Zbliżeniowe płatności mobilne, czyli zbliżeniowej rewolucji ciąg dalszy

Czy ktoś słyszał już o wspólnym projekcie naszego banku, sieci Plus oraz Visa Europe? To, co dawno było zapowiadane, właśnie się urzeczywistnia. Wprowadzamy mobilne płatności zbliżeniowe! Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją Visa payWave umieszczonej na karcie SIM telefonu komórkowego.

Jak dokonać płatności?

Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa mobile za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcją Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika i zapłacone! Telefonem będzie można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcją zbliżeniową Visa payWave w Europie. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcją Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.

Jak to działa?

Mobilna płatność zbliżeniowa jest możliwa dzięki aplikacji płatniczej umieszczonej bezpośrednio na karcie SIM telefonu komórkowego i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu). We wspólnym wdrożeniu banku i sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywana technologia OTA (ang.: over the air), umożliwiająca zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej umieszczonej na karcie SIM zdalnie co oznacza, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus w przypadku np. blokady numeru PIN. Jeszcze nigdy życie nie było tak proste 😉 i tak ekscytujące 😉

Wdrożenie

Oczywiście przed pełnym wdrożeniem zamierzamy dobrze przetestować tak innowacyjne rozwiązanie. Zamierzamy zaprosić do testów 500 naszych klientów, którzy spełniają następujące warunki:

 • – Klient posiada konto<30 z kartą Visa Electron<30 payWave
 • – Dokonywał płatności zbliżeniowych
 • – Posiada umowę abonamentową lub mix w sieci Plus
 • – Jest gotowy wymienić obecnie posiadany telefon na telefon Samsung Avila (płacąc za niego tylko 20 PLN!!!) w jednym z poznańskich, wrocławskich lub warszawskich salonów sieci Plusa.

Telefony Samsung Avila to jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

Pilotaż ruszy prawdopodobnie na przełomie maja/czerwca, do tego czasu musimy wyłonić 500 testujących. Nie będzie to chyba trudne, zważywszy na atrakcyjność przedsięwzięcia. Pomyślałam, że warto docenić naszą szczególnie zaangażowaną społeczność klientów (z bloga, Banku Pomysłów, Facebooka). Jeśli spełniacie warunki, zapraszam do pilotażu – szczegółowe warunki i wytyczne znajdziecie w zakładce Wyzwania w Banku Pomysłów.

I jak Wam się ten pomysł podoba? Co sądzicie o mobilnych płatnościach zbliżeniowych? Mają szansę się przyjąć na naszym polskim rynku?

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Katarzyna Prus-Malinowska - 23.11.2012 o 15:38 Odpowiedz

  @AkcesoriaGSM: technologia NFC nie wyklucza stosowania jakichkolwiek technik kryptograficznych jednak w kontekście kart płatniczych (od strony transakcyjnej) musi być ona zgodna z istniejącą infrastukturą, więc stosowane są dokładnie takie same techniki zabezpieczeń jak w standardzie stosowanym w kartach płatniczych z chipem. Zabezpieczenia te dowiodły, iż są wystarczające – nie było dotychczas, w kilkunastoletniej historii, przypadku ich złamania.
  W NFC istotnym jest fakt, iż dane kryptograficzne dotyczące płatności będą musiały być umieszczane w sposób uniemożliwiający ich odczyt i użycie – tzw. „secure element”, który umieszczony będzie na karcie SIM lub na samym urządzeniu w zależności od przyjetego biznesowo rozwiązania („SIM-centric” lub „Handset-Centric”).
  Jak dowodzi historia (np. przykład migracji z kart z paskiem magnetycznym na karty z chipem) Stany Zjednoczone nie będą zapewne liderem we wdrażaniu nowych i droższych zabezpieczeń, więc spodziewamy się, że raczej ta sama technologia zostanie użyta również w USA (główne organizacje zajmujące się kartami płatniczymi, VISA i MasterCard, pochodzą właśnie z tego kraju).

 • AkcesoriaGSM - 21.11.2012 o 15:34 Odpowiedz

  Jako mocno zainteresowany tematem jestem ciekaw jakie zabezpieczenia będą miały telefony z NFC albo aplikacje do płatności zbliżeniowych. Z doniesień zza oceanu do tego rodzaju płatności miała być zastosowana ktyptografia krzywych eliptycznych, która zdecydowanie zapewnia bezpieczeństwo tym płatnością. Czekam na rozwój NFC, bo jest to ciekawa technologia i może mieć zastosowanie nie tylko w płatnościach, ale także w marketingu i multimediach.

 • Jako mocny zainteresowany tematem jestem ciekaw jakie zabezpieczenia będą miały telefony z NFC albo aplikacje do płatności zbliżeniowych. Z doniesień zza oceanu do tego rodzaju płatności miała być zastosowana ktyptografia krzywych eliptycznych, która zdecydowanie zapewnia bezpieczeństwo tym płatnością. Czekam na rozwój NFC, bo jest to ciekawa technologia i może mieć zastosowanie nie tylko w płatnościach, ale także w marketingu i multimediach.

 • Paweł Nyczaj - 10.03.2011 o 22:28 Odpowiedz

  No i wszystko jasne. Szczegóły tutaj:
  http://gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=27987&link=Orange,-,duży,pilot,NFC,oficjalnie,rozpoczęty

  http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=6240993

  Dlaczego jednak dają nam do testów Avilę NFC, skoro na rynek wszedł lub zaraz wejdzie Samsung 578, który został już zaprezentowany http://www.media.samsung.pl/pr/179063/samsung-przedstawia-telefon-samsung-wave-578. Miałem testować NFC, ale z Wave 723 do Avili się nie cofnę, nawet jeśli jest to Avila z chipem NFC. Avila była dobra w zeszłym roku, ale teraz powinni jednak wdrożyć do testów nowsze i lepsze rozwiązanie, czyli 578 który Orange miał szansę sprzedawać jako pierwszy w kraju. Co prawda Wave 578 ma być dostępny we Francji dopiero od maja, o czym pisze tutaj: http://interaktywnie.com/hi-tech/newsy/mobile/samsung-wave-578-z-ukladem-nfc-19285, jednak pewnie znalazłaby się pewna pula do takich testów. Chyba jednak nie dało się tego załatwić (może jeszcze fizycznie jest za mało telefonów, lub testują je w innych krajach). Może wejdę do tych testów, ale Avili nie mam zamiaru brać w dodatku na umowę. Niech dadzą coś lepszego z NFC. W tym roku ma być wysyp sensownych fonów z NFC (m.in. Nokie, Blackberry i pewnie inne także). Dodajmy, że 578 ma WiFi, GPS i jest telefonem 3G (opieram się na danych technicznych z Telepolis http://www.telepolis.pl/telefony.php?id=1828, niestety nie mówią one jednoznacznie czy wersja z chipem NFC ma WiFi i GPS), podczas gdy Avila jest produktem smartfonopodobnym i w zamian za NFC płacimy cenę w postaci braku GPS o WiFi nie wspominając (GPS ma zwykła Avila bez NFC). Moim zdaniem Orange powinien uruchomić drugą edycję trialu z telefonem Wave 578 i z opcją wyboru tańszego abonamentu (nie każdy ma potrzebę wydać 59 zł miesięcznie). Być może do niej wejdę.

 • No, czyli np ja zostałem przez Bank (jako abonent Plus-a) zrobiony nie powiem w co….

Dodaj komentarz