Blokada na rachunku czyli szlaban

Klienci, których dotknął problem braku dostępu do rachunku tłumaczą to tak: bank zablokował rachunek i to bank musi go odblokować. Prawda jest jednak inna. Bank sam z siebie rachunków nie blokuje, ale czasami musi. Odbywa się to wyłącznie na podstawie dokumentów, które wystawia i przesyła do banku np. Urząd Skarbowy, Urząd Miasta, ZUS, Izba Celna, komornik itd. Takie ich prawo, a nasza powinność.

Egzekucja z rachunków bankowych odbywa się na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz Ustawy z dnia 17.06.1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Na podstawie tych przepisów zajmowane są rachunki posiadaczy w stosunku do których toczy się egzekucja z rachunku bankowego.

W związku z tym jeżeli np. Urząd Skarbowy dokonał zajęcia rachunku bankowego klienta to tylko urząd może dokonać jego odblokowania poprzez przesłanie do banku stosownych dokumentów.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • witam, dlaczego bank zabrał moje jedyne pieniądze na utrzymanie? miałam kredyt w tym banku lecz umowa juz dawno została wypowiedziana. Nachodza mnie windykatorzy a bank i tak zabral mi jedynę pieniadze na utrzymanie

 • Witam . Mam taki problem bralam kredyt 3 tysiace w tamtym roku i w tym roku konczyla sie jego waznosc. Bank zabral mi cala wyplate czyli 2 tysiace czy to jest mozliwe ? Z tego co czytam to musi zajac sie tym przynajmniej komornik by moglo zniknac jakas część wyplaty a bie odrazu cala .

 • Witam,
  Mam następujący problem. Mam zajęcie komornicze na rachunku w waszym banku. Natomiast owo zadłużenie wynikające z karty kredytowej zostało już opłacone u komornika około 15 marca. Komornik nadał pismo o zdjęciu blokady 18 marca a 1 kwietnia zostało poświadczone o odbiorze przez centrale BZWBK. Niestety ta blokada nie została zdjęta do tej pory. Kiedy mogę się spodziewać, zniesienia tej blokady i czy tempo zdejmowania takich zajęć nie może przebiegać tak szybko jak ich zakładanie?
  Pozdrawiam

 • mam zajęte konto przez komornika a wpływają tam i stypendia przyznane na dzieci i zasiłek rodzinny na każde mam papiery co zrobić w sytuacji gdy nie mogę ich wypłacić?

 • Witam. Jestem osobą prywatną. Mam rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w Banku. I niestety dwa zajęcia – dwóch komorników. Jaka przysługuje mi kwota wolna od zajęcia z art 54 ustawy. Czy na każde zajęcie przysługuje mi kwota wolna ?

  Kwota wolna przysługuje tylko raz.

Dodaj komentarz