IBAN – „numer” to nie tylko cyfry, czyli unikaj hazardu w przelewach

No i zaczęło się. Zimno, ciemno, z pracy do domu daleko, a z domu do pracy to już w ogóle… Jak nie afery hazardowe, to atak grypy. Ale jeśli z katarem dajesz sobie radę i nie nachodzi Cię długowłosy „przystojniak” próbujący za wszelką cenę dać Ci jakieś pieniądze to znaczy, że pewnie masz ważniejsze sprawy na głowie, z którymi musisz sobie jakoś radzić. No, a jeśli to nie Tobie próbuje ktoś ofiarować jakąś sumę pieniędzy, tylko Ty musisz je komuś przekazać, to – żeby nie wyszła z tego rosyjska ruletka, lepiej wiedzieć, jak to zrobić. Oprócz tego, że oficjalnie i legalnie oczywiście.

Z reklamacji, którymi się ostatnio zajmowałam wynika, że niemieckimi autostradami podróżujemy częściej niż polskimi (co w sumie nie powinno dziwić). A że za każdy luksus trzeba płacić, za niemieckie drogi też. Instytucja, która się tym w Niemczech zajmuje (Toll Collect) wystawia faktury z instrukcją przelewu, ale dane dotyczące form płatności są też dostępne na polskich stronach internetowych, więc za dostęp do szerokich dróg można zapłacić z wyprzedzeniem i mieć nadzieję, że ciężarówka nie utknie przed szlabanem.

Bardzo często jednak otrzymuję e-maile – korekta w trybie pilnym! Bo transport stoi przed autostradą i nie może dalej ruszyć. Pieniądze nie dotarły, szlaban zamknięty, a wszystko to przez dwie literki „DE”.

To nie niemiecka precyzja, ale europejski format numeru rachunku (IBAN) wymaga, by przed numerem każdorazowo i koniecznie podać kod kraju, w którym prowadzony jest wskazany rachunek – w przypadku Niemiec – DE. To pozwala na szybszy transfer środków na wskazany rachunek, bez tego przelew często jest zwracany przez banki zagraniczne i niejednokrotnie pomniejszony o koszty zwrotu.
Pamiętajmy więc, że w przypadku rachunków bankowych numer nie zawsze składa się tylko z cyfr. Jeśli w „gąszczu” danych spotkasz hasło IBAN, za każdym razem wypełniając dyspozycję w oddziale czy przez internet lepiej unikaj ryzyka i koniecznie podaj także DE. Omiń także spacje tak, by ostatecznie format wyglądał np. tak: DE12312312312312312312.
Wtedy na pewno w przelewie do Toll Collect będzie „all correct”.

To oczywiście dotyczy nie tylko niemieckich rachunków, taki format obowiązuje w większości krajów europejskich, w Polsce oczywiście PL, Irlandii IE, Francja FR i tak dalej… Dla pewności proponuję skorzystać z kalkulatora na naszych stronach internetowych http://dlafirmy.bzwbk.pl/12770

No to cóż, szerokiej drogi życzę :)

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Czy jeśli jednak zrobiłem przelew internetowy IBAN, ale bez „PL” (bo bank zaznaczył na czerwono, że wpis niepoprawny) to sprawa przesądzona, że zrobiłem źle i moja wpłata błąka się nie wiadomo gdzie w świecie wirtualnym??

  Może dodam, że chodzi o opłatę wizową do USA.

 • Witam, mam pytanie – kod swift waszego banku to WBKPPLPPXXX czy WBKPPLPP???

 • Magda Kantorowicz-Kwietniak - 22.04.2014 o 11:01 Odpowiedz

  Panie Jarku, szczegóły znajdzie Pan pod linkiem (sekscja IBAN i SWIFT): http://www.bzwbk.pl/przydatne-informacje/pytania-i-odpowiedzi/konta/pytania-i-odpowiedzi-konta.html

 • czy ktoś wie w którym miejscu w rubryce podaje się numer swift dla przelewu z holenderskiego ing? nie widzę takiej rubryki, przelew jest nieudany

 • Emilia Żurek - 16.04.2014 o 12:59 Odpowiedz

  @Fix – płatności zagraniczne, przychodzące na rachunek w BZWBK, kosztują od 5 do 10 zł w zależności od tego, czy jest to Sepa, czy SWIFT. W przypadku płatności z opcja koszową OUR (wszystkie koszty po stronie nadawcy) nie poniesie Pani po stronie BZWBK żadnych kosztów.

  Tak, IBAN to numer rachunku w formacie NRB – 26 znaków – z kodem kraju PL na początku. Polecam jednak sprawdzić poprawność IBAN-u w kalkulatorze, dostępnym na stronie www i w usługach elektronicznych

Dodaj komentarz