminala na odległość od 2 do 5 cm.

 9. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @zbyszko64
  Tak, mamy takie plany :)

 10. arcci

  Mam pytanie dlaczego akurat PLUS i Samsung Avila? Czy nie wystarczy sama karta SIM?

 11. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @arcci
  Aby udostępnić funkcjonalność płatniczą na karcie, niezbędne jest posiadanie w telefonie odpowiedniej karty SIM, która zawiera w sobie tzw. SecureElement – mówiąc obrazowo jest to część pamieci mikroprocesora zarezerwowana dla banku, posiadajaca odpowiednie zabezpieczenia. Z tego właśnie powodu niezbędna jest wymiana karty SIM. Drugim elementem niezbędnym do przeprowadzenia transakcji jest aparat telefoniczny, który ma wbudowaną antenę zbliżeniową – jedynym modelem telefonu, który jest oferowany na rynku z tą funkcjonalnością jest właśnie Samsung Avila NFC. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie ich więcej:)

 12. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @DVilla – komentarz 6
  Do pierwszej fazy wdrożenia zapraszamy najbardziej aktywnych klientów, którzy najczęściej dokonują płatności zbliżeniowych. Wg naszych bankowych statystyk to właśnie grupa <30. To nie dyskryminacja >30, tylko zawężone pole poszukiwań :)

 13. DVilla

  Mamy różnego rodzaju limity na transakcje które jednak możemy modyfikować według potrzeb.
  Na płatności zbliżeniowe mamy limit tylko 50 zł i nie możemy go modyfikować. Czy tak musi być ? Jeśli tak to dlaczego ? Wg mnie zwiększenie limitu np do 100 zł zwiększyło by liczbę transakcji zbliżeniowych w dostosowanych do tego punktach o o kilkanaście punktów procentowych co miało by ogromne znaczenie w popularyzacji tych płatności.
  Zgłosiłem też pomysł na ten temat w „BP” https://bankpomyslow.bzwbk.pl/i/1811

 14. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @DVilla
  50 PLN jest to limit ustalony przez organizacje płatnicze. W każdym kraju on występuje – płatności zbliżeniowe dedykowane są do niskich kwot, nie wymagają potwierdzenia numerem PIN. W związku z tym limity transakcyjne są konieczne, aby ograniczyć ryzyko transakcji przestęczych. W przypadku płacenia telefonem będzie można (czekamy na aktualizację oprogramowania terminali w tym zakresie) dokonać płatności powyżej 50 zł – wówczas jednak taką płatność trzeba będzie potwierdzić kodem identyfikacyjnym.

 15. alexinho

  Proszę pozwolić, że zaleję Panią pytaniami.
  :-D
  1. Czy usługa będzie działała w terminalach payWave za granicą?
  2. Czy transmisja danych OTA obciąży rachunek telefoniczny klienta? Jeśli tak, ile będzie kosztowała minuta/kilobajt/komunikat?
  3. Co z klientami telefonów pre-paid?
  4. Widzę, że na zdjęciu jest pokazany ekran „Payment completed”. Czy w takim razie aby dokonać płatność zbliżeniową, użytkownik musi ręcznie uruchomić jakąś aplikację/funkcję w menu?
  5. Czy podobna funkcjonalność będzie przewidziana dla posiadaczy MasterCard payPass?

 16. Paweł Nyczaj

  No niestety w lutym skończyłem 30 lat. Szkoda, że w BZWBK alternatywa jest tylko konto na obcasach, do którego debetówka Visa payWave też jest dostępna. Dla facetów jednak raczej nie wchodzi w grę. Mam też pytanie, czy istnieje możliwość wejścia w pilotaż poprzez przeniesienie numeru z innej sieci i podpisanie umowy abonamentowej lub mix w Plusie (przykładowo ja mam teraz Play fresh, ale gdybym mógł wziąć udział w pilotażu telefonu NFC przeniusłbym numer do Plusa, bo po co mi nowa umowa). Dla wielu osób jest to ważne, bo nie każdy chce podpisywać umowę z nowym numerem, natomiast część osób chetnych do pilotażu mogłoby zdecydować się na przejście do Plusa. Trzeba też wspomnieć o pewnej łyżce dziegciu jaką jest występowanie interferencji chipa zbliżeniowego NFC z układem WLAN i GPS, o czym pisze GSM Online http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=25276. Ciekawe, czy ta Avila z chipem NFC ma jednocześnie GPS, czy tez nie? Wprawdzie nie jestem elektronikiem, ale wydaje mi się, że chip NFC jest aktywowany tylko w momencie uruchomienia aplikacji płatniczej. No chyba, że działa stale, tak jak chip PayPass (gdyby działał jak PayPass oznaczałoby to możliwość dokonania płatności nawet telefonem z rozładowana baterią, słyszałem ze zegarek PayPass zachowuje funkcje płatniczą nawet bez baterii). Wtedy rzeczywiście problem interferencji z chipem WIFI (podobna czestotliwość fal) i GPS może występować.

  PS 1
  Ciekawe czy po testach BZWBK wprowadzi z Plusem kartę kredytową w technologii Visa payWave dającą rabaty w plusowym programie bonusowym 5Plus. Teraz Plus oferuje takie cobrandowe karty kredytowe z Citibankiem (nie mają technologii PayPass), ale wiele osób zdecydowanych na płacenie za pomocą telefonu oczekiwałoby w tej sytuacji karty z BZWBK dającej punkty w programie 5Plus (rzecz jasna chodzi o kartę w postaci karty SIM kompatybilnej z telefonem NFC enabled). Warto byłoby też promować punktami 5Plus uruchomienie polecenia zapłaty z rachunku w BZWBK (zwłaszcza jeśli zrobi to posiadacz karty SIM z aplikacją płatniczą i telefonu z chipem NFC).

  PS 2
  Skoro mamy partnerstwo Plusa z BZWBK, to może wypada zapewnić darmowy dostęp do BZWBK mobile z komórki Plusa (przynajmniej z karty SIM z aplikacja płatniczą BZWBK).

  PS 3
  Co z zegarkiem, brelokiem i naklejka PayPass. To byłoby rozwiązanie dla tych klientów BZWBK, którzy nie chcą przechodzić na umowę do Plusa np. z powodu trwającej juz umowy terminowej u innego operatora? Zegarek ma oczywiście parę wad. Poza wyglądem mam na mysli brak wyswietlacza LCD. Telefon niewatpliwie jest lepszy, choc trzeba rozwiazać problem jednoczesnej pracy chipa NFC i układem WIFI i GPS.

  PS 4
  Czy będzie pewna pula telefonów NFC dla aktywnych uczestników Banku Pomysłów mających ponad 30 lat? W tym przypadku najprosciej byłoby dodac do konta24.pl kartę SIM payWave w Plusie kompatybilna z telefonem NFC. Swoja droga konto24.pl powinno miec karte bezstykową PayPass lub payWave.

 17. Paweł Nyczaj

  No i w Banku Pomysłów dodałem stosowny do pilotażu NFC w Plusie pomysł: https://bankpomyslow.bzwbk.pl/i/1820-darmowy-dostep-do-bzwbk24-mobile-z-komorki-plusa

 18. arcci

  A proszę coś powiedzieć na temat terminu wprowadzenia gadżetów zbliżeniowych, bo sprawa ucichła…

 19. alexinho

  Powiedzieć „zawężone pole poszukiwań” zamiast „dyskryminacja” – coś takiego fachowo nazywa się EUFEMIZM!

 20. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @alexinho – komentarz nr 15
  Ad.1 tak
  Ad.2 Transmisja danych OTA nie powoduje obciążenia klienta kosztami.
  Ad.3 Technicznie rodzaj usługi telekomunikacyjnej z jakiej korzysta klient nie ma znaczenia – tylko od decyzji operatorów zależy, czy udostępnią odpowiedni rodzaj telefonu oraz odpowiednią kartę SIM również dla pre-paid’owców. Nasz pilotaż obejmie osoby korzystające z usługi abonamentowej oraz oferty mix.
  Ad.4 Dla transakcji do 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. W przypadku płatności powyżej 50 zł terminal po zbliżeniu telefonu rozpozna płatność na wyższą kwotę. Wówczas zwrotny sygnał z terminala spowoduje uruchomienie aplikacji w telefonie, aby klient móg wprowadzić numer PIN. Po jego wprowadzeniu na ekranie telefonu należy zbliżyć ponownie telefon do terminala. Jeśli klient wie, że jego płatność przekroczy 50 zł może również samodzielnie uruchomić przed pierwszym zbliżeniem telefonu do terminala aplikację płatniczą, wprowadzić PIN i tak przygotowany telefon zbliżyć do terminala. Wówczas płatność od razu zostanie zrealizowana.
  Ad.5 Specyfikacje Visa i MasterCard dotyczące zbliżeniowych transakcji mobilnych nieznacznie się różnią, jednak co do zasady są one zbliżone do siebie. Ze strony organizacji płatniczych istnieje zatem możliwość wydania zarówno kart Visa jak i MasterCard w wersji mobilnej.

 21. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj
  Rzeczywiście istnieje problem techniczny uniemożliwiający na dzisiaj połączenie funkcji NFC z innymi wymagającymi emisji fal radiowych (np. GPS). Technikiem czy elektronikiem również nie jestem, ale prawdopodobnie oznacza to, że dwie anteny w jednym telefonie się zakłócają. Pamietać jednak trzeba, że na razie na rynku pojawi się jeden model telefonu z funkacjonalnością NFC. Jeśli popyt na tą funkcjonalność będzie odpowiedni, wówczas jestem przekonana, że producenci telefonów znajdą rozwiązanie umożliwiające łączenie NFC i GPS-a w jednym urządzeniu.

  Odnosząc się do szerszego partnerstwa z Plusem opisanego przez Pana w PS.1 i PS.2, to nasz bank i Plus nie wykluczają dalszej współpracy, jednak zrobienie wspólnie NFC nie przesądza tego. Każda z firm ma swoje cele, które chce osiagnąć dzięki wdrożeniu zbliżeniowych płatności mobilnych i na razie na tym się skupiamy.

  Zegarek, brelok i naklejka PayPass będą dostępne w sprzedaży w czerwcu 2010.

 22. zbyszko64

  Witam,
  Jeszcze jedno pytanie:
  Czy wymiana telefonu jest również konieczna dla abonentów, którzy już posiadają Samsung Avila np. od roku, czy w takiej sytuacji trzeba tylko wymienić kartę sim, a jeżeli tylko kartę sim, to czy ją też trzeba osobiście wymieniać tylko w tych trzech wymienionych miastach?
  Pozdrawiam, Zbyszek.

 23. Paweł Nyczaj

  @zbyszko64
  Tak. To musi być specjalna Avila z chipem NFR. Niestety z powodu interferencji nie będzie w niej chipa GPS. Pewnie Samsung nad tym pracuje. Jesli ci to nie pasuje pozostaje naklejka PayPass, ewentualnie zegarek (w poście powyzej Katarzyna Prus-Malinowska pisze, że te gadzety wejdą na rynek w czerwcu).

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  W jaki sposób będą oznaczone karty SIM z aplikacją payWave (spodziewam się logo Visa payWave na dużej ramce i małej karcie, bo taką kartę SIM trzeba jakoś wyróżnić od zwykłego SIM-a) i czy ich format będzie taki, jak format Mini SIM, czy może będzie to nowy format Micro SIM http://simblog.pl/karta-micro-sim-z-czym-sie-to-je/ (dla jasności linkuję do rozpiski o kartach SIM http://en.wikipedia.org/wiki/Subscriber_Identity_Module#Development_of_the_micro-SIM). Kwestia formatu karty SIM jest istotna, bo od tego zależy, czy do telefonów z NFR będą też pasować zwykłe karty SIM (przydatne np. za granica w celu uniknięcia wysokich kosztów roamingu, zwłaszcza poza UE).

  @@Katarzyna Prus-Malinowska
  Czy to będzie karta SIM, czy może USIM? Usim to nowsza karta SIM dla sieci 3G. Czy karty z aplikacją NFR będa miały większą pojemność książki telefonicznej? Czy na karcie SIM będzie mogła być zainstalowana tylko jedna aplikacja bankowa (w tym przypadku BZWBK) i czy tylko Visa payWave (teoretycznie gdyby dało się zainstalować na karcie SIM kilka aplikacji mogłyby się spotkać aplikacja Visa payWave banku x i aplikacja MasterCard PayPass banku y)? Czy ta aplikacja będzie się automatycznie uaktualniać Over the Air, czyli „powietrzem” (o ile wiem, tak się uaktualnia np. aplikacja SIMextra w erze i pewnie na kartach SIM innych sieci również)?

 24. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @zbyszko64
  Tak, wymiana jest konieczna. Samsung Avila dostępny jest obecnie na rynku w kilku wersjach, jednak wersja z NFC będzie dopiero udostęniana przez operatorów. Jedynie telefony Samsung Avila z znaczkiem „NFC” przy ekranie mają możliwosć implementacji funckji płatniczej, a takie dotąd na rynku nie były dostępne.
  Konieczne jest osobiste przybycie do jednego z trzech wskazanych miast celem wymiany.

 25. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  Czy przy wymianie Plus zabierze zbyszko64 starą Avilę?

 26. alexinho

  Jaka jest różnica między NFC a RFID?

 27. Paweł Nyczaj

  NFC: http://en.wikipedia.org/wiki/Near_Field_Communication

  RFID: http://en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification

  Ogólnie moim zdaniem RFID to chip identyfikacyjny, spotykany np. w paszportach, kluczykach itp. Natomiast NFR to chip typowo płatniczy w komórce.

 28. Paweł Nyczaj

  Ogólnie moim zdaniem RFID to chip identyfikacyjny, spotykany np. w paszportach, kluczykach itp. Natomiast NFR to chip typowo płatniczy w komórce.

  Oczywiście chodziło o NFC.

 29. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @alexinho
  NFC jest skrótem od „Near Field Communication”. Jest to uzgodniony standard do komunikacji zbliżeniowej oparty na bezprzewodowej transmisji danych między umieszczonym na karcie chipem a terminalem płatniczym. Komunikacja odbywa się za pomocą fal radiowych o częstotliwości 13,56 Mhz – z wykorzystaniem standardu komunikacyjnego ISO 14443. RFID („Radio frequency identification”) jest natomiast pojęciem szerszym, odnosi się do do wszelkich specyfikacji opartych na komunikacji radiowej.

 30. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj
  Zadał mi Pan tak szczegółowe pytania, że zebranie wszystkich informacji, zabiera trochę czasu. Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

 31. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj
  Wracam do Pana z odpowiedziami:

  W jaki sposób będą oznaczone karty SIM z aplikacją payWave (spodziewam się logo Visa payWave na dużej ramce i małej karcie, bo taką kartę SIM trzeba jakoś wyróżnić od zwykłego SIM-a) i czy ich format będzie taki, jak format Mini SIM, czy może będzie to nowy format Micro SIM http://simblog.pl/karta-micro-sim-z-czym-sie-to-je/ (dla jasności linkuję do rozpiski o kartach SIM http://en.wikipedia.org/wiki/Subscriber_Identity_Module#Development_of_the_micro-SIM). Kwestia formatu karty SIM jest istotna, bo od tego zależy, czy do telefonów z NFR będą też pasować zwykłe karty SIM (przydatne np. za granica w celu uniknięcia wysokich kosztów roamingu, zwłaszcza poza UE).

  Karty SIM nie będą w żaden sposób oznaczane – będą w standardowym kolorze kart Plusa. Ponieważ wykorzystanie micro-SIM dopiero raczkuje i pojawiają się pojedyncze modele, mimo że Plus będzie je oferował, NFC wdrożone jest w tej chwili na kartach standardowej wielkości. Do telefonów z NFC będą pasować zwykłe karty SIM, a do wykorzystania funkcjonalności NFC niezbędne jest wykorzystanie SIMa zgodnego z tą technologią, jednak o tych samych rozmiarach.

  Czy to będzie karta SIM, czy może USIM? Usim to nowsza karta SIM dla sieci 3G. Czy karty z aplikacją NFR będa miały większą pojemność książki telefonicznej? Czy na karcie SIM będzie mogła być zainstalowana tylko jedna aplikacja bankowa (w tym przypadku BZWBK) i czy tylko Visa payWave (teoretycznie gdyby dało się zainstalować na karcie SIM kilka aplikacji mogłyby się spotkać aplikacja Visa payWave banku x i aplikacja MasterCard PayPass banku y)? Czy ta aplikacja będzie się automatycznie uaktualniać Over the Air, czyli “powietrzem” (o ile wiem, tak się uaktualnia np. aplikacja SIMextra w erze i pewnie na kartach SIM innych sieci również)?

  Będzie to karta USIM. Pojemność książki telefonicznej będzie zbliżona do tej, jaka jest dostępna w kartach oferowanych w standardowej ofercie. Karta SIM, w zależności od konfiguracji ustalonej przez operatora, może pomieścić różne aplikacje płatnicze (Visa/MasterCard) wydawane przez różne banki. Rozwiązanie wdrożone wspólnie przez nasz bank oraz Polkomtel pozwala na zdalne dostarczanie i uaktualnianie aplikacji (OTA).

 32. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj
  Czy przy wymianie Plus zabierze zbyszko64 starą Avilę?
  Nie. Aktualna akcja nie jest zwiazana ze zmianą usługi telekomunikacyjnej, zatem Polkomtel nie ingeruje w dotychczasową umowę i sprzęt. Klient otrzyma Avilę zachowując dotychczasowy telefon.

 33. alexinho

  Z drugiej strony jednak Samsung trochę dał ciała bo mógł wyposażyć telefon zarówno w GPS jak i NFC z zastrzeżeniem, że obie te funkcje nie mogą być włączone jednocześnie. Na przykład NFC uaktywania się automatycznie po wyjściu z GPS.

 34. alexinho

  Do testów potrzebny będzie zestaw:
  1. telefon Avila z NFC;
  2. jakieś kilkadziesiąt kart payWave;
  3. trzy terminale NFC (np. VeriFone Vx810);
  4. serwer z postawionym systemem CORTEX;
  5. programowalna karta SIM z modułem NFC;
  6. programator SIM (zastępuje OTA).

  Sprzęt nie będzie podłączany do banków ani centrów autoryzacyjnych, testy będą przeprowadzane wyłącznie w zamkniętym środowisku systemowym. Dostarczone testowe karty mogą mieć BIN (początek numeru) „499999″ lub dowolny inny. Na systemie informatycznym będą prowadzone fikcyjne rachunki kart. Trzy terminale mają symulować trzy punkty handlowo-usługowe. W takich warunkach można bardzo intensywnie testować nowe rozwiązanie, poprzez wykonywanie nawet kilkaset transakcji dziennie, zupełnie za darmo. Z systemu można wydawać autoryzacje lub odmowy (z poszczególnymi statusami błędów) i obserwować zachowanie terminala. Można obserwować poszczególne przypadki użycia, przewidywać błędy sprzedawców obsługujących terminal, wykrywać luki w oprogramowaniu na karcie SIM, etc. Każdemu z 500 zainteresowanych klientów wypadałoby opisany sprzęcik dostarczyć. Ja w każdym razie jestem za!

 35. alexinho

  Ewentualnie Bank mógłby udostępnić środowisko testowe poprzez połączenie VPN a klientom rozesłać po jednym terminalu, telefonie, karty płatnicze, karty SIM i programator SIM. Myślę, że intensywniej będą testowane transakcje wykowanye telefonem z kartą SIM niż standardowymi kartami payWave, to też kart SIM może być więcej. Aktywnym klientom, dającym cenne raporty Bank mógłby dosyłać kolejne terminale (więcej POS-ów) i większą liczbę kart!

 36. Paweł Nyczaj

  Tutaj jest wideorelacja z pilotażu płatności bezstykowych za pomocą karty SIM z aplikacja Visa payWave i Samsunga Avili na Mobile World Congress w lutym br.: http://c-i.tv/fileadmin/videos/201002/2010_0214_bigfilm_visa_nfc.m4v. Jak widać technologia jest już sprawdzona i działa bez zarzutu. Najistotniejszą kwestia obok telefonów z NFC i miejsca na aplikację bankową na karcie SIM jest teraz uaktualnienie softu w terminalach, tak by obsługiwały one payWave. Mam tu na myśli terminale eService z logo PayPass (najpopularniejsze są dodatkowe urządzenia wielkości pinpada podłączane do istniejącego terminala) oraz terminale zintegrowane z anteną spotykane np. w salonikach Kolporter i Top Press (Top Press to taki bardziej elegancki salonik Kolportera). Słyszałem, że obsługują payWave, ale wiele osób patrząc na logo PayPass może myśleć, że nie obsługują bezstykowych kart Visa. Ponieważ za granicą zdarza się, że terminal obsługuje tylko jedną organizację płatniczą Orange UK wprowadził kartę kredytową kompatybilną zarówno z PayPass, jak i payWave: https://www.orangecreditcard.co.uk/orange/partnermicrosite/WelcomeSilver.aspx?OriginCode=OW0008 (tu polski news: http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=24305). Oczywiście telefon z NFC lub zegarek jest nieporównanie praktyczniejszy.

 37. Paweł Nyczaj

  @alexinho
  Tu jest info o VeriFone Vx810 http://www.verifone.com/pin-pad/vx-810.aspx. Jest to pinpad, tak więc potrzebny jest jeszcze terminal lub ewentualnie jego symulator (o ile możliwa jest symulacja terminala przez software). Testować transakcji kartami payWave nie trzeba, bo one już są na rynku ponad rok. Testy będą więc dotyczyć jedynie aplikacji payWave na karcie SIM i telefonu z NFC.

 38. alexinho

  VeriFone Vx810 nie jest zwykłym PIN-padem. Jest to swego rodzaju PIN-pad programowalny. Zauważ, że posiada on wbudowane wejścia na oba typy kart tradycyjnych (magnetyczne i chipowe) i do tego jeszcze posiada doczepiany moduł do zczytywania kart zbliżeniowych. Oczywiście zapomniałem napisać, że do tego jeszcze jest potrzebna podstawka z wbudowanym modemem lub kartą sieciową i drukarka. W każdym razie dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi. Chciałem również przetestować zachowanie się systemu przy naprzemiennym płaceniu komórką (kartą SIM) i dużą kartą payWave, wydanymi do jednego „rachunku”, stąd takie karty wymieniłem na liście. Oczywiście, że testy będą skupione przede wszystkim wokół małych kart SIM, dlatego też ich powinno być więcej.

 39. alexinho

  Jeszcze wspomnę, że zaproponowany przeze mnie wariant testów znosi wiele niedogodności:
  1. większa liczba punktów handlowo-usługowych akceptujących payWave i do tego jeszcze u siebie w domu (wow!), nawet jeden terminal można co jakiś czas przeprogramowywać na innego merchant-a;
  2. brak konieczności posiadania abonamentu Plus GSM, na karcie SIM działałaby wyłącznie funkcja płatnicza zaś OTA zatąpiłoby bezpośrednie programowanie SIM;
  3. każdy może być <30 (wow!) bo karty są wydawane do fikcyjnych rachunków prowadzonych na testowym systemie informatycznym;
  4. możliwa olbrzymia (normalnie nieosiągalna) liczba transakcji testowych, bez konieczności dokonywania zakupu czegokolwiek;
  5. manipulacja środowiskiem testowym typu zasilenie rachunku, zastrzeganie i blokada kart, symulowane autoryzacje i odmowy, transakcje on- i off-line, naprzemienne użycie dużych kart payWave.

 40. alexinho

  6. testowanie jak zachowa się karta przy transakcji off-line na kwotę powyżej 50 zł zaraz po dokonanej zmianie kodu PIN „poza kartą” (tak jak normalnie poprzez BZWBK24).

 41. Paweł Nyczaj

  Jesli chodzi o VeriFone Vx810 to rozwiazanie z doczepianym modulem zblizeniowym nie jest najwygodniejsze (mam wrazenie ze funkcje zblizeniowa dodano w nim jako opcje, skoro modul zblizeniowy nie jest wbudowany tylko dolaczany, a przecierz stopniowo musimy traktowac ja jako jedna z podstawowych funkcjonalnosci terminala). Lepiej poszukac rozwiazania all in one tj. z wbudowanym modulem zblizeniowym. Takie terminale sa np. w salonikach Kolportera, tyle ze te terminale obsluguja PayPass, nie wiadomo czy payWave rowniez.

 42. Paweł Nyczaj

  Dodam jeszcze, ze dla wygody merczanda I klienta nie zaszkodzi kolorowy wyswietlacz w terminalu, nie wspominajac o podswietlanej klawiaturze. Taki sprzet (nie tylko firmy VeriFone) juz od pewnego czasu jest oferowany.

 43. Paweł Nyczaj

  A to jest chyba nastepca VX810, czyli VX820 http://vx-evolution.verifone.com/Solutions/VX820.aspx. Z opisu wynika, że jest to pinpad, ale jak widać w opisie modół bezprzewodowy choc opcjonalny jest zintegrowany. Z topowych sprzętów jest jeszcze mobilny terminal VX680 bez wbudowanej drukarki (jak widac uznano iz w sprzęcie nastawionym na płatnosci bezstykowe drukarka nie jest niezbedna, pewnie mozna ja dołączyć) i większy stacjonarny VX520 z drukarką, ale niestety z monochromatycznym ekranem. Przyznam, że zaczynam marzyc o tym by polskie sklepy miały takie pożądne terminale z kolorowym wyswietlaczem, na którym ładnie widac komunikaty (ma to znaczenie dla osób ze słabszym wzrokiem, które mogą nie widzieć komunikatów na wyswietlaczu terminala lub pinpada).

 44. alexinho

  W takim razie znam też bardzo fajną maszynkę, która z pewnością Ci się spodoba – Hypercom Optimum L4150. Ogromny kolorowy wyświetlacz i zintegrowany moduł zbliżeniowy! Terminale obu producentów, Hypercom i VeriFone (starsze modele) są instalowane przez polskie centra autoryzacyjne. Dotychczas przewagą terminali Hypercom nad VeriFone przy transakcjach tradycyjnych było to, że łączność z centrum była nawiązywana już w momencie włożenia karty. Po wczytaniu danych z chipa/paska, wpisaniu kwoty sprzedaży, ew. napiwku i kodu PIN nie pozostawało nic innego, jak tylko (w ramach już trwającego połączenia) przesłać zapytanie autoryzacyjne i odebrać odpowiedź. Termiale VeriFone rozpoczynają nawiązywanie łączności dopiero po „skompletowaniu” wszystkich danych, co wydłuża czas obsługi o około kilkanaście sekund. Raczej nie będzie miało to znaczenia przy transakcjach zbliżeniowych off-line, które powinny być obsługiwane równie szybko na każdym terminalu.

 45. Paweł Nyczaj

  @alexinho
  Wprawdzie nie znam się na terminalach, ale moim zdaniem łączność powinna następowac w momencie włozenia karty, bo to niemal zawsze jest zapowiedzią dokonania transakcji (mało kto na tym etapie wycofuje się z transakcji). Tu Hypercom jest praktyczniejszy i co najwazniejsze szybszy. Poza tym w dzisiejszych czasach łączność powinna odbywać się poprzez pakietową transmisje danych, również w sieci 3G (modemy 3G nie są już drogie), ewentualnie przez wifi jeśli terminali w danym punkcie jest kilka (wtedy mogą się łączyć z jednym ruterem lub access pointem podłączonym do sieci kablowej lub bezprzewodowej, taka sieć wifi musiałaby mieć oczywiście najsilniejsze możliwe szyfrowanie). Dziwi mnie, że w dzisiejszych czasach ciągle dużo terminali łączy się przez zwykłą linię telefoniczną i co za tym idzie koszty telekomunikacyjne nadal są podkreślane jako jedna z przeszkód w upowszechnieniu POSów. W małym sklepiku u mnie na osiedlu są dwa terminale VeriFone łączące się przez zwykły telefon a limit transakcji kartą wynosi 20 zł (terminala zblizeniowego rzecz jasna długo tam nie będzie, chyba że zaproponuje go agent rozliczeniowy). O niemożności zrobienia transakcji kartowej w czasie rozmowy telefonicznej kogoś z pracowników nie wspominam. A przecież sieć GSM a zwłaszcza UMTS jest duzo lepsza biorąc pod uwagę rosnące limity transmisji danych za coraz niższa cenę (choćby Play Online na kartę czy nowy Orange Free na kartę, nie wspominając o ofertach abonamentowych) i szybsza. Choć nieco odszedłem od tematu artykułu, to jednak sposób łączenia się terminali z centrum autoryzacyjnym ma znaczenie dla szybkości transakcji i kosztów telekomunikacyjnych (sieć GSM i UMTS daje możliwość pakietowej transmisji danych oznaczającej rozliczanie nie za czas połączenia, tylko za ilość przesłanych daanych). To z kolei ma wpływ na popularność terminali. Upowszechnienie płatności zbliżeniowych zarówno PayPass (karty i gadżety typu: zegarek, naklejka) jak i payWave (karty i telefony z modułem NFC) na pewno zachęci do instalacji terminali (oczywiście z wbudowanym modułem zbliżeniowym) tych sprzedawców, którzy jeszcze ich nie mają, albo jeszcze nie planują mieć terminala. Z kolei ci, którzy mają terminale i nie będą chcieli ich zmieniac wymienią pinpady lub podłączą urządzenia zbliżeniowe, takie jak np. te w Empikach.

 46. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  Mam jeszcze dość istotne pytanie narzucające się przy okazji NFC w telefonie: mianowicie czy po podaniu w aplikacji pinu będzie istniała możliwość zobaczenia numeru karty payWave, kodu CVV2 i daty ważności? Takie dane są potrzebne jeśli kartą służacą zazwyczaj do płatności zbliżeniowych chciałoby się zrobić transakcje MO/TO/IO, czyli zdalne (na ogół internetowe, bo telefoniczne i pocztowe są już raczej rzadkie). Niewątpliwie możliwość wyświetlenia danych karty po podaniu kodu zabezpieczającego byłaby wygodna, gdyż pozwoliłaby uczynić telefon z aplikacją NFC uniwersalnym narzedziem płatniczym służącym równiez do transakcji w internecie (w tym równiez mobilnym z poziomu telefonu). Mam nadzieję, że wtedy zadziała 3D-secure, tak jak w przypadku standardowej klarty do konta i kredytowej w BZWBK. Jak taka karta będzie traktowana przez centrum rozliczeniowe: jako standardowa czy wirtualna? Jak dla mnie karta płatnicza w postaci aplikacji na karcie SIM jest kartą wirtualną, bo nie można jej użyć do transakcji gotówkowych w bankomacie.

  Poza tym chciałbym jeszcze zapytać czy aplikacja NFC będzie w jakiś sposób przypominać o terminie ważności karty (domyślam się, że wznowienie karty będzie polegało na uaktualnieniu aplikacji na karcie SIM poprzez OTA). Jak będzie wyglądało uaktualnienie aplikacji w roamingu? Mam na myśli koszt i ewentualne podanie przez aplikacje kosztu takiego uaktualnienia (zwłaszcza w krajach spoza UE koszty transmisji danych mogą być wręcz zabójcze, chyba że w przypadku uaktualnień kart SIM mają zastosowanie inne niższe stawki).

  I jeszcze jedno pytanie: czy przy płatności telefonem NFC będzie można skorzystać z usługi Visa cash back? Gdyby była taka możliwość (naturalnie wymagałaby ona możliwosci zrobienia telefonem transakcji ponad 50 zł, a więc podania w aplikacji kodu PIN) byłaby to jedyna opcja uzyskania gotówki do 200 zł w zamian za zakupy od 5 zł za pomocą telefonu z NFC. Mimo postępujacej transformacji w stronę płatności bezgotówkowych gotówka bywa jednak niezbedna nawet w największych miastach, chocby do transakcji ponizej 5 zł, zakupu Coli w automacie na monety itp.

 47. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  Interesuje mnie równiez to, czy jest planowane umozliwienie płatności bezstykowej kartami i gadzetami Mastercard PayPass i Visa payWave w automatach samoobsługowych typu: automaty z colą, kawą itp. Wiem, że nie zależy to ani od banku ani ode mnie (zalezy za to w duzym stopniu od producentów automatów i centrów autoryzacyjnych), jednak z pewnoscią warto przedstawić firmom vendingowym będacych operatorami takich automatów korzyści płynących z umożliwienia takich płatności. Można to zrobić przy okazji wymiany lub modernizacji automatów, tym bardziej że w grę wchodzą transakcje offline na niskie kwoty.

 48. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj – komentarz 46
  Numer karty i datę ważności będzie można zobaczyć. Kodu CVV2 dla tego instrumentu nie udostępniamy, ponieważ tą kartą można płacić jedynie zbliżeniowo. Do płatności w Internecie służy klientom standardowa karta, jaką ma wydaną do rachunku. Zawsze musi być zachowana zasada, że karta w telefonie (nawet funkcjonująca jako odrębny numer) musi mieć swój odpowiednik (na innym numerze) w postaci plastiku dołączonego do tego samego rachunku rozliczeniowego. Nie ma zatem potrzeby, aby numeru karty umieszczonego w telefonie używać do innych celów niż mobilnych płatności zbliżeniowych.

  Aplikacja nie będzie przypominać o terminie ważności karty – analogicznie jak bank nie przypomina o terminie wznowienia standardowej karty, lecz w przypadku braku wypowiedzenia umowy taką kartę wznawia. W przypadku NFC karty będą ważne przez rok. Pamiętajmy, że ten projekt jest całkowitą nowinką techniczną, zatem bank w umowie z klientem zastrzega sobie prawo do niewznowienia karty (i wówczas poinformuje o tym użytkownika).

  Dla płatności zbliżeniowych dzisiaj jeszcze usługa Cashback nie jest dostępna – niezależnie czy płaci się telefonem czy kartą.

 49. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj – komentarz 47
  Słusznie Pan, Panie Pawle, zauważył, że to, czy urządzenia do akceptacji transakcji zbliżeniowych pojawia się na rynku, nie zależy od banku ale od agentów rozliczeniowych :)
  Wiem jednak, że organizacje płatnicze pracują z agentami nad wdrożeniem takich rozwiązań i pozostaje nam mieć nadzieję, że wkrótce takie urządzenia zaleją polski rynek ;)

 50. alexinho

  Jeszcze nie powiedziała Pani jak wygląda sprawa kosztów transmisji OTA w roamingu. Ja ze swojej strony się zapytam, czy Bank przewiduje (zaproponowany przeze mnie w komentarzu nr 35) wariant pilotażu z wykorzystaniem terminala i środowiska testowego? Byłoby to szczególnie cenne dla klientów niekwalifikujących się do pilotażu standardowego (abo Plus GSM, <30, etc.) a chcących bardzo intensywnie przetestować nowy rodzaj kart.

 51. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  I jeszcze jedno pytanie. Mianowicie czy aplikacja płatnicza na karcie SIM będzie wieloplatformowa? To istotne bo telefony z NFC będą pojawiać się na rynku i będą pod kontrola róznych systemów operacyjnych a prostrze modele pod kontrolą własnego oprogramowania producenta. Kompatybilność aplikacji płatniczej z kazdym rozwiązaniem mobilnym musi byc więc zagwarantowana.

 52. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  1. Jest jeszcze niezwykle ważna kwestia bezpieczeństwa aplikacji płatniczej. Chodzi o to by inne aplikacje zainstalowane w telefonie nie mogły wyciągnąć danych karty i np. same inicjować płatności bez wiedzy uzytkownika. Moim zdaniem aplikacja płatnicza powinna być uruchamiana jako proces odseparowany od reszty aplikacji telefonu, bo w bardziej zaawansowanych smartfonach niektóre z nich mogą być wirusami (zagrozenie mobilnymi wirusami jest jeszcze małe i dotyczy najbardziej zaawansowanych smartfonów, ale stopniowo rośnie). Istotne jest też to czy dane takie jak: historia transakcji, limity itp. będą zapisane na karcie SIM, czy w telefonie. Chodzi o to, że zapisanie na karcie SIM pozwala bez problemu przenieść dostęp do takich danych na nowy telefon w momencie wymiany Avili NFC na lepszy model z NFC (z pewnością będzie ich na rynku przybywać i ludzie bedą chcieli wymienić Avilę na lepszy model z NFC, jednoczesnie będa chcieli by na starym telefonie po wyjeciu karty SIM i zresetowaniu ustawień nie pozostała aplikacja płatnicza i tym samym przeniosła się na nowy telefon z NFC po włożeniu do niego karty SIM).

  2. Czy zgłoszenie zagubienia/kradziezy telefonu lub samej karty SIM (karta SIM może też zostać na stałe zablokowana poprzez 10-krotne podanie złego kodu PUK) będzie równoznaczne z zastrzezeniem aplikacji płatniczej? Czy w kazdym salonie Plus GSM będzie się dało to załatwić i jednocześnie zażyczyć sobie wydania nowej karty SIM z aplikacją NFC, co jest równoznaczne z wydaniem nowej karty NFC. A jeśli nie będzie to możliwe w salonie Plusa to wypadałoby, żeby sprzedawca w salonie lub punkcie dilerskim Plusa był w stanie wskazać najbliższy oddział BZWBK i bezpłatnie połączyć telefonicznie infolinią BZWBK.

 53. Xphoe

  w sumie to ciekawa innowacja i potestować sobie można,

 54. Paweł Nyczaj

  Zapomniałem jeszcze o tym, ze płatnosci zbliżeniowe PayPass i payWave przydałyby się na miejskich parkingach (przy okazji wymiany parkomatów na nowe), myjniach samochodowych i na stacjach benzynowych za drobne usługi typu: gastronomia, myjnia, zakupy itp. W autobusach komunikacji miejskiej oraz w busach kupowanie biletów w automatach lub u kierowcy też byłoby najwygodniejsze w ten sposób.

 55. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @alexinho – komentarz 50
  Transmisja OTA będzie płatna w roamingu. Do pozostałej części pytania wkrótce się odniosę, gdy pozyskam stosowne informacje.

 56. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj – komentarz 54
  Zapraszam zatem do dyskusji o karcie miejskiej: http://blog.bzwbk.pl/2010/05/powiedziec-kasownikowi-zegnaj/

 57. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj – komentarz 52
  1. Wszelkie dane dot. apliakcji płatniczej umieszczone są na karcie SIM. Przeniesienie zatem karty SIM do innego modelu telefonu wspierajacego funkcjonalnosć NFC spowoduje jednocześnie przeniesienie wszystkich danych związanych z płatnościami. Zabezpieczenia kart SIM i telefonów uniemożliwiają dostęp niepowołanym aplikacjom do karty SIM. Nie ma więc zagrożenia, że wirus działający na telefonie spowoduje realizację jakiejkolwiek transakcji. Tym bardziej, że obwód NFC w karcie SIM i w telefonie jest odseparowany od pozostałych obwodów i nie możliwe jest programowe zasymulowanie transakcji NFC.
  Samo dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem jest również bezpieczne jak dokonywanie płatności kartą. Aby płatność została zrealizowana czytnik zbliżeniowy musi zostać uruchomiony przez sprzedawcę (poprzez wprowadzenie kwoty na terminalu lub akceptację rachunku z kasy fiskalnej, a telefon z aplikacją payWave musi znaleźć się bardzo blisko terminala – odległość powinna wynosić od 2,5 do 5 cm. Zatem nie ma ryzyka dokonania płatności w sposób przypadkowy lub dokonania transakcji bez wiedzy użytkownika telefonu np. poprzez odczytanie danych umieszczonych na karcie SIM za pomocą czytnika fal radiowych, podczas gdy telefon znajduje się w kieszeni. Aby płatność została zrealizowana niezbędne jest współdziałanie sklepu i agenta rozliczeniowego.

  Odnosząc się do karty SIM to sklonować się jej nie da. Rówież potencjalny wirus w telefonie nic złego jej nie zrobi, ponieważ realizacja transakcji finansowej jest uwierzytelniana szyfrowaniem.

  2. Wsparcie użytkowników kart Visa mobile będzie zapewnione 24 godziny na dobę przez Centrum Komunikacji banku. W przypadku zgubienia telefonu lub karty SIM niezbędne będzie zastrzeżenie karty w banku – analogicznie jak dla standardowej karty plastikowej. Przy problemach z funkcjonowaniem telefonu lub karty SIM wsparcie zapewniać będzie Call Centre Plus. Oczywiście BZWBK i Plus będą się ze sobą komunikowały i w razie potrzeby rozmowy telefoniczne będą przełączane pomiędzy nami tak, aby klient jednym telefonem mógł kompleksowo załatwić swój problem. Dodatkowo zarówno Bank jak i Plus dedykowały placówki, które będą obsługiwać klientów uczestniczących w projekcie.
  Utrata karty SIM (lub całego telefonu z tą kartą) uniemożliwi klientowi dalszy udział w pilotażu. Nie możemy dzisiaj zapewnić, że będziemy w stanie wydać klientowi kolejny zestaw i kolejną kartę, aby mógł dalej płacić telefonem, ponieważ na cele projektu dedykowaliśmy na razie 500 telefonów. Zatem realizacja takich dyspozycji uzależniona będzie od dostępności słuchawek.

 58. alexinho

  Ja widzę, że Bank odrobił pracę domową z bezpieczeństwa IT i wreszcie zrozumiał (czas najwyższy), że tylko fizycznie odseparowany układ kryptograficzny zapewni należyte bezpieczeństwo transakcji. Wcześniej ja zaproponowałem pomysł https://bankpomyslow.bzwbk.pl/i/1576-token-jako-aplikacja-sat , który w zasadzie działa na bardzo podobnej zasadzie jak płatność NPC. Identycznie funkcjonuje też oferowany dotychczas token sprzętowy. We wszystkich tych rozwiązaniach cały proces szyfrowania odbywa się w zamkniętym układzie bez możliwości ingerencji w niego zaś „na zewnątrz” jest przekazywany jedynie wynik działania algorytmu. Tylko inżynieria odwrotna jest w stanie wydobyć z takiego układu klucze kryptograficzne i kod maszynowy aplikacji. Jednak wymaga to fizycznego dostępu do karty/urządzenia i wiąże się to z jego całkowitym i nieodwracalnym zniszczeniem. W każdym razie mam nadzieję, że już nigdy mi Bank nie wyjedzie z tekstem, że token programowy jest bezpieczniejszy od sprzętowego! Technologię płatności NPC jak najbardziej popieram.

 59. Paweł Nyczaj

  @alexinho
  Przy okazji NFC można wyobrazić sobie dodanie funkcjonalności tokena do aplikacji NFC na karcie SIM. Polegałoby to na obecności na karcie SIM dwuch oddzielnych aplikacji: aplikacji payWave i aplikacji tokena. Każdą z nich uruchamiałoby się w zależności od aktualnych potrzeb. To o wiele bezpieczniejsze od wirtualnego tokena w postaci aplikacji Java (niedawno na blogu była dyskusja nt. wprowadzenia w BZWBK aplikacji mToken firmy PWPW http://blog.bzwbk.pl/2010/03/token-w-komorce/), ponieważ aplikacja tokena znalazłaby się na karcie SIM, podobnie jak aplikacja do płatności zbliżeniowych, a więc poza pamięcią telefonu.

  Jest jeszcze jedna ważna sprawa przy okazji NFC: otóż ponieważ płatność telefonem jest uwarunkowana uruchom ieniem aplikacji, co z kolei możliwe jest tylko gdy bateria jest naładowana telefon NFC musi w sposób wyraźny powiadamiać o niskim stanie baterii i zbliżającym się jej rozładowaniu (za niski stan osobiście uważam 20% mocy). Mam tu na myśli wyraźny komunikat na ekranie oraz sygnał dźwiękowy. Dzięki temu użytkownik z wyprzedzeniem zda sobie sprawę z sytuacji i doładuje baterię.

 60. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Paweł Nyczaj – komentarz 51
  Jak Pan sam zauważył, aplikacja płatnicza jest na SIM, zatem opiera się o standardy SIM Tool Kit, a nie system telefonu. Każdy telfon gwarantuje obsługę większości funkcji Sim Tool Kit, dzięki czemu aplikacja płatnicza będzie działała na każdym telefonie.
  Do obsługi całego rozwiązania korzystamy jeszcze z interfejsu użytkownika, któy pozwala np. zmienić kod dostępu. Ta aplikacja jest napisana w środowisku Java, który jest wspierany przez większość telefonów na rynku, niezależnie od systemu operacyjnego samego telefonu.

 61. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @alexinho – komentarz 50
  Pilotaże na środowisku testowym są cześcią przygotowań do projektu, ale tak naprawdę w tym przedsięwzięciu chodzi nam o zbadanie odczuć klientów z transkacji na „żywym” środowisku. Pilotaże na środowiskach testowych mają sprawdzić, czy działa technologia – my już to wiemy – działa. Zależy nam, aby pójść krok dalej – wyjść poza sferę pilotażową i uruchomić płatności mobilne komercyjnie naszym klientom.

 62. alexinho

  Ale ten „żywy” pilotaż jest ograniczony tylko do wybranych klientów. Natomiast nieabonenci Plus GSM (lub osoby powyżej 30), z których i tak Bank nie miałby żadnego pożytku, może chociaż przydadzą się do pilotażu „systemowego”. Niby działa ale zawsze jest szansa, że ktoś wynajdzie jakieś niedoskonałości, zapoda propozycje ulepszeń, etc. Proszę rozważyć.

 63. alexinho

  Zaproponowany przeze mnie wariant pilotażu w żadnym wypadku nie miał na celu zastąpienie tego zaproponowanego przez Bank ale uzupełnienie go. Myślę, że znalazłoby się trochę klientów, którzy bardziej nadają się do tego pierwszego (m.in. są abonentami Plus GSM) a inni klienci są lepsi w tym drugim czyli mają zainteresowania i kompetencje teleinformatyczne, ale np. nie kwalifikują się do pierwszego wariantu pilotażu. Dlatego mogłyby powstać dwie grupy testerów, na całkowicie odmiennych zasadach. Jedni i drudzy na swój sposób wnieśliby do Banku pożyteczne uwagi, spostrzeżenia, propozycje zmian, zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości.

 64. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska

  Komentarz 60
  „Do obsługi całego rozwiązania korzystamy jeszcze z interfejsu użytkownika, któy pozwala np. zmienić kod dostępu. Ta aplikacja jest napisana w środowisku Java, który jest wspierany przez większość telefonów na rynku, niezależnie od systemu operacyjnego samego telefonu”

  To oznacza, że poza aplikacją STK na karcie SIM trzeba będzie ściągnąć interfejs w Javie. Przy wymianie telefonu na lepszy np. z ekranem 3D i jednoczesną współpracą NFC z GPS i WIFI (takie modele na pewno się pojawią) trzeba będzie na nowo wgrać interfejs aplikacji NFC w Javie, no chyba ze będzie on zapisany wraz z aplikacją na karcie SIM (słyszałem o kartach SIM z pamięcią nawet 1GB, ale w pilotażu będą chyba zwykłe SIMy, o czym wspominała Pani w komentarzu 31). Myślę, że po włożeniu karty SIM z aplikacją NFC do nowego telefonu NFC użytkownik powinien dostać sms push z linkiem do aplikacji-interfejsu w Javie, podobnie jak proponowane sa ta drogą ustawienia połączenia z internetem po włożeniu karty do nowego telefonu. Niezależnie od tego w aplikacji Plus Mega powinien być link do pobrania interfejsu w Javie do aplikacji NFC, bo przecież taki interfejs ktoś może np. pomyłkowo skasować z telefonu. Myślę, że docelowym wyjściem jest zapisywanie aplikacji NFC wraz z interfejsem graficznym (aplikacja Java) na karcie SIM. Być może nowy format Micro SIM na to pozwoli, po pewnie te karty mają większą pojemność.

 65. Paweł Nyczaj

  Tutaj mamy przedsmak wyglądu Avili z NFC. Jest to wprawdzie zestaw Ery z aplikacją Inteligo PayPass, jednak zapewne zestaw Plusa z aplikacją payWave BZWBK będzie się różnił głównie kosmetycznie, bo telefon będzie ten sam (w pilotarzu Inteligo jest to Avila GT-S5230N, w BZWBK będzie pewnie ten sam model Avili). Na filmie z unboxingu zestawu Ery widać, ze karta SIM nie ma logotypu Ery i wygladem przypomina raczej karty testowe. Jak pokazuje przykład konkurencji telefony z NFC współpracują zarówno z aplikacją MasterCard PayPass jak i Visa payWave. Ciekaw jestem czy współpracowałyby z zupełnie nieznanym w Europie ExpressPay (http://en.wikipedia.org/wiki/ExpressPay). Warto bowiem wspomnieć, że poza PayPass i payWave jest jeszcze ExpressPay, jednak American Express jest popularny raczej głównie w USA a ich technologia zbliżeniowa jest jeszcze mniej znana, niż sam AMEX.

  Co do payWave to najbardziej może go upowszechnić w Polsce własnie największy bank detaliczny, czyli PKO BP, który ma zacząć wymieniać swoje karty Visa na karty z technologią payWave http://www.rp.pl/artykul/181771,418801_PKO_BP_wymieni_karty.html. Oczywiście bezdyskusyjne jest, że pierwszą kartę Visa payWave wydał BZWBK, natomiast masowe wydanie kart payWave przez największego detalistę może sprawić, że payWave bedzie miał przed sobą świetlaną przyszłość, może nawet lepszą niż PayPass. BZWBK też musi jednak zacząć masowo wydawać karty bezstykowe, zarówno PayPass jak i payWave, w tym w formie niekonwencjonalnej (aplikacje płatnicze na karcie SIM, zegarki, naklejki, ew. breloki). Moim zdaniem prawdziwą przyszłość mają karty w postaci niekartowej tj. telefony z NFC, zegarki itp. Zwykłe karty będą wykorzystywane tylko do transakcji gotówkowych, transakcji bezgotówkowych w terminalu >50 zł oraz internetowych, choć te ostatnie też będą docelowo robione za pomocą aplikacji płatniczej w telefonie.

  PS
  Zastanawiam się jak rozwiązany zostanie problem naliczania punktów Payback przy płatności kartą Payback w formie aplikacji w telefonie czy zegarka. Taka postać tej karty na pewno za jakiś czas wejdzie na rynek. Wiadomo, że w telefonie czy zegarku nie będzie kodu kreskowego jaki mamy na tradycyjnej karcie Payback. Jedynym wyjściem będzie więc wymiana informacji między chipem a terminalem, które poza danymi niezbędnymi do płatności będą też zawierały informacje o programie lojalnościowym. Wtedy punkty usługowe naliczające za transakcje więcej punktów Payback, niż jest normalnie naliczane (np. Kolporter, Real) dowiedzą się o tym, że dana karta jest kartą Payback bez konieczności zczytywania kodu kreskowego. Otworzy to drogę do kart programów lojalnościowych w telefonie, zegarku itp.

 66. Pajo

  Witam. A ja mam nieco inne pytanie, bo zgłosiłem się do testów, Bank nawet odpisał mi, że się ze mną skontaktują i nic…. do kiedy można oczekiwać na telefon?

 67. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Pajo
  Trwają ostatnie przygotowania techniczne do pierwszego etapu wdrożenia. Z osobami, które zgłosiły się do testów, kontaktować się będziemy jeszcze w tym miesiącu.

 68. Pajo

  i jak tam idą przygotowania do wdrożenia:)? bo nie wiem czy dać się skusić namowom innego operatora na zakup telefonu z możliwością płatności zbliżeniowych:)

 69. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Pajo
  Przygotowania wciąż w toku. Mamy małe opóźnienie. Kontakt z osobami, które się zapisały do pierwszego etapu wdrożenia, podejmiemy nie w czerwcu, lecz w lipcu :( Bardzo przepraszamy. Mam nadzieję, że to ostatnie przesunięcie.

 70. Pajo

  Czy wiadomo w jakim przedziale czasowym nastąpi kontakt?:) (przepraszam, że drążę z uporem maniaka temat, ale konczy mi się w przyszłym miesiącu umowa z PLUSEM i nie wiem czy czekac na telefon z programu testów czy rozgladać się za nowym abonamentem z telefonem:) )

 71. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Pajo
  Druga połowa lipca.

 72. Muniek

  Rewelacja. Nie mogę się doczekać kiedy taka opcja stanie się ogólnodostępna. Portfel stanie się zbędny :)

 73. Pajo

  pytanie czy w ogóle będzie miała szansę zaistnieć w naszym banku bo jak na razie to przygotowania do testów nie napawają optymizmem…

 74. Pajo

  Druga połowa lipca trwa:) zobaczymy czy Bank uniknie kolejnej wpadki…:)

 75. zbyszko64

  @Pajo
  Witam,
  Druga połowa lipca trwa, ale przecież w przyszłym roku też będziemy mieć drugą połowę lipca :-)) no i za dwa lata też, i za trzy itd. Może oprócz miesiąca, Bank powinien podać jeszcze rok wdrożenia? :-)
  Pozdrawiam

 76. Pajo

  Ciekawe co odpisze nam Pani Katarzyna Prus-Malinowska:)
  czuję w kościach, że będzie „małe opóźnienie” :P

 77. Pajo

  albo wcale nie odpisze… :(

 78. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Pajo
  Odpisze, odpisze, ale dziś pierwszy dzień po urlopie, więc proszę o miłosierdzie ;)
  Sprawdzam, jak wygląda kwestia wdrożenia i dam znać. Druga połowa lipca br. powinna być aktualna. Potwierdzę.

 79. Pajo

  miłosierdzie to podstawa:P, więc będę czekał cierpliwie (choć ta druga połowa lipca za 4 dni się skończy:) )

 80. DVilla

  Pisanie wpisów na blogu podczas urlopu to się nazywa pracoholizm Pani Katarzyno :D
  „Płatności za granicą, czyli słów kilka o wakacyjnym budżecie” napisany dnia 22.lipca.2010r.
  Następnym razem proponuję laptopa pozostawić w domu aby nie kusiło :)

 81. Pajo

  do godziny „0″ pozostały 3 dni:)

 82. Pajo

  dostałem maila od BZWBK: „nasi doradcy skontaktują się z panem w sierpniu w celu przekazania szczegółowych informacji” :D:D

 83. felt

  ciekawe tylko, czy chodzi o sierpień tego roku…

 84. Paweł Nyczaj

  Jak sie okazuje płatnosci komórka nie wymagaja telefonu z chipem NFC. Potrzebne jest jedynie gniazdo MicroSD. Mowa o In2Pay microSD firmy DeviceFidelity, czyli specjalnej karcie MicroSD która poza standardową pamiecia zawiera chip płatności zblizeniowych, chip szyfrujący i aplikację płatniczą. Z każdego telefonu z gniazdem kart MicroSD (na szczęście ten format kart zdecydowanie dominuje) zrobi telefon do płatności zblizeniowych (warunkiem jest jedynie możliwość instalacji w telefonie aplikacji płatniczej, która potem może być uaktualniana). Szczegóły w moim pomysle w Banku Pomysłów https://bankpomyslow.bzwbk.pl/i/2465-platnosc-bezstykowa-bez-telefonu-z-nfc-wystarczy-slot-microsd

 85. Pajo

  widzę, że wszystkie spekulacje dotyczące przejęcia Banku przez największego polskiego gracza działają na mój ( a może już nie mój??) Bank bardzo demotywująco, skoro przez tyle czasu nic się nie dzieje. To bardzo podważa wiarygodność i solidność Banku. Przynajmniej w moich oczach…

 86. felt

  Pajo, zwróć uwagę na to, że pojawiły się już zapowiedzi w mediach branżowych wystarczy wpisać do wyszukiwarki „nfc+bzwbk”. Więc kompromitacja będzie na szerszą skalę. Mi tam specjalnie nie zależy bo mam dobry telefon, ale z tego co czytałem wpisy powyżej są osoby, które z tą wymianą wiązały wielkie nadzieje. Oczywiście normalne jest to, że pojawiają się opóźnienia bo nawet planując coś bardzo długo i sumiennie bardzo cięzko jest przewidzieć wszystkie trudności. Ale bez przesady, jeśli dobrze liczę to opóźnienie wynosi jeden kwartał

 87. Pajo

  widzę, że nawet Pani Katarzyna Prus-Malinowska oddała temat walkowerem. (no chyba, że do 24 godziny zadzwoni do mnie ktoś z banku -już przez małe „b”.)

 88. Pajo

  czy Pani Katarzyna pracuje jeszcze w WBK, czy może nie ma odwagi wypowiedzieć się w temacie?

 89. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Pajo
  Jeszcze pracuję :) i do odważnych też należę, ale niestety na dzień dzisiejszy nie mogę nic zadeklarować :( I tu nauczka w zakresie komunikacji: najpierw skończ projekt, a potem potwierdzaj terminy. Wszystkich Oczekujących ponownie przepraszam i proszę o jeszcze trochę cierpliwości.

 90. Ilona

  Witam serdecznie, czy akcja z testowaniem jest jeszcze aktualna? Czy mam szansę wymienić mój telefon i testować, jeśli spełniam wszystkie warunki (mixPlus, karta Visa payWave, konto<30)?

 91. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @Ilona
  Zapraszam zatem do testów (szczegóły zgłoszenia znajdzie Pani w powyższym wpisie).

 92. Pajo

  Pani Katarzyno?? jak tam nasze super hiper mega wypas testy?

 93. Pajo

  szczerze, wolałbym by napisała Pani wprost, że ze względu na proces przejmowania banku ewentualne testy zostaną rozpoczęte po zakończeniu przejęcia… bo tak, to po prostu robienie sobie „jaj” z klientów.

 94. felt

  Pajo, jakbyś nie wiedział, że milczenie jest złotem ;-)

 95. felt

  Pani Katarzyno, czyżby próbowała Pani wyznaczyć granicę czegoś co określiła Pani w swoim przedostatnim wpisie jako „jeszcze trochę cierpliwości”?

 96. Pajo

  w d…. mam taki bank, który w ten sposób traktuje swoich klientów… ja już na nic nie czekam. Żeby nawet nie wysłać oficjalnej informacji, że z testów nici, że przepraszamy, itp, itd… Totalny żal… Moja babcia ma lepszy PR

 97. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  Szanowni Klienci, którzy zgłosiliście się do testów,

  Pragnę bardzo Was przeprosić za niespełnioną jeszcze obietnicę. Jest mi niezmiernie przykro, że czekacie już na testy tyle miesięcy. Niestety nie możemy rozpocząć testów ze względów proceduralnych, których szczegółów nie mogę zdradzić. Gdy tylko to będzie możliwe, rozpoczniemy testy, o czym na pewno zostaniecie poinformowani.

 98. felt

  do tego czasu najprawdopodobniej wszyscy przekroczymy 30ty rok życia

 99. Paweł Nyczaj

  @Katarzyna Prus-Malinowska
  Jakiś czas nie oglądałem tego artykułu, ale oczywiście podtrzymuję zainteresowanie testami. Co do długich procedur stojących na drodze do upowszechnienia płatności zbliżeniowych to była o tym mowa na ostatniej konferencji Central European Electronic Card (dawniej Karta), której byłem gościem. Co do telefonu NFC to w międzyczasie Samsung wprowadził nowy model Wave 578 następcę smartfonopodobnej Avili NFC http://samsungbada.pl/2309/samsung-wave-578-oficjalnie-zaprezentowany/. Jest to telefon z systemem Bada i w odróżnieniu od Avili NFC obsługuje sieć UMTS, ma WIFI i najprawdopodobniej GPS. Biorąc pod uwagę przedłużanie się procedur będzie on na pewno dostępny w momencie rozpoczęcia testów, dlatego warto byłoby robić testy właśnie z użyciem Wave 578, bo w odróżnieniu od Avili jest to sensowny model z wygodnym systemem BadaOS. Przy okazji można byłoby przetestować płatności w sklepie Samsung Apps za pomocą aplikacji kartowej zawierającej dane karty NFC (zapewne Samsung chciałby to przetestować, teraz na koncie sklepu Samsung Apps można zapisać dane karty kredytowej i po zalogowaniu na telefonie kupować płatne aplikacje). Tak więc jak już będą testy to najlepiej z Samsungiem Wave 578. Avila musi odejść w zasłużoną odstawkę.

  PS1
  O możliwym terminie testów z zastrzeżeniem możliwości jego zmiany z przyczyn formalnych (wspomniane przez Panią procedury) warto byłoby jednak informować w newsach w Banku Pomysłów. Nie wymaga to ujawniania tych procedur. W sumie wiele osób zapomniało już o tych testach i trochę straciła nadzieję, o przekroczeniu 30. nie wspominając.

  PS2
  No i koniecznie trzeba znieść ograniczenie testów do e-kont<30. Przecież obecne konta24.pl też są dobre i założone przez wiele innowacyjnych osób. Ja jestem chętny do testów, ale ostatnim rokiem w jakim spełniałem warunek konta<30 był rok 2009. Jednak od ponad 4 lat mam Konto24.pl (aktualnie z płaską kartą MasterCard Payback). Generalnie może warto byłoby iść na całość i dać do testów aplikację z podwójną kartą debetowo-kredytową Visa SimplyOne (coś takiego oferuje Inteligo). O ile SimplyOne jest możliwe do wdrożenia w NFC to byłoby to pierwsze takie wdrożenie, może nawet w Europie. Dla osób z małą zdolnością kredytową (jak ja) można by dać symboliczny limit 1000 lub nawet 500 zł, ewentualnie połączyć kartę debetową z kartą prepaid byle tylko był możliwy test NFC SimplyOne. Przypomnę, że taka podwójna karta (w Inteligo występuje w obu organizacjach) to jedna karta, ale z możliwością automatycznego lub ręcznego wybierania obciążenia rachunku karty kredytowej lub rachunku bankowego. Przykładowo transakcje gotówkowe (przypomnę, że takowe robimy także na poczcie, choć widząc terminale POS może nas to zdziwić) obciążają rachunek bankowy (zachowanie analogiczne do karty debetowej), natomiast transakcje bezgotówkowe obciążają limit kredytowy aż do jego wyczerpania. Po wyczerpaniu limitu kredytowego taka karta zachowuje się jak debetowa.

 100. Paweł Nyczaj

  Jak się okazuje Orange planuje duży trial NFC z polskim bankiem z uzyciem właśnie wspomnianego przeze mnie Samsunga 578 http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=27798&link=Samsung,Wave,578,NFC,na,pewno,w,polskim,Orange. Mimo, że szczegóły triala nie są jeszcze znane to komunikat o współpracy z z dużym operującym w Polsce bankiem pasowałby do BZWBK, no chyba że w grę wchodzi inny bank. Może Orange okaże się bardziej poerspektywiczny od Plusa, choć w tym roku już na poważnie mówi się o NFC i raczej wszyscy czołowi operatorzy mają plany wdrożenia. Tym bardziej, że przybywa telefonów z NFC.

 101. Paweł Nyczaj

  Moje przypuszczenia z komentarza nr 100 co do partnera testów NFC w Orange okazały się prawdziwe, mimo braku dostepu do poufnych informacji Orange i BZWBK. Bo okazuje się, że partnerem Orange będzie właśnie BZWBK http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=27893&link=NFC,w,Orange,-,z,Bankiem,Zachodnim,WBK,i,MasterCard. Moim zdaniem nie było trudno zgadnąć. Istotna jest tu porażka Visy, bo testowana będzie karta z aplikacją PayPass. Wiadomo, że MasterCard w wielu miejscach (np. w kolporterze) zawładnął dla siebie rynek płatności zbliżeniowych, bo terminale zbliżeniowe nie obsługują payWave.

 102. Pajo

  No, czyli np ja zostałem przez Bank (jako abonent Plus-a) zrobiony nie powiem w co….

 103. Paweł Nyczaj

  No i wszystko jasne. Szczegóły tutaj:
  http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=27987&link=Orange,-,duży,pilot,NFC,oficjalnie,rozpoczęty

  http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=6240993

  Dlaczego jednak dają nam do testów Avilę NFC, skoro na rynek wszedł lub zaraz wejdzie Samsung 578, który został już zaprezentowany http://www.media.samsung.pl/pr/179063/samsung-przedstawia-telefon-samsung-wave-578. Miałem testować NFC, ale z Wave 723 do Avili się nie cofnę, nawet jeśli jest to Avila z chipem NFC. Avila była dobra w zeszłym roku, ale teraz powinni jednak wdrożyć do testów nowsze i lepsze rozwiązanie, czyli 578 który Orange miał szansę sprzedawać jako pierwszy w kraju. Co prawda Wave 578 ma być dostępny we Francji dopiero od maja, o czym pisze tutaj: http://interaktywnie.com/hi-tech/newsy/mobile/samsung-wave-578-z-ukladem-nfc-19285, jednak pewnie znalazłaby się pewna pula do takich testów. Chyba jednak nie dało się tego załatwić (może jeszcze fizycznie jest za mało telefonów, lub testują je w innych krajach). Może wejdę do tych testów, ale Avili nie mam zamiaru brać w dodatku na umowę. Niech dadzą coś lepszego z NFC. W tym roku ma być wysyp sensownych fonów z NFC (m.in. Nokie, Blackberry i pewnie inne także). Dodajmy, że 578 ma WiFi, GPS i jest telefonem 3G (opieram się na danych technicznych z Telepolis http://www.telepolis.pl/telefony.php?id=1828, niestety nie mówią one jednoznacznie czy wersja z chipem NFC ma WiFi i GPS), podczas gdy Avila jest produktem smartfonopodobnym i w zamian za NFC płacimy cenę w postaci braku GPS o WiFi nie wspominając (GPS ma zwykła Avila bez NFC). Moim zdaniem Orange powinien uruchomić drugą edycję trialu z telefonem Wave 578 i z opcją wyboru tańszego abonamentu (nie każdy ma potrzebę wydać 59 zł miesięcznie). Być może do niej wejdę.

 104. Piotr

  Jako mocny zainteresowany tematem jestem ciekaw jakie zabezpieczenia będą miały telefony z NFC albo aplikacje do płatności zbliżeniowych. Z doniesień zza oceanu do tego rodzaju płatności miała być zastosowana ktyptografia krzywych eliptycznych, która zdecydowanie zapewnia bezpieczeństwo tym płatnością. Czekam na rozwój NFC, bo jest to ciekawa technologia i może mieć zastosowanie nie tylko w płatnościach, ale także w marketingu i multimediach.

 105. AkcesoriaGSM

  Jako mocno zainteresowany tematem jestem ciekaw jakie zabezpieczenia będą miały telefony z NFC albo aplikacje do płatności zbliżeniowych. Z doniesień zza oceanu do tego rodzaju płatności miała być zastosowana ktyptografia krzywych eliptycznych, która zdecydowanie zapewnia bezpieczeństwo tym płatnością. Czekam na rozwój NFC, bo jest to ciekawa technologia i może mieć zastosowanie nie tylko w płatnościach, ale także w marketingu i multimediach.

 106. Katarzyna Prus-Malinowska (Bank Zachodni WBK)

  @AkcesoriaGSM: technologia NFC nie wyklucza stosowania jakichkolwiek technik kryptograficznych jednak w kontekście kart płatniczych (od strony transakcyjnej) musi być ona zgodna z istniejącą infrastukturą, więc stosowane są dokładnie takie same techniki zabezpieczeń jak w standardzie stosowanym w kartach płatniczych z chipem. Zabezpieczenia te dowiodły, iż są wystarczające – nie było dotychczas, w kilkunastoletniej historii, przypadku ich złamania.
  W NFC istotnym jest fakt, iż dane kryptograficzne dotyczące płatności będą musiały być umieszczane w sposób uniemożliwiający ich odczyt i użycie – tzw. „secure element”, który umieszczony będzie na karcie SIM lub na samym urządzeniu w zależności od przyjetego biznesowo rozwiązania („SIM-centric” lub „Handset-Centric”).
  Jak dowodzi historia (np. przykład migracji z kart z paskiem magnetycznym na karty z chipem) Stany Zjednoczone nie będą zapewne liderem we wdrażaniu nowych i droższych zabezpieczeń, więc spodziewamy się, że raczej ta sama technologia zostanie użyta również w USA (główne organizacje zajmujące się kartami płatniczymi, VISA i MasterCard, pochodzą właśnie z tego kraju).

Dodaj odpowiedź